Tarcza antykryzysowa ZUS. Nowe wnioski o zwolnienie z opłacania składek. Sprawdź na jakim druku i o jaką pomoc możesz się starać

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Od 4 maja wnioski można składać także bezpośrednio w ZUS.
Od 4 maja wnioski można składać także bezpośrednio w ZUS. archiwum ZUS Opole
Tarcza antykryzysowa ZUS. Nowe wnioski uwzględniające możliwość skorzystania ze zwolnień ze składek przez firmy zatrudniające do 50 pracowników i spółdzielnie socjalne obowiązują od 11 maja 2020. Co z dokumentami złożonymi wcześniej?

Do pracodawców ubiegających się o zwolnienie z opłacania składek ZUS od 11 maja na Platformie Usług Elektronicznych dostępna jest nowa wersja wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek.

W kwietniu i maju opolscy przedsiębiorcy złożyli ponad 32,2 tys. formularzy o zwolnienie ich z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Niemal połowa, bo 15,6 tys. to wnioski przekazane przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Tylko trochę więcej, bo ponad 16,5 tys. wniosków zainteresowani wrzucili do skrzynek z napisem „Tarcza antykryzysowa” bądź dotarły do opolskich jednostek ZUS drogą pocztową - podaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

- Od poniedziałku, każdy kto chce ubiegać się o tę formę ulgi, może skorzystać z nowej wersji wniosku RDZ, czyli o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z powodu koronawirusa - dodaje.

Zmiany to między innymi dodanie punktów dotyczących płatników zgłaszających do 49 ubezpieczonych, czyli małych przedsiębiorstw oraz tych będących spółdzielnią socjalną.

Na stronie internetowej ZUS udostępniona jest też zaktualizowana instrukcję do wniosku RDZ składanego elektronicznie.

Rzecznik opolskiego ZUS podkreśla, że wnioski złożone przez klientów w poprzedniej wersji nadal są ważne i nie mcyt potrzeby, by składać je ponownie w nowej wersji.

W całej Polsce umorzeniem marcowych składek z tytułu ubezpieczeń społecznych została objęta ponad 800 tys. najmniejszych firm (zatrudniających do 9 pracowników) i samozatrudnionych.

Kwotę marcowych umorzeń szacuje się na około 1,5 mld złotych.

Przepisy dające możliwość umorzenia składek płatnikom rozszerzono o:

  • firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników
  • oraz płatników będący spółdzielnią socjalną, bez względu na liczbę ubezpieczonych.

W przypadku firm zatrudniających od 10 do 49 osób, zwolnieniem jest objęte 50 procent łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Zarówno w przypadku firm zatrudniających od 1 do 9 osób jak i dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób, zwolnienie przysługuje płatnikowi składek, który rozpoczął prowadzenie działalności:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 lutego do 29 lutego i który na dzień 31 marca 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych,
  • w okresie od 1 marca do 31 marca i który na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych

.

Uwaga. Do liczby ubezpieczonych nie wlicza się pracowników młodocianych.

Natomiast płatnik składek - spółdzielnia socjalna może być całkowicie zwolniony z obowiązku opłacania składek za okres marzec, kwiecień i maj 2020 roku wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony w ZUS przed dniem 1 kwietnia 2020 roku, bez względu na liczbę zatrudnionych osób.

Wcześniej, bo od 7 maja na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępniono nową wersja wniosku o wypłatę świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność wniosek RSP-D.

Wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność o symbolu RSP-D przekazane do ZUS w poprzedniej wersji są nadal ważne i będziemy je oczywiście uwzględniać. Nie trzeba składać ich ponownie w poprawionej wersji. Jednocześnie uczulamy, by pamiętać, że skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane na adres emajlowy na przykład Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane - zaznacza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Nowe wnioski dotyczą też osób ubiegających się o:

  • świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK),
  • świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK),
  • odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO),
  • zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS)

Wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  • drogą pocztową
  • osobiście w placówce ZUS
  • zostawić w placówce ZUS w skrzynce na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”.

Tarcza antykryzysowa ZUS. Jaki wniosek?

  • RDZ – wniosek o zwolnienie z opłacania składek,
  • RSP-C – wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych - wypełnia zleceniodawca lub zamawiający
  • RSP-CK – wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych
  • RSP-D – wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność
  • RSP-DK – wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres dla prowadzących działalność
  • RDU – wniosek o ulgę w opłacaniu składek
  • RDO – wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę
  • RDS – wniosek o zawieszenie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ umowy o odroczenie terminu płatności składek na 3 miesiące.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska