Taksówki tylko dla kobiet. W tych krajach zamówisz samochód prowadzony przez kobietę

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Różowe taksówki, czy taksówki tylko dla kobiet, są popularne w wielu krajach.
Różowe taksówki, czy taksówki tylko dla kobiet, są popularne w wielu krajach. Mike B/Pexels.com (zdjęcie poglądowe)
Taksówki tylko dla kobiet mają grono swoich zwolenniczek w wielu krajach. Rozwój przewozu osób oraz uberyzacja rynku taksówkarskiego sprawiły, że tego typu usługi stały się rozproszone i zaczęły wymykać się przepisom prawa. Z jednej strony przyczyniło się to do obniżki cen taksówek, z drugiej strony często nie da się zweryfikować, kto siedzi za kółkiem. Taka sytuacja niesie ze sobą ryzyko kradzieży, a nawet gwałtu. Sprawdziliśmy, w których krajach funkcjonują taksówki tylko dla kobiet.

Spis treści

Przewóz osób bywa niebezpieczny dla kobiet

Niestety problem niebezpiecznych przewozów dotyczy nie tylko konserwatywnych krajów w Afryce czy Azji, ale również Polski. W stolicy kilkanaście przypadków zdarzeń na tle seksualnym, związanych z przewozem osób, nagłaśniała Gazeta Wyborcza. Jej dziennikarze ustalili, że w samej Warszawie wszczęto ponad 20 postępowań związanych z takimi incydentami.

Trudno więc się dziwić, że korporacje posiadające aplikacje do przewozu osób zaczęły szukać rozwiązań, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa kobiet. W lipcu br. Bolt wprowadził usługę „dla niej”, co stanowiło efekt współpracy z Feminoteką, organizacją kobiecą. Natomiast w lutym 2022 szlaki w Polsce przetarła sieć Free Now, pionier taksówek dla kobiet w Polsce. Jednak idea taksówek wyłącznie dla pań sięga już pierwszych dekad XXI wieku. Postanowiliśmy przypomnieć historię taksówkę tylko dla kobiet.

Zobacz, które kraje i korporacje wprowadziły przewozy tylko dla kobiet!

Kobiety chcą podróżować z innymi kobietami za kółkiem

Już w 2009 roku taksówkami prowadzonymi przez kobiety mogły jeździć Meksykanki. W 2012 r. różowe taksówki zaczęły poruszać się po ulicach Gruzji, w 2015 r. podobną usługę wprowadzono w Egipcie,  a w 2016 r. w Pakistanie. Bardzo dużo pisano także o ofercie „SheTaxis-SheRides”, która w 2014 r. stała się dostępna dla mieszkanek Nowego Jorku, gwarantując im możliwość zamówienia taksówki prowadzonej przez kobietę.

Międzynarodowa Organizacja Pracy w 2017 r. opublikowała wyniki badania, z którego wynikało, że mniejszy odsetek kobiet wśród kierowców, czyli tzw. ​​luka transportowa, zmniejsza udział kobiet w sile roboczej o ponad 15 punktów procentowych. Badanie zostało zrealizowane w sześciu krajach. Aż 20% respondentek przyznało wówczas, że:

brak kobiet kierowców ogranicza liczbę odbywanych przez nie podróży, a 44% ankietowanych zadeklarowało, że bardziej chętnie skorzystałoby z usług transportowych, gdyby miało możliwość wyboru kierowcy kobiety.

Taksówki tylko dla kobiet są dostępne w wielu krajach

Trzeba przyznać, że tzw. różowe taksówki (w praktyce nie wszystkie jeżdżą w tych barwach), oferujące kobietom przejazdy w samochodach prowadzonych przez inne kobiety, mają grono swoich zwolenników w licznych krajach. Arzu Geybullayeva z Global Voices podaje liczne przykłady takich rozwiązań w publikacji, która ukazała się w 2021 roku. Ekskluzywne przejazdy dla kobiet zapewniają lub zapewniały m.in.:

 • Lily Ride w Bangladeszu,
 • Femitaxi w Brazylii,
 • An-Nisa w Kenii,
 • Fyonka w Egipcie,
 • GoPink Cabs, Meru Eve, Pink Taxi, She Taxi, Sakha Cabs i Women’s Cabs w Indiach,
 • Ojesy w Indonezji,
 • ChaufHer w Afryce Południowej,
 • Rosy and Pink Cabs oraz Pink Ladies w Wielkiej Brytanii.

Oprócz tego istnieją sieci, które obsługują klientów obu płci, ale zatrudniają wyłącznie kobiety kierowców. W tym przypadku warto wymienić:

 • Miss Taxi Ghana w Ghanie,
 • Priyadarshini w Indiach,
 • Lady Bug w Kenii,
 • Grreen Cab w Afryce Południowej.

Poznaj historię pierwszych taksówek dla kobiet!

Opcję wyboru, kogo będzie się wozić (wyłącznie kobiety czy pasażerów obu płci) umożliwiła swoim kierowcom m.in. sieć Uber (tylko w wybranych lokalizacjach). Zamówienie kobiety kierowcy umożliwia także sieć PickMe ze Sri Lanki, chociaż nie działa to w drugą stronę, a kobiety za kółkiem muszą wozić zarówno pasażerki, jak i pasażerów. 

Z kolei chińska aplikacja Didi Chuxing automatycznie paruje ze sobą kobiety przewożące osoby i klientki. Usługę wyboru kierowcy płci żeńskiej przez wybrane osoby (głównie rodziny i klientów korporacyjnych) umożliwiły również TaxShe i Koala Kabs w Indiach oraz Annisa Cars w Wielkiej Brytanii. Z kolei kobiety zajmujące się logistyką, dowozem jedzenia czy transportem publicznym zaczęło zatrudniać przedsiębiorstwo LadyBirds Logistics z Ghany oraz Vira Cabs w Indiach.

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Obywatelskich
Warszawa, al. Solidarności 77
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Taksówki tylko dla kobiet. W tych krajach zamówisz samochód prowadzony przez kobietę - Strona Kobiet

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska