Tam jeszcze pojeździsz na nartach

fot. Stock
To już ostatni dzwonek aby zakosztować białego szaleństwa.
To już ostatni dzwonek aby zakosztować białego szaleństwa. fot. Stock
W powietrzu już czuć wiosnę, a w górach jeszcze śnieg. Korzystajmy z niego, póki jeszcze to możliwe.

Ceny

Ceny

Proskil Branna
1 godzina jazdy: 120 koron (17 zł) dorośli. Dzieci 80 koron (11 zł)
2 godziny: 180 koron (25 zł) dorośli. Dzieci 140 koron (20 zł)
Cały dzień 9 - 16.30: 350 koron dorośli (52 zł). Dzieci 270 koron (40 zł)
Jazda na punkty. 30 punktów - 140 koron dorośli (20 zł). Dzieci 120 koron (17 zł). Wjazd kolejką - 3 punkty. Wyciągi 1 - 2 p.
Po sezonie (od 19 marca) 20 procent taniej

Premyslov
1 godzina: 200 koron dorośli (29 zł). Dzieci 150 koron (22 zł)
2 godziny: 280 koron dorośli (40 zł). Dzieci 200 koron (29 zł)
Jazda do południa od 8.30 do 12: 300 koron dorośli (44 zł). Dzieci 230 koron (24 zł)
Jazda na punkty. 20 punktów 360 koron dorośli (53 zł). Dzieci 240 koron (35 zł). Wjazd kolejką - 5 punktów. Wyciąg - 1 punkt
Wyciąg dla dzieci 80 - 100 koron

Warunki narciarskie
Na weekend meteorolodzy zapowiadają zachmurzenie duże z opadami deszczu. W piątek i niedzielę może jednak wyglądać słońce. Temperatura w dzień 2 do 6 stopni Celsjusza. W nocy w górach lekki mróz do - 1 st. Horska Służba ostrzega przed umiarkowanym zagrożeniem lawinowym i radzi, aby wysoko w górach trzymać się wyznaczonych szlaków. Na drogach powiatu bruntalskiego trudne warunki drogowe.

Dziś namawiamy do odwiedzenia dwóch nowych ośrodków narciarskich, położonych nieco dalej niż najbardziej popularne wśród Polaków miejsca - Ramzova czy Cervenohorske Sedlo. Jadąc główną drogą z Jesenika do Ramzovej, wystarczy minąć przełęcz i pojechać jeszcze ok. 10 kilometrów w dół, do wioski Branna (ok. 40 km od Głuchołaz). Ustawione przy szosie drogowskazy pokierują nas w prawo, do centrum wsi, gdzie po ok. pół kilometra trafimy prosto na parking pod ośrodkiem narciarskim Proskil. Składa się na niego dwuosobowa, wybudowana trzy lata temu kolejka krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe (250 i 400 metrów długości) oraz miniwyciąg linowy dla najmłodszych.

Ośrodek mieści się na wysokości 650 do 830 metrów nad poziomem morza, czyli niezbyt wysoko, ale dzięki nowoczesnemu systemowi naśnieżania pokrywa utrzymuje się tu długo, nawet w ciepłe dni. Kolejka jest stosunkowo krótka, ma zaledwie 360 metrów długości. Narciarze mają tu do dyspozycji trzy trasy zjazdowe (średnie i łatwe), z których najdłuższa ma ponad 700 metrów i 120 metrów różnicy wzniesień. Dla snowboardzistów przygotowano osobny tor jazdy, położony na lewo od kolejki krzesełkowej. Trasy są sztucznie naśnieżone, przygotowywane przez ratrak, w soboty i niedziele czynne do 21. Na kolejki raczej nie będziemy narzekać, bo kolej krzesełkowa w ciągu godziny może zawieźć na szczyt 1,7 tysiąca ludzi.

- Wbrew pozorom ta górka jest dość wymagająca, ale osoby początkujące też świetnie sobie poradzą - komentuje Krzysztof Pietrzak z Brzegu. - Muszę przyznać, że Czesi co roku robią tu coś nowego, rozwijają infrastrukturę dla narciarzy. Podoba mi się też bezpłatny parking tuż pod wyciągiem i niewielkie kolejki.
W drewnianym szałasie obok dolnej stacji wyciągu działa bufet z gorącymi napojami i szybkim jedzeniem. Na miejscu jest także szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu.
Kilkanaście kilometrów dalej znajduje się najnowszy w Jesenikach ośrodek narciarski Premyslov. To miejsce jest jeszcze mało popularne wśród polskich narciarzy. Trafimy do niego jadąc dalej główną szosą w stronę Szumperka. 5 kilometrów za Branną, we wsi Nove Losiny skręcamy w lewo. Boczną, krętą drogą pod górę po ok. 8 kilometrach dojedziemy na przełęcz Premyslov (760 metrów n.p.m.). Można tu także dotrzeć od drugiej strony, skręcając w prawo z głównej drogi Jesenik - Cervenohorskie Sedlo - Szumperk w miejscowości Loucna nad Desnou. Ośrodek ruszył w grudniu ub. roku. Wybudowała go miejscowa spółka, korzystając m.in. z dotacji czeskiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Narciarze mają tu do dyspozycji nowoczesną, czteroosobową kolejkę o długości 680 metrów i 225 metrach przewyższenia, która przewozi blisko 2,4 tys. osób na godzinę. Z boku stoku jest dodatkowo mniejszy wyciąg orczykowy o długości 300 metrów oraz 100-metrowy wyciąg dla dzieci. Kolejka wywozi nas na wysokość 960 metrów nad poziom morza, skąd możemy zjechać trasą łatwą o długości 1250 metrów lub średnią, bardziej stromą (750 metrów jazdy). Cały stok jest sztucznie naśnieżany i oświetlony. Wieczorowe jazdy do godz. 21 organizuje się na Premyslovie w środy, piątki i soboty. Na miejscu, tak jak i w innych przypadkach, wypożyczalnia nart, szkoła jazdy i ski serwis. Dla zgłodniałych działa restauracja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska