Takiej historii Śląska jeszcze nie było

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Nową książkę o dziejach Górnego Śląska prezentują (od lewej): Rafał Bartek, dyrektor DWPN oraz jej redaktorzy, profesorowie Joachim Bahlcke (Stuttgart), Ryszard Kaczmarek (Katowice) oraz Dan Gawrecki (Opawa i Opole).
Nową książkę o dziejach Górnego Śląska prezentują (od lewej): Rafał Bartek, dyrektor DWPN oraz jej redaktorzy, profesorowie Joachim Bahlcke (Stuttgart), Ryszard Kaczmarek (Katowice) oraz Dan Gawrecki (Opawa i Opole).
Książka. 6 autorów czeskich, 11 niemieckich i 15 polskich pracowało blisko 10 lat nad nową syntezą dziejów Górnego Śląska. Wydawcą dzieła zaprezentowanego w Opolu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dzięki pracy 32 badaczy i kilkunastu edytorów powstał tom liczący ponad 550 stron tekstu i kilkaset zdjęć i map. Został on przez redaktorów - prof. Joachima Bahlcke z Uniwersytetu w Stuttgarcie, prof. Dana Gawreckiego z uczelni w Opawie i w Opolu oraz prof. Ryszarda Kaczmarka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - podzielony na pięć części. Pierwsza przybliża Śląsk i jego mieszkańców w perspektywie demograficznej i społecznej. Kolejna zawiera historię polityczną od średniowiecza po czasy najnowsze. Historia gospodarcza i dzieje kultury zajmują dwa następne rozdziały.

- Wiele wniosło do książki spojrzenie na historię regionu z perspektywy Berlina i Pragi - mówi prof. Ryszard Kaczmarek. - Fantastyczny jest rozdział o średniowieczu, pokazujący, jak wielką moc przyciągania miała wtedy Praga. Pisany przez niemieckiego historyka rozdział o XIX-wiecznym Śląsku pokazuje go jako region na przecięciu kultur, a wobec niemieckiej polityki autor Niemiec jest często bardziej krytyczny niż historycy polscy.

Ostatnia część: "Kontrowersje historyczne" zawiera polskie, niemieckie i czeskie stanowiska wobec spornych fragmentów dziejów regionu. Znalazły się w nim m.in. rozdziały o obecności Germanów i Słowian na Śląsku, niemieckiej kolonizacji, germanizacji i agitacji wszechpolskiej w XIX wieku, plebiscycie i powstaniach śląskich, konflikcie o Śląsk Cieszyński, wypędzeniach i wysiedleniach oraz o próbach zdefiniowania, kim jest Górnoślązak.

Książkę "Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka, i kultura europejskiego regionu" napisali autorzy z trzech krajów, do których historycznie Górny Śląsk najdłużej należał. Na pierwszy plan nie wysunięto tu konfliktów z sąsiadami, lecz wymianę z nimi.

Na tę nową perspektywę zwrócił uwagę niemiecki koordynator prac Joachim Bahlcke. Podkreślił, że na wielokulturowym Śląsku ludzie wprawdzie żyli razem, ale każda grupa narodowa rozwijała własną wizję historii. - Powstanie tego tomu nie oznacza - mówił - że mamy dziś jedno spojrzenie na przeszłość. Pojawiają się najróżniejsze perspektywy, ale ważne, by kontrowersje nie były dyktowane ideologicznie. Historycy z różnych krajów czytają te same źródła i stawiają sąsiadom pytania, dążąc jednak do tego, co łączy.

Nową książkę zaprezentowano w poniedziałek w Opolu podczas konferencji "Role regionów w Europie. Jaką rolę odgrywa dziedzictwo kulturowe regionów na przykładzie wielokulturowego regionu Górnego Śląska" przygotowanej przez DWPN. Ryszard Galla, prezes zarządu Domu przypomniał, iż pomysłodawcą powstania historii Śląska był - w 2002 roku - nieżyjacy już jego dyrektor Thaddaeus Schaepe. Jego dzieło kontynuowali kolejni dyrektorzy Marcin Wiatr i Rafał Bartek.

- Mamy nadzieję, że wkrótce książka zostanie przetłumaczona na niemiecki i angielski - mówi Rafał Bartek - by dzieje Górnego Śląska przybliżyć nie tylko mieszkańcom regionu, ale miłośnikom historii w całej Europie. z

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska