Tak uczczono Święto Niepodległości w Kluczborku. Tłumy młodzieży przy pomniku i salwa honorowa [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Święto Niepodległości w Kluczborku
Święto Niepodległości w Kluczborku Foto-Luk
Delegacje szkół, instytucji i służb mundurowych, jak również kombatanci i harcerze złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na cmentarzu komunalnym w Kluczborku.

Podczas uroczystości pod pomnikiem Żołnierza Polskiego był Apel Pamięci i salwa i honorowa ku czci poległych.

Delegacje instytucji i jednostek samorządowych, szkół i służb mundurowych, jak również kombatanci, uczniowie, harcerze i żołnierze złożyli kwiaty i zapaliły znicze. Na uroczystości oprócz burmistrza Jarosława Kielara i starosty Mirosława Bireckiego obecny był również marszałek opolski Andrzej Buła.

Oprawę uroczystości zapewnili żołnierze jednostki wojskowej nr 2286 w Opolu, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chocianowic oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Kluczborku.

Zdjęcia podczas uroczystości zrobił Foto-Luk, czyli kluczborski fotograf Łukasz Turek.

2 - Kościół EwangelickiPierwszy drewniany kościołek był już wzmiankowany w 1298 r. Obecna świątynia składała się z prezbiterium powstałego w XIII w. oraz nawy z XIV w. W 1527 r. kościół został przejęty przez ewangelików i z krótką przerwą w latach 1700-1707 pozostaje w ich posiadaniu do dnia dzisiejszego. W wyniku częstych pożarów kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Najtragiczniejszy pożar w dziejach Kluczborka miał miejsce 23 kwietnia 1737 r., który strawił prawie całe miasto. Tak wielką katastrofę opisał w swojej kronice miejscowy pastor Adam Thuler: „W trzecie święto wielkanocne krótko po północy, dobre miasto Kluczbork z woli wszechmogącego Boga zostało nawiedzone straszliwym ogniem z niebios, który w dwie godziny strawił całe miasto oraz bez możliwości ratunku umiłowany kościół, plebanię i szkoły obrócił w popiół. Ludzie niewiele lub nic nie uratowali z dobytku. W drugi dzień Wielkanocy odprawiliśmy ostatnie nabożeństwo w ciszy i spokoju Pańskim, ale trzecie święto stało się dniem żałoby. (...) Nic nie pozostało z dzwonów, ławek, pięknego chóru - wszystko zostało obrócone w popiół”. Po tym wielkim pożarze, wnętrze kościoła zostało ponownie gruntownie przebudowane. Obecny wystrój świątyni wykonał wrocławski rzeźbiarz Leopold Jaschke w latach 1750-1760. Ołtarz, ambona, chrzcielnica i prospekt organowy wykonano w stylu rokoko, w którym dominuje kolor biały i złoty. W latach 1795-1797 nadbudowano górną kondygnację wieży, a w 1806 roku zamontowano na niej zegar. W latach 1708-1769 plac wokół kościoła służył jako cmentarz.Pod koniec lat 80. powstała Fundacja Kluczborskich Wieczorów Muzycznych, dzięki której co roku w okresie maj–wrzesień w kościele odbywają się koncerty organowe z udziałem słynnych wykonawców krajowych i zagranicznych.

Szlak miejski po zabytkach Kluczborka. Zobacz najcenniejsze ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska