Burmistrz Nysy zaprezentował na swoim Facebooku i na stronie gminy wizualizacje, które otrzymał od inwestora. Zaniedbany budynek odzyska blask. I to jaki!

Firma Polskie Młyny, należąca do jednego z najbogatszych małżeństw w Polsce - Barbary i Zbigniewa Komorowskich - zainwestuje w Nysie w przebudowę starego młyna przy ul. Mostowej.

Jeszcze pod koniec 2017 roku firma wystąpiła do gminy Nysa o odsprzedaż działek miejskich w tym rejonie, gdzie występuje prawdziwa szachownica gruntów prywatnych, gminy i skarbu państwa. Zleciła też przygotowanie koncepcji architektonicznej, którą zaakceptował konserwator zabytków.

- Przedsiębiorca planuje tu uruchomienie m.in. apartamentów, restauracji i muzeum. Prace przygotowawcze już ruszyły, a rozpoczęcie budowy planowane jest już na początku przyszłego roku - informuje burmistrz Kordian Kolbiarz.

Obiekt przy ul. Mostowej przez lata był nieużytkowany. Nowy projekt przebudowy tego miejsca zakłada także m.in. wyburzenie starej stacji benzynowej, garaży i sanitariatów znajdujących się w pobliżu zabytkowego i bardzo zaniedbanego na razie zabytku.
Najciekawsze z pewnością są plany urządzenia w odnowionym budynku Muzeum Młynarstwa.

W ekspozycji mają znaleźć się urządzenia, które już stoją w młynie, ale właściciele zaplanowali także sprowadzenie kolejnych eksponatów ze swoich młynów rozsianych po Polsce.

Według zapowiedzi inwestora w nowo wyremontowanym obiekcie ma znaleźć się także miejsce na mieszkania i punkty usługowe oraz restaurację. Władze Nysy mają nadzieję, że wyremontowany młyn stanie się jedną z perełek turystycznych.

Polskie Młyny kilka lat temu zamierzały sprzedać obiekt w Nysie, ale zmieniły plan. Firma jest też właścicielem nowoczesnego zakładu Bioagra w Goświnowicach, przerabiającego kukurydzę na bioetanol.

OPOLSKIE INFO - 22.06.2018