Takie rzeczy w opolskich szkołach

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Do rywalizacji w układaniu kolorowych kostek stanęło 80 zawodników  z całej Polski. Goście przyjechali także z Ukrainy i Grecji.
Do rywalizacji w układaniu kolorowych kostek stanęło 80 zawodników z całej Polski. Goście przyjechali także z Ukrainy i Grecji.
ZSM-otka w Mechaniczniaku. Kolejny letni sezon motocyklowy zakończyła głośna impreza. W Elektryczniaku odbyły się pierwsze oficjalne na Opolszczyźnie zawody w speedcubingu.

Była to już 10. ZSM-otka, a więc mały jubileusz. Stąd kilka cyfr na podsumowanie. W imprezie wzięło udział blisko 100 motocykli, motorowerów i skuterów z Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Po raz ósmy uczestniczyła w niej firma Husator (dealer marki Hyosung, Romet), serwis motocyklowy GP-ech, po raz szósty - firma Kawasaki-Opole (dealer marki Kawasaki, Piaggio, Vespa), po raz piąty - firma Motorower oferująca części i akcesoria motocyklowe. Szósty raz podczas imprezy odbył się pokaz stunt’u w wykonaniu naszego byłego ucznia, Sebastiana Ratusznego. Po raz ósmy odbył się bardzo popularny konkurs dotyczący pomiaru głośności wydechu. Natomiast po raz pierwszy odbył się konkurs dotyczący pomiaru głośności sygnału dźwiękowego, który wywołał wiele sympatycznych emocji.

Tegoroczną rywalizację rozpoczął konkurs na najgłośniejszy klakson „Mega sound”. W konkursie wzięło udział około 30 maszyn, które zanotowały wyniki pomiarów od 87 do 116 dB. Drugim konkurs dotyczył szeroko pojętego tuningu motocykli. Jury oceniało zmiany techniczne dokonane przez właścicieli w trzech obszarach: tuning mechaniczny, tuning elektroniczny, tuning wizualny. Była to już ósma edycja konkursu, który ma nazwę „Rasowa bestia”. Wzięło w niej udział blisko 40 maszyn. Trzeci konkurs był skierowany do motocykli i motorowerów klasycznych, których rodowód sięgał co najmniej 25 lat wstecz. W konkursie wystartowało 8 maszyn z lat 1956-1984. Jury oceniało stan techniczny, stopień odrestaurowania, oryginalność części i podzespołów.

Tradycyjnym elementem jest parada ulicami Opola, po której odbył się czwarty konkurs o charakterze sprawnościowym - slalom równoległy „Dual sprint”. W konkursie wzięło udział 6 motocykli i motorowerów, które ścigały się w parach.

Ostatni i najbardziej popularny konkurs nosi nazwę „Odjechany wydech”. Najgłośniejsze wydechy przekroczyły skalę miernika, czyli 130 dB. Po wręczeniu nagród, wyróżnieni tradycyjnie odpalili swoje maszyny, tak by całe centrum Opola mogło ich usłyszeć.

Impreza zakończyła się efektownym „paleniem gumy” w wykonaniu absolwenta szkoły, Marcina Mikolasza.

Kolorowe kostki

8 października w Zespole Szkół Elektrycznych odbyły sie pierwsze oficjalne na Opolszczyźnie zawody w speedcubingu czyli układaniu kostki Rubika oraz innych układanek logicznych na czas. Zawody zorganizowane były pod patronatem World Cube Association (Światowego Stowarzyszenia Speecubingu) oraz Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu. Nad prawidłowym ich przebiegiem czuwał delegata WCA. Oficjalna ranga naszych zawodów pozwalała na uznanie wyników wszystkich biorących w nich udział zawodników w światowych rankingach WCA, w tym również rekordów świata, który tym razem padł Zespole Szkół Elektrycznych.

Do rywalizacji stanęło ponad 80 zawodników z całej Polski oraz Ukrainy i Grecji. Wśród nich znajdowali się zarówno rekordziści jak i mistrzowie świata, Europy oraz Polski.

Odbyło się kilka konkurencji. Zawodnicy rozpoczęli swoje zmagania od układania kostki 4x4x4. Zwyciężył były Mistrz Świata i wielokrotny rekordzista świata, Michał Halczuk, uzyskując wyśmienity czas w singlu 30,59 s.

Po kostce 4x4x4 przyszedł czas na jej mniejszą odmianę czyli 2x2x2. Zwycięzcy tej konkurencji, Piotrowi Tokarskiemu, pojedyncze ułożenie zajęło tylko 2,17 s (rekord świata wynosi 0,49 s).

Jedną z oficjalnych konkurencji rozgrywanych na zawodach speedcubingowych jest pyraminx, czyli kostka w kształcie piramidy. Nasz czołowy zawodnik w tej konkurencji, Rafał Waryszak jest rekordzistą świata z czasem 2,41 (średnia z pięciu ułożeń). Gdyby nie błąd w zatrzymaniu czasu przez zawodnika podczas zawodów padłby nowy rekord świata.

W następnej konkurencji czyli skewb, Łukasz Burliga w eliminacjach pobił rekord świata w średniej uzyskując czas 2.63 s. Wiwatom i uściskom nie było końca. Rekord świata pobity w Elektryczniaku!

Na koniec zawodów przyszedł czas na koronną konkurencję czyli 3x3x3 (klasyczna kostka Rubika), w finale której zmierzyło sie 12 zawodników, układających kostkę na przemiennie parami. W tej zaciętej rywalizacji zwyciężył Mateusz Sliż, uzyskując czas w singlu 8,30 s., a w średniej 9,45 s.

W zawodach brało udział także kilku uczniów z Zespołu Szkół Elektrycznych - Agnieszka Ksiądzyna, Michał Krzechki, Miłosz Lata, Jakub Sopel i wszyscy z nich pobili własne rekordy życiowe!

Współorganizatorami zawodów byli: Marek Mendel z Byczyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego TARCZA, Radosław Ciuk i Klaudia Ciuk z firmy Magicznakostka.

Honorowy patronat nad imprezą objął Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska