Tak powstawały największe opolskie blokowiska: ZWM, Chabry, Dambonia. Zobaczcie galerię archiwalnych zdjęć

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Jak powstawały i jak wyglądały przed laty opolskie osiedla mieszkaniowe? Zapraszamy na sentymentalną podróż po Chabrach, Zaodrzu, osiedlu Dambonia i ówczesnym ZWM-ie.

Rozwój powojennego Opola przypada na lata 60., 70. i 80. To wówczas zaczęły powstawać największe osiedla mieszkaniowe, ale również kultowe sklepy, takie jak np. "Opolanin" (jego budowa ruszyła w 1974 roku i ze wszystkimi etapami trwała ponad 10 lat).

Z kolei inny znany opolski obiekt handlowy - Powszechny Dom Towarowy przy ul. Krakowskiej (dziś "Ziemowit") został wybudowany pod koniec stycznia 1965 roku.

Z innych ciekawostek można wspomnieć o tym, że kamień węgielny pod budowę gmachu Teatru im. Jana Kochanowskiego wmurowano w 1965 roku, a prace zakończono w 1975 roku.

Jeśli chodzi zaś o największego osiedle mieszkaniowe w województwie opolskim - dawny ZWM, dziś osiedle Armii Krajowej, to pierwszy blok został oddany do użytku w lutym 1977 roku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć zrobionych przez znanych opolskich dziennikarzy i fotoreporterów (m.in. Romana Kwaśniewskiego, Tadeusza Horoszkiewicza, Jerzego Grzegorzewicza), którzy dokumentowali między innymi budowę osiedli mieszkaniowych, akademika Kmicic, budynków Politechniki Opolskiej, wieżowców przy rondzie, Teatru im. Jana Kochanowskiego i wielu innych budynków.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska