Tak wygląda pałac w Rozkochowie. Jeden z najciekawszych zabytków Opolszczyzny znów jest otwarty

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Po zimowej przerwie fundacja „Pałac Rozkochów” wznowiła działalność weekendową. W sobotę i niedziele można będzie wpaść do pałacu na kawę, a czasem także na wydarzenie kulturalne.

Sezon 2023 otworzyło w niedziele spotkanie z socjolożką dr Anną Czerner, poprowadzone przez Kingę Markowską z Muzeum Regionalnego w Głogówku. Takich spotkań i wydarzeń kulturalnych będzie więcej, najłatwiej śledzić je można na stronie facebookowej „Pałac Rozkochów”. W soboty i niedziele czynna będzie pałacowa Art Cafe, podająca kawę i ciastko za wolne datki na rzecz odbudowy. Przy okazji można zwiedzić pomieszczenia na parterze zabytkowego budynku, obejrzeć eksponaty związane z Rozkochowem i zespołem pałacowym. Górna część budynku ze względów bezpieczeństwa ma ograniczony dostęp.

Pałac w Rozkochowie to prawdziwa perła baroku na Śląsku Opolskim. Zbudowała go w 1734 roku rodzina Puckler na wzór francuski. Najnowsze badania ujawniły, że jedno ze skrzydeł budynku jest znacznie starsze, pochodzi z okresu renesansu. Okryto sgrafitto, zdobiące ściany wcześniejszego renesansowego dworu. Część renesansowego dworu trzeba było zresztą wyburzyć, żeby w XVIII wieku uzyskać regularny kształt barokowego pałacu.

Do 1945 roku pałac był własnością rodziny Zeherr – Thoss z sąsiedniej Dobrej. Tu mieszkał najstarszy syn właściciela Dobrej, czekając na przejęcie całego majątku. W czasie walk frontowych w 1945 roku budynek nie został zniszczony. Mieszkali w nim radzieccy żołnierze. Ich cztery podpisy ołówkiem odkryto niedawno na ścianach jednej z komnat. Po wojnie obiektem gospodarował PGR, który zamienił budynek na mieszkania pracownicze.

W latach 90-tych pałac z 16 hektarowym parkiem trafił w ręce prywatne. Właściciel zamieszkał w jednym skrzydle, ale nie potrafił zadbać o zabytkowy obiekt, który popadał w ruinę.

W 2021 roku budynek wraz z parkiem kupił krakowski przedsiębiorca Grzegorz Wnęk. Nowy właściciel szybko skupił wokół pałacu grupę miłośników historii, którzy powołali fundację i zaangażowali się w odnowienie pałacu i promowanie go jako placówki kulturalnej. Nagrywane są tu teledyski, organizowane artystyczne sesje fotograficzne. Budynek odgruzowano, uporządkowano, wyczyszczony został stary park. Właściciel zabiega o wsparcie finansowe na podjęcie dalszych prac.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska