Tak zmieniły się przepisy o pracy zdalnej. Sejm przyjął nowelizację. Kto i kiedy może pracować zdalnie? Jak zacząć pracę zdalną?

DB
Sejm przyjął zmiany dotyczące kodeksu pracy w kontekście pracy zdalnej. Nowelizację przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Sejm przyjął zmiany dotyczące kodeksu pracy w kontekście pracy zdalnej. Nowelizację przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. gov.pl
Praca zdalna w kodeksie pracy. Są przywileje dla pracowników (m.in. 24 dni w roku pracować można z domu), są i obostrzenia (firma może sprawdzić trzeźwość pracownika). Chcesz pracować zdalnie w 2023 roku? Teraz wystarczy wniosek do pracodawcy. Firmy nie będą mogły odmówić m.in. rodzicom małych dzieci, czy opiekunom. Co Polacy wiedzą o pracy zdalnej? Chcą jej, ale informacji mają niewiele.

Sejm zdecydowaną większością głosów (430 posłów za, 12 przeciwnych) przyjął nowelizację przepisów dotyczących pracy zdalnej, które opracowano w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad.

Praca zdalna - co miało się zmienić?

Jak informuje rządowy serwis informacyjny, w grę wchodziło sporo zmian. Główne z nich to:

  • Kluczowym założeniem noweli jest wprowadzenie definicji pracy zdalnej jako pracy wykonywanej całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.
  • Pracodawca co do zasady będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony m.in. przez pracownicę w ciąży, rodzica dziecka do 4. roku życia lub pracownika, który ma dziecko z niepełnosprawnością.
  • Projekt umożliwia również pracę zdalną w szczególnych przypadkach m.in. w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego.
  • Ponadto nowelizacja reguluje zasady kontroli trzeźwości pracowników.

- Wszystkie proponowane zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej bazują na porozumieniach, które pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem już w chwili przyjęcia do pracy, bądź na późniejszym etapie. Cały projekt opiera się właśnie na zawarciu porozumienia – wskazał w Sejmie wiceminister Stanisław Szwed.

Co Polacy myślą o pracy zdalnej? Większość jest na "tak"

Nastroje wśród tysiąca Polaków (w badaniu wzięło udział nieco więcej kobiet niż mężczyzn) w październiku 2022 r. sprawdziła firma ClickMeeting, polska platforma do wideokonferencji i webinarów. Ankietowanych zapytano o ocenę zmian.

Nieco ponad ćwierć setki przebadanych pracodawców (26%) uznała je za korzystne. Wśród pracowników entuzjazm był dużo większy (40% na "tak"), choć blisko połowa respondentów przyznała, że nie wie, co sądzić na ten temat.

Co ciekawe, 32 proc. wszystkich badanych uważa, że zmiany związane z pracą zdalną powinny zostać wprowadzone dużo wcześniej.

– Nasza rzeczywistość w ciągu kilku ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. Praca zdalna na dobre zagościła w naszej przestrzeni. Jak pokazują nasze badania, blisko ⅓ Polaków uważa, że praca online to dobre rozwiązanie. Myślę, że to ważne, że rząd przyjął omawianą nowelizację. To pomoże pracownikom w uregulowaniu ich sytuacji, ale również da konkretne narzędzia pracodawcom. Uważam, że każdy z nas skorzysta dzięki tej decyzji – komentuje Dominika Paciorkowska, Dyrektor Zarządzająca ClickMeeting.

Praca zdalna w Polsce. Co wiesz?

Badanie ClickMeeting wskazało, że sporo pracowników i pracodawców niewiele wie o pracy zdalnej. Mimo że w okresie pandemii spora część z nich musiała pracować poza swoją firmą.

Aż 52 proc. Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na temat zmiany przepisów w kodeksie pracy, a 22 proc. badanych nie jest pewna, czy takie informacje do nich dotarły.

Jednocześnie aż 65 proc. ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym (12 proc. badanych uważa to za zły model, a 23 proc. nie ma zdania).

Praca zdalna - to musisz wiedzieć

  • Pracodawca i pracownik nie mogą sobie narzucić miejsca, w którym wykonywana będzie praca zdalna
  • Pracy zdalna musi być uzgodniona między pracownikiem i firmą - przed zawarciem umowy o pracę lub w jej trakcie realizacji
  • Pracodawca musi zapewnić materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej
  • Pracodawca musi zapewnić m.in. instalację, serwis narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej
  • Po stronie pracodawcy jest pokrycie kosztów energii elektrycznej i telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

ZOBACZ TEŻ:
Tysiące informatyków wyjeżdża z Rosji. Czy mogą znaleźć pracę w firmach w Trójmieście? Branża daje dobrze zarobić. Zobacz ile.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska