Talent Roku NTO 2018. Marek Mucha: "Wziąłem oszczep do ręki i pomyślałem: to jest to"

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
Największym sukcesem Marka Mucha w 2018 roku było złoty medal mistrzostw Europy do lat 18.
Największym sukcesem Marka Mucha w 2018 roku było złoty medal mistrzostw Europy do lat 18. Miłosz Bogdanowicz
W miniony weekend podczas gali "Sportowiec Roku NTO" ogłoszono, iż Talentem Roku 2018 został na Opolszczyźnie Marek Mucha, lekkoatleta AZS-u Politechniki Opolskiej. Uprawia on rzut oszczepem.

Ile czasu musiało minąć, by dotarło do ciebie, że zdobyłeś mistrzostwo Europy do lat 18 z imponującym wynikiem 80,01 m?
Takie wiadomości docierają bardzo długo, przede wszystkim właśnie ze względu na rezultat, który zapewnił mi zwycięstwo. Prawdę mówiąc cały czas jeszcze to do mnie dociera i często wspominam ten rzut.

Problemy zdrowotne nie pozwoliły ci pokazać pełni potencjału podczas młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Buenos Aires. Podobno twój trener Krzysztof Ziemba nawet odradzał ci występ w tych zawodach.
Tak rzeczywiście było. Do Argentyny poleciałem zresztą bez niego i generalnie mocno się tam pogubiłem. Rzeczywiście, z moim zdrowiem nie było idealnie, ale tak naprawdę nie wiedziałem, co tam robię, nie pamiętam swoich rzutów. Nie do końca poradziłem sobie z presją.

Podczas finałowej gali plebiscytu "Sportowiec Roku NTO 2018", odbywającej się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego nagrody otrzymali nie tylko wyróżnieni przez kapitułę, ale także najpopularniejsi według czytelników w poszczególnych kategoriach. Przypomnijmy ich sobie jeszcze raz pod postacią krótkich notek. Niech te będą swoistym przedsmakiem naszego poniedziałkowego dodatku w papierowym wydaniu NTO, gdzie każdą kandydaturę opiszemy już szerzej.

Najpopularniejsi w plebiscycie "Sportowiec Roku NTO 2018"

W ostatnich latach Polska doczekała się znakomitych zawodników w innych konkurencjach rzutów - młocie, dysku czy pchnięciu kulą. Skąd zatem u ciebie zamiłowanie akurat do oszczepu?
Po tym, jak zakończyłem swoją przygodę z piłką nożną, nie mogłem usiedzieć w domu i musiałem sobie znaleźć jakieś inne sportowe zajęcie. Poszedłem więc do liceum o profilu sportowym, gdzie odnalazłem swoją obecną pasję. Generalnie ciekawiły mnie konkurencje rzutowe, ale kiedy wziąłem do ręki oszczep, od razu pomyślałem sobie, że to jest to. Nie przerażało mnie nawet, że jest to dyscyplina mocno kontuzjogenna, bo angażowane jest w niej całe ciało.

Miałeś już okazję rzucać, cięższym o 100 gram, seniorskim oszczepem?
Próbowałem już to czynić, ale jedynie dlatego, by „wyczuć” sprzęt. Nie były to rzuty z pełnego rozbiegu, więc zarazem również ich nie mierzyliśmy.

Na wspaniałej gali w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu podsumowaliśmy plebiscyt "Sportowiec i Trener Roku Opolszczyzny" oraz plebiscyty powiatowe. Przez cały czas oblegana była ścianka z logo NTO. Każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie z tej imprezy w tym właśnie miejscu, wiele z nich trafiło już na portale społecznościowe.

Gala Sportowca Roku 2018. Laureaci i goście na ściance NTO [...

A w twojej głowie już pojawiają się wizje startów na największych światowych arenach?
Owszem, zdarzają się takie myśli. Ponadto jestem zdania, że jeżeli w coś się mocno wierzy, to dana rzecz się spełni. Na razie skupiam się jednak na tym, by wywalczyć minimum na mistrzostwach Europy juniorów, które wynosi 70, 5 m. Jeżeli uda się je osiągnąć, będę tam chciał wywalczyć złoty medal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska