Tak wyglądały te mniej znane opolskie pałace. Sławą nie przebiły Mosznej i Kopic, ale były wyjątkowe

KT
W naszej galerii znajdziesz najpiękniejsze pałace i dworki z terenu byłego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
W naszej galerii znajdziesz najpiękniejsze pałace i dworki z terenu byłego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Mieszkańcy regionu powszechnie kojarzą Mosznę i Kopice, które uważane są za najpiękniejsze przedwojenne zabytki. Tymczasem przed wojną tylko na terenie dzisiejszego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego znajdowało się wiele okazałych dworków, pałaców i zameczków. Należały do właścicieli miejscowych dóbr albo bogatych przedsiębiorców. Część przetrwała do dziś, ale tylko niektóre nadal prezentują się tak okazale, jak przed laty.

Na Śląsku znajdowało się wiele okazałych rezydencji, do najsłynniejszych należały te w Mosznej, Pławniowicach, Sławikowie czy Kopicach. Pięknych pałaców i dworków nie brakowało także na terenie dzisiejszego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Do najbardziej znanych należały te w Sławięcicach, Polskiej Cerekwi czy w Większycach. Po wojnie bardzo różnie potoczyły się ich losy, co szczególnie dobrze widać na przykładzie trzech wymienionych pałaców.

Pierwszego nie ma już wcale. Został rozebrany po wojnie, chociaż należał do najwspanialszych rezydencji na Śląsku, do której swego czasu przyjeżdżał sam cesarz Wilhelm II Hohenzollern.

Zameczek w Polskiej Cerekwi został w czasie drugiej wojny światowej spalony i bardzo długo można było oglądać tylko jego ruiny stojące niedaleko drogi krajowej nr 45 z Opola do Raciborza.

Z kolei pałac w Większycach przetrwał wojenną zawieruchę i czasy PRL-u a kilka lat temu został gruntownie zrewitalizowany i jest aktualnie jednym z najbardziej okazałych zabytków tego typu na Opolszczyźnie. Mieści się tu wykwintna restauracja.

Zobacz w galerii, jak przed wojną wyglądały najpiękniejsze rezydencje w powiecie kozielskim.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciej Gołąbek
Gwoli informacji - limba, cyprys, tuja i jałowiec to nie są gatunki, a rodzaje. Gatunki mają nazwę dwuczłonową. Pierwszy człon to właśnie nazwa rodzaju, do którego należy organizm, a drugi to tzw. określnik gatunkowy. Poza tym aż się prosi o zamieszczenie zdjęć obecnego stanu obiektów.
G
Gość
Podobno szajka podpaliła pałac Leszczyńskiego we Francji i w 2019 r. katedrę Notre-Dame w Paryżu. Szajka działa w Polsce.
T
Tomasz Kapica
17 maja, 05:37, Gnido:

Panie Tomaszu proponuję w takie galerie wklejać również współczesne zdjęcia takich miejsc ot tak dla porównania ;)

Dziękuję za podpowiedź, w następnej galerii postaram się tak zrobić.

G
Gnido

Panie Tomaszu proponuję w takie galerie wklejać również współczesne zdjęcia takich miejsc ot tak dla porównania ;)

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie