Tak się czujesz, jak jesz

Redakcja
Mało kto świadomie i racjonalnie kształtuje własną dietę. Przeważnie w tym co jemy jest zbyt dużo przypadku.

Atakże nadmiernej uległości wobec prostego łakomstwa - dodaje dr n. med. Dorota Szostak-Węgierek z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. - Ponadto wiele osób zbyt często ulega wpływowi nierzetelnej reklamy, a dotyczy to przede wszystkim słodyczy i przekąsek typu fast food.
Do składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu należą: różnego rodzaju białka, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które znajdziemy np. w olejach roślinnych oraz rybach, węglowodany, witaminy, sole mineralne, błonnik i flawonoidy. Przy czym powinny one być zawarte w pożywieniu w odpowiednich ilościach.
Natomiast szkodliwe jest spożywanie w nadmiarze tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych i soli.
- Wadliwe odżywianie przez dłuższy czas doprowadza do ukrytych, bądź jawnych zaburzeń, a nawet schorzeń organizmu - podkreśla dr Szostak-Węgierek. - Przebiegają one w formie przewlekłej, a niekiedy nawet i ostrej. Ich konsekwencje u dzieci i młodzieży to zaburzenia rozwoju fizycznego. Natomiast u osób dorosłych mogą one doprowadzić do chorób serca, nadciśnienia, otyłości, cukrzycy, a nawet wywołać większą skłonność do nowotworów.
Do negatywnych skutków wadliwego żywienia, utrudniających funkcjonowanie, należy ponadto: gorsza sprawność intelektualna, mniejsza odporność na stresy i zmniejszona wydajność pracy.
Do grupy osób szczególnego ryzyka, cierpiących na niedobory witamin i minerałów należą:
w dzieci i młodzież, a zwłaszcza dorastające dziewczęta
w kobiety w ciąży i karmiące - ze względu na silny wzrost zapotrzebowania na składniki odżywcze, przy jednoczesnym niewielkim wzroście zapotrzebowania na energię
w osoby palące oraz nadużywające alkoholu - nałogi te upośledzają wchłanianie witamin, czego konsekwencją jest zwiększone zapotrzebowanie na nie, a dotyczy to zwłaszcza witaminy C i witamin z grupy B
w osoby, u których stan odżywienia jest upośledzony ze względu na przebytą chorobę (np. po poważnych zabiegach operacyjnych)), chorobę przewlekłą lub stosujące przez dłuższy okres różne leki.
- Kobiety zdecydowanie częściej stosują diety odchudzające oraz diety eliminacyjne np. różne formy wegetarianizmu - dodaje dr Szostak-Węgierek. - A one z kolei, poprzez ograniczenie lub eliminację pewnych pokarmów sprawiają, że pełne zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały staje się bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Kobiety też częściej niż mężczyźni hołdują różnym nowinkom żywieniowym, nie mającym zazwyczaj naukowego uzasadnienia.Zapamiętaj
- zwiększone spożycie witamin C i E oraz kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca
- witamina C, E i beta - karoten zmniejszają ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamkowego
- witamina C, B i kwas foliowy mają wpływ na pamięć i zdolność do abstrakcyjnego myślenia
- witamina E poprawia zdolność systemu immunologicznego do zwalczania infekcji i chorób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska