Opole sprzed stu lat. Wielu z tych budynków już nie ma, albo wyglądają inaczej

Red
Stary gmach rejencji na pl. Wolności i Wieża Piastowska zwieńczona wielkim orłem, Izba Rzemieślnicza i kościół św. Piotra i Pawła otoczone pustą przestrzenią, kamieniczki i stragany przylegające do ratusza - to tylko część niezwykłych widoków z przedwojennego Oppeln. Archiwalne zdjęcia ukazują skalę metamorfozy Opola na przestrzeni stu lat.

Opole przed wojną. Tych budynków już nie ma

Fotografie wykonywane w pierwszych dekadach XX wieku to często jedyne ślady po tym, jak prezentowało się Opole przed wojenną zawieruchą. Co ciekawe, gdy na początku 1945 roku do miasta wchodziły wojska sowieckie, większość budynków na terenie starego miasta była nietknięta.

Pożary i zniszczenia nastąpiły w kolejnych tygodniach, kiedy to do budynków zaczęli wchodzić szabrownicy. Podpalenia były sposobem na zacieranie śladów po włamaniach i kradzieży dobytku.

Ofiarą takich zniszczeń padła m.in. kamienica, która stała na krawędzi północnej pierzei rynku, u wylotu obecnej ul. Koraszewskiego, na skraju której była charakterystyczna wieżyczka. Za sprawą zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego można się też przekonać, jak wyglądały niektóre nieistniejące już budynki przy ul. Osmańczyka czy ul. św. Wojciecha.

To samo tyczy się też widoku na bliskie Zaodrze z rejonu Ostrówka. Za Mostem Stulecia (wysadzonym na początku 1945 roku, w jego miejscu stoi teraz Most Piastowski) widać budynku, których teraz próżno szukać w tej części miasta. Widoku nie psują też wysokie bloki powstałe w latach 70. pomiędzy przedwojennymi kamienicami.

Zawsze ciekawym widokiem są też ujęcia samego ratusza, do którego do lat 30. przylegały kamieniczki i stragany. Wiele z nich nie było zbyt urodziwych, stąd decyzja władz miasta o ich rozbiórce, a potem dobudowaniu nowego skrzydła do gmachu. Miłośnicy detali zwrócą też uwagę na fakt, że wieża ratuszowa na wielu fotografiach wygląda nieco inaczej. To dlatego, że zawaliła się w lipcu 1934 roku. Tę katastrofę także uwieczniono na zdjęciach.

Opole przed wojną. Jak zmieniło się miasto?

Uwagę zwracają też ujęcia panoramiczne, jak te wykonywane z wieży kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Na jednym ze zdjęć widać Izbę Rzemieślniczą otoczoną pustymi terenami. Nie brak też ujęć ukazujących, że sam kościół powstał zanim w okolicy pojawiły się inne zabudowania.

Historyczne fotografie ukazują też skale zmian, jakie na przestrzeni około 100 lat przeszło Opole. Można się przekonać, jak niegdyś prezentowały się budynki, które przetrwały do dziś, a które niejednokrotnie pełniły inną funkcję, niż obecne. Można sobie też wyobrazić jak wyglądałoby miasto, gdyby do dziś stał w nim na przykład stary gmach rejencji, który znajdował się na pl. Wolności.

Fotografie z NAC to doskonała sposobność, do podróży w czasie. Sami się przekonajcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska