Tarcza Antykryzysowa 5.0. Firmy z sektora turystycznego, estradowego i wystawienniczego mogą składać wnioski do ZUS o pomoc

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Z pomocy będą mogły skorzystać m.in. hotele.
Z pomocy będą mogły skorzystać m.in. hotele. Przemyslaw Swiderski
Zwolnienie z opłacania składek, postojowe dla pilotów i agentów turystycznych, dodatkowe świadczenie postojowe - to oferta dla przedsiębiorców z sektora turystycznego, hotelarskiego i eventowego.

Nowe rozwiązania wprowadza Tarcza Antykryzysowa 5.0, zwana też tarczą branżową. Przewiduje trzy formy pomocy. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Cześć z nich będzie mogła sięgnąć po świadczenie postojowe oraz dodatkowe świadczenie postojowe.

- Nowe formy wsparcia wchodzą w życie 15 października - zapowiada Sebastian Szczurek z opolskiego oddziału ZUS i dodaje, że ponieważ w ostatnich miesiącach sprawdziła się elektroniczna forma składania wniosków w ramach tarczy antykryzysowej, tak samo będzie w przypadku wniosków w tarczy branżowej. - Będziemy je przyjmować tylko za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS - mówi.

Formy pomocy w ramach tarczy branżowej dla firm z sektora turystycznego, eventowego i wystawienniczego

  • Zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień – do końca listopada.
    Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw czy przedstawień artystycznych. Warunkiem uzyskania zwolnienia będzie m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Wnioskodawca będzie musiał też wykazać, że jego przychody spadły o co najmniej 75 proc. w porównaniu z lipcem, sierpniem i wrześniem z 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku z analogicznym z miesiącem 2019 r.). Termin składania wniosków do ZUS upłynie 30 listopada.
  • Postojowe dla pilotów i agentów turystycznych. Prawo do świadczenia postojowego, czyli 2080 zł, uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni.
    W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania pieniędzy będzie rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 i wykazanie przestoju w prowadzeniu biznesu w wyniku COVID-19. Wnioskodawcy nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
    W przypadku przewodników turystycznych działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana maksymalnie przez 9 miesięcy. Co istotne, o pomoc mogą ubiegać się też przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.
  • Dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którym ZUS już wcześniej wypłacał postojowe. Z tej oferty będą mogli skorzystać przedsiębiorcy sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków. Wnioskującym o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje maksymalnie przez trzy miesiące.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska