Tak wyglądało Opole w latach 80. i 90. Parada słoni na Krakowskiej, Rynek pełen piwnych ogródków, ludzie uchwyceni w różnych sytuacjach

Drim
Parada słoni na opolskim Rynku.
Parada słoni na opolskim Rynku. Tadeusz Kwaśniewski
Tak w latach 70., 80. i 90 oraz u progu nowego milenium toczyło się życie w Opolu. Zobaczcie, jak wyglądali wówczas ludzie, ulice miasta, budynki czy samochody. Na zdjęciach można zobaczyć też nieistniejące już kultowe nocne kluby. Poznajecie jeszcze te miejsca?

Dziś prezentujemy kolejne zdjęcia Opola wykonane przez fotoreporterów Trybuny Opolskiej i późniejszej Nowej Trybuny Opolskiej.

Czy ktoś pamięta jeszcze paradę cyrkowych słoni, które przeszły przez Rynek w Opolu i ul. Krakowską? Zdjęcie z tego wydarzenia można zobaczyć w naszej galerii.

Podczas podróży w czasie można zobaczyć, jak powstawał wiadukt nad torami w ciągu dzisiejszych ul. Armii Krajowej oraz Jerzego i Ryszarda Kowalczyków.

Mamy też fotografię przedstawiająca remont Mostu Piastowskiego w Opolu. Przeprawa w tym miejscu znajdowała się jeszcze w średniowieczu. W 1886 roku zbudowany został Most Stulecia, który w 1945 roku wysadziły wycofujące się z miasta oddziały niemieckie.

Most Piastowski w dzisiejszym kształcie powstał w latach 1959-1963. Natomiast w latach 2003-2005 miasto generalnie wyremontowało obiekt.

Podczas prac robotnicy poszerzyli przeprawę (dobudowali ścieżki rowerowe i poszerzyli chodniki), wzmocnili konstrukcję i wymienili nawierzchnię jezdni.

Na zdjęciach można zobaczyć też nieistniejące już kultowe nocne kluby takie jak Pokusa i Pirania oraz bar i motel Tirek.

Nasi fotoreporterzy uwiecznili również Spółdzielczy Dom Handlowy "Opolanin", który przez lata był handlowym symbolem Opola. Obiekt został zbudowany przy ul. Ozimskiej w latach 1974-1981.

Częściowe otwarcie miało miejsce 6 grudnia 1983 roku. Dla klientów udostępniono wówczas dwie części „Opolanina”: spożywczą czyli „Supersam” oraz przemysłową w przyziemiu - dział AGD. Natomiast 9 maja 1984 roku otwarto pozostałą część obiektu.

Powierzchnia użytkowa sklepu wynosiła ponad 19,5 tys. m kw., a sprzedażowa 8,4 tys. m kw. Funkcjonowały w nim 32 stoiska handlowe, „Cepelia”, księgarnia „Dom Książki”, ośrodek „Praktyczna Pani”, kawiarenka, bufet przyzakładowy, szatnia dla klientów oraz pierwsza w Polsce „Przechowalnia dla dzieci”.

Atrakcją były pierwsze w regionie schody ruchome. Wycieczki szkolne zatrzymywały się w „Opolaninie” tylko po to, by dzieci mogły się nimi przejechać.

Zapraszamy do obejrzenia galerii archiwalnych zdjęć Opola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emerytowana księgowa
A teraz centrum umiera, lokale zamknięte lub puste. Smutny obraz dopełniony przez brudne ulice a teraz nieodśnieżone chodniki. Moje wszystkie wnuki wyjechały z Opola nie widząc tu przyszłości. Wrocław, Poznań i Śląsk stały się ich nowym domem. Smutno mi jak po 70 latach Opole "dziadzieje" gospodarczo. Nie baseny czy stadiony są najważniejsze. Dobre miejsca pracy to podstawa. Prezydencie Wiśniewski wstyd mi bardzo, że na Pana głosowałam. Przeżywam w tej chwili ogromne rozczarowanie.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie