Tak jeszcze niedawno wyglądało Opole. Fabryka mebli, pierwszy Burger King, nocne kluby...

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak jeszcze całkiem niedawno wyglądało Opole.
Tak jeszcze całkiem niedawno wyglądało Opole. Archiwum nto
Tak Opole wyglądało 20 i 30 lat temu. Fotoreporterzy "Nowej Trybuny Opolskiej" zatrzymali w kadrach miasto z tamtych czasów. Dzięki nim możemy odbyć sentymentalną podróż w czasie ulicami stolicy województwa.

Gdzie była pierwsza w Opolu restauracja Burger King? Mało kto już chyba pamięta, że we wczesnych latach 2000 wybudowano ją obok nieistniejącej już stacji paliw BP przy ul. Bohaterów Monte Cassino.

Budynek po restauracji również już nie istnieje. Obecnie hamburgery tej firmy można zjeść w Centrum Handlowym "Karolinka".

A kto pamięta klub o nazwie "Tarantula"? Działał on w nieistniejącym budynku przy ul. Rejtana w Opolu. Namalowana była na nim reklama Zakładu Naprawczego Taboru Kolejowego. Dziś w tym miejscu jest gmach urzędu skarbowego.

W naszym archiwum znaleźliśmy też zdjęcia ukazujące budowę targowiska przy ul. Targowej w Opolu, przebudowę ul. Oleskiej i Armii Krajowej, budowę wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Odry czy mostu nad Kanałem Ulgi w ciągu ul. Spychalskiego.

Przeglądając galerię można przypomnieć też sobie, jak kiedyś na Święta Bożego Narodzenia był udekorowany opolski Rynek.

nieistniejącej już Opolskiej Fabryki Mebli, która działała przy ul. Ozimskiej. Obecnie na tym terenie jest m.in. biurowiec Narodowego Funduszu Zdrowia, sklep meblowy Agata oraz przebudowywana właśnie "Galeria Ozimska", w której jeszcze do niedawna mieściło się Tesco.

Z kolei w 1999 roku roku został otwarty pierwszy hipermarket w Opolu. Przy ul. Sosnkowskiego zbudowała go niemiecka sieć Real, która działała w naszym kraju do 2014 roku. Potem zastąpił ją francuski koncern Auchan.

Na fotografiach w naszej galerii można zobaczyć także jak, wyglądały prace przy budowie hipermarketu oraz sklep zaraz po otwarciu.

Mamy też zdjęcia pokazujące budowę kompleksu handlowo-usługowo-biurowego "Copernicus Center" na pl. Kopernika w Opolu. Obiekt nigdy nie został jednak dokończony. Po kilku latach wyburzono go, a dziś w tym miejscu jest CH "Solaris".

Zobaczcie również renowację zabytkowej kamienicy przy ul. Szpitalnej w Opolu, budowę Biblioteki Caritas (obecnie Polsko-Niemiecka Biblioteka im. J. von Eihendorffa) przy ul. Szpitalnej w Opolu czy mostu nad Kanałem Ulgi w ciągu ulicy Spychalskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii, których autorami są Witold Chojnacki, Tadeusz Kwaśniewski i Paweł Stauffer.

Mapa Opola

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atmosfera przed meczem Polska Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska