Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Miasto numer 2 na małopolskiej mapie bezdomności. "W schronisku mamy cały czas pełne obłożenie"

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W Tarnowie końcem lutego żyło około 200 osób bezdomnych. Większość z nich mieszka w schronisku, ale wciąż sporo bezdomnych można spotkać na ulicach miasta.
W Tarnowie końcem lutego żyło około 200 osób bezdomnych. Większość z nich mieszka w schronisku, ale wciąż sporo bezdomnych można spotkać na ulicach miasta. archiwum Polska Press
Małopolski Urząd Wojewódzki opublikował wyniki badań liczby osób bezdomnych, które przeprowadzono pod koniec lutego. Wynika z nich, że Tarnów jest po Krakowie drugim w województwie miastem z największą liczbą osób, które nie mają własnych domów i żyją na co dzień na ulicy lub w prowadzonym przez Caritas Diecezji Tarnowskiej Domu dla Bezdomnych Mężczyzn.

Schronisko dla bezdomnych w Tarnowie wypełnione nie tylko zimą

Przeprowadzone w nocy z 28 na 29 lutego badania liczby osób bezdomnych wykazały, że w województwie żyje prawie 2100 osób bezdomnych. Najwięcej z nich znajduje się w Krakowie (1241 osób). Drugim miastem po stolicy Małopolski z największą liczbą bezdomnych jest Tarnów. Podczas badań stwierdzono, że w mieście pod Górą św. Marcina znajdują się 184 osoby bezdomne. Zdecydowana większość z nich zamieszkuje Dom dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Prostopadłej, który prowadzi Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Schronisko posiada 80 miejsc, a dodatkowo prowadzi noclegownię dla kolejnych 20. To miejsce szczególnie oblegane jest zimą, gdy na dworze panują duże mrozy. Jednak, jak się okazuje, w ostatnim czasie, nawet gdy nastają cieplejsze dni, bezdomnych i tak jest w schronisku sporo.

- W schronisku mamy cały czas pełne obłożenie. Dawniej w okresie letnim faktycznie mieliśmy mniej osób, ale zaczęło się to zmieniać. Wiąże się to na przykład ze stanem zdrowia tych osób czy też skomplikowaną sytuacją rodzinną oraz bytową - mówi Jerzy Maślanka, dyrektor Domu Dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Badania liczby osób bezdomnych wskazały, że największy odsetek osób bezdomnych stanowią mężczyźni w wieku 40-60 lat. W tarnowskim schronisku przebywają też kobiety. Jest też sporo osób, które do Domu Dla Bezdomnych Mężczyzn trafiają spoza Tarnowa. Obecnie w ośrodku znajduje się kilkadziesiąt osób, które pochodzą z Lisiej Góry, Wojnicza, Wietrzychowic, a nawet Rzezawy czy Bochni.

Straż miejska w Tarnowie kontra bezdomni

Niestety, duża liczba osób bezdomnych takie schroniska jak to przy ul. Prostopadłej w Tarnowie omija szerokim łukiem. Głównym powodem jest uzależnienie od alkoholu, a w Domu Dla Bezdomnych Mężczyzn panuje zasada, że nie można go spożywać.

Z tarnowskiego krajobrazu wciąż nie znikają obrazki śpiących bezdomnych na przystankach autobusowych, parkach czy ławeczkach w samym centrum miasta.

- Praktycznie nie ma dnia, żebyśmy nie interweniowali wobec osób bezdomnych, które upijają się i niekiedy gorszą mieszkańców swoim zachowaniem - przyznaje Robert Żurek, naczelnik Oddziału Patrolowo-Interwencyjnego tarnowskiej straży miejskiej.

Takie osoby zawożone są do Punktu Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi. Mundurowi od kilku lat nie stosują wobec takich osób pouczeń ani mandatów karnych i od razu kierują wnioski do sądu, które z reguły kończą się tym, że bezdomni trafiają na pewien czas do więzienia, ponieważ nie są w stanie zapłacić zasądzonej na nich grzywny.

Problemu z bezdomnością to jednak nie rozwiązuje, bo co pewien czas pojawiają się nowe osoby, które zaczynają życie na ulicy. Jak podkreślają eksperci, zjawiska bezdomności nie da się wyeliminować w stu procentach.

- Nawet najbogatsze kraje nie poradziły sobie z tym problemem. Były przypadki, że zabezpieczano mieszkania dla osób bezdomnych, a one i tak po jakimś czasie wracały na ulice - podkreśla Jerzy Maślanka.

W sumie w całej Małopolsce według najnowszych badań żyje 2 093 osób bezdomnych. Oprócz Krakowa i Tarnowa dużo takich osób jest również w gminach Nowy Sącz (95), Oświęcim (65) oraz Klucze (63).

Tak wyglądał III Zlot Morsów Powiatu Tarnowskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska