Targi Pracy i Edukacji w Oleśnie. Do szkół średnich wchodzi podwójny rocznik [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Targi Pracy i Edukacji w Oleśnie.
Targi Pracy i Edukacji w Oleśnie. Mirosław Dragon
Na targach zaprezentowało się nie tylko wszystkie 7 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu oleskiego, ale także szkoła rolnicza z Bogdańczowic oraz uczelnie wyższe.

Na XII Targach Pracy i Edukacji w hali sportowej przy ul. Sądowej w Oleśnie prezentowały się wszystkie powiatowe szkoły średnie: z Olesna, Praszki, Gorzowa Śląskiego i Dobrodzienia.

Szkoły mają nadzieję na dobry nabór po latach spadku liczby uczniów i niżu demograficznego.

W tym roku do szkół średnich wchodzi podwójny rocznik: absolwenci III klas wygaszanych gimnazjów oraz absolwenci VIII klasy szkoły podstawowej.

- W ubiegłym roku było 520 absolwentów, w tym roku jest 1000 – mówi wicestarosta oleski Stanisław Belka. - Wszystko się zgadza oprócz pieniędzy. Absolwenci gimnazjów i podstawówek mają osobny program nauczania. Musimy tworzyć dla nich osobne klasy, przecież absolwenci szkół podstawowych będą siu uczyć rok dłużej. Subwencji oświatowej dostaniemy natomiast tylko o 200 tysięcy zł więcej.

Absolwenci gimnazjów i podstawówek mają do wyboru w Oleśnie trzy szkoły, w Praszce dwie, a do tego po jednej w Dobrodzieniu i w Gorzowie Śląskim.

Zespół Szkół w Oleśnie chwali się tym, że w rankingu szkół jest najlepszych liceum w powiecie oleskim. W województwie opolskim jest na 7. miejscu, a w całej Polsce zajmuje 321. lokatę wśród ogólniaków.

Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie szczyci się tym, że kształci świetnych rzemieślników i fachowców. Oleska zawodówka szczyci się, że jej absolwentami są: zwycięzca Rajdu Dakar Darek Rodewald, szef oleskiej mleczarni Wilhelm Beker, właściciel największego w mieście salonu fryzjersko-kosmetycznego Hubert Brodacki, kierownik Cechu Rzemiosł Różnych Paweł Miozga oraz wójt gminy Lasowice Wielkie Daniel Gagat.

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie chlubi się I miejscem w powiecie oleskim wśród techników, zajmowanym bez przerwy od 2013 roku. Oleski ekonomik jako jedyna szkoła w Oleśnie oferuje zakwaterowanie w szkolnym internacie.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Praszce promuje nowoczesne pracownie kształcenia praktycznego, w których uczniowie w trakcie nauki w szkole spędzają 5950 godzin, czyli 248 dni swojego życia! Szkoła na Sportowej ma klasy patronackie, których patronami są znane firmy: Neapco, Narzędziownia Pszenica, Auto Łęga i Centrum Elektryczne „Ania”.

I Liceum Ogólnokształcące w Praszce obiecuje tablet dla każdego pierwszoklasisty. Szkoła na Kaliskiej podkreśla, że w ostatnich latach maturę zdało 100 procent jej uczniów. I LO w Praszce kusi także wycieczkami zagranicznymi: do Hiszpanii, Grecji, Chorwacji i Włoch.

Zespół Szkół w Gorzowie Śląskim zapewnia swoim uczniom bezpłatny kurs prawa jazdy kategorii B oraz T (na traktor) w technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Szkoła oferuje też naukę w technikum żywienia i usług gastronomicznych (z elementami dietetyki) oraz technikum usług fryzjerskich (z elementami kosmetyki) oraz nowość – technikum pojazdów samochodowych.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu – jak przystało na miasto stolarzy - oferuje klasę patronacką, której patronem jest największa dobrodzieńska firma meblowa Kler. Szkoła z Dobrodzienia umożliwia uczniom zakwaterowanie w szkolnym internacie.

Na targach promował się także Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach (w powiecie kluczborskim). Szkoła ta należy do sieci szkół Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jakie są oferty pracy:

Na targach w Oleśnie rekrutację prowadziły także lokalne firmy:

  • CRK Management (stanowiska: malarz/ tapeciarz, pomocnik stolarza),
  • Oras Olesno Sp. z o.o. (stanowiska: operator maszyn i urządzeń wydziału odlewni, operator maszyn obróbczych, operator maszyn szlifiersko-polerskich, rdzeniarz/obcinacz),
  • DES Meble (stanowiska: stolarz, tapicer, szwaczka, pracownik biurowy),
  • Netecs (stanowisko: lakiernik, ślusarz-spawacz),
  • Rezydencja dla Seniorów Złote Borki (stanowiska: opiekun osób starszych, pokojowa, pomoc kuchenna).

Staże dla osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oleśnie:

  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Las Form Sp. z o.o. (stanowisko: księgowy),
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (stanowisko: sprzedawca),
  • Spółdzielnia Handlowa Rolnik (stanowisko: sprzedawca).

Podczas targów z prelekcjami dla uczniów wystąpili:

  • Kinga Hęcińska z firmy Oras Olesno,
  • Paweł Miozga, kierownik Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie,
  • Radosław Gliński - dyrektor Grupy Nestro w Starym Oleśnie.

Organizatorem XII Targów Pracy i Edukacji w Oleśnie były: Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy.

DNI WOLNE 2019. Zaplanuj dobrze urlop!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska