Tarnów Opolski - oceniamy samorząd

Mariusz Jarzombek
Mimo że Tarnów Opolski jest gminą wiejską, działa tu kilka średnich firm. Największą jest Opolwap, który dostarcza do gminnego budżetu około 1,5 mln zł rocznie.
Mimo że Tarnów Opolski jest gminą wiejską, działa tu kilka średnich firm. Największą jest Opolwap, który dostarcza do gminnego budżetu około 1,5 mln zł rocznie.
Największym zmartwieniem większości mieszkańców jest brak kanalizacji i zły stan dróg. Być może dzięki unijnym pieniądzom wkrótce się to zmieni.

Leżąca między trasą Opole - Strzelce Opolskie a Opole - Krapkowice gmina w połowie składa się z pól, ale większość z około 80 mieszkających tu rolników nie ma dużych gospodarstw. Przemysłowym elementem Tarnowa Opolskiego jest działający tu Opolwap oraz kilka innych firm zatrudniających po kilkudziesięciu pracowników.

Od lat gmina boryka się z brakiem kanalizacji. W tej chwili sieć, głównie dzięki realizowanemu razem z Opolem projektowi ISPA ma część Tarnowa, Kosorowice, Przywory i Kąty Opolskie. Na swoją kolej czeka Miedziana, Nakło i reszta Tarnowa Opolskiego. Czy się doczekają? Władze gminy liczą, że opiewający na 21 mln zł (przy 8,5 mln zł wkładu własnego) wniosek w tym roku zostanie zaakceptowany.

Wsie takie jak Raszowa i Walidrogi z uwagi na dużą odległość od centrum gminy i niskie zaludnienie nie mogą liczyć na likwidację szamb. Ratunkiem mogłyby być przydomowe oczyszczalnie ścieków, ale takie urządzenie zainstalowano na razie pilotażowo tylko przy raszowskim przedszkolu.

Tej samej miejscowości dotyczyła najgorętsza dyskusja ubiegłego roku. Chodziło o to, czy oddawać podstawówkę i przedszkole nowopowsta-łemu stowarzyszeniu, które zwróciło się z taką propozycją. Po kilku spotkaniach mieszkańcy, jak i radni podjęli ryzyko i przekazali szkołę i przedszkole stowarzyszeniu. Uznali, że daje to szansę na ich utrzymanie, we wsi, która wkrótce borykać będzie się z problemem niżu demograficznego.

Innym problemem są drogi, czekające na utwardzenie i asfalt.

- Chcielibyśmy wyremontować je jak najszybciej ale nie mamy pieniędzy - przyznają radni i wójt, którzy w 2010 roku na remonty dróg chcą przeznaczyć blisko 800 tys. zł.

Zwiastunem rozwoju jest budowana przy tarnowskiej szkole hala sportowa. Do tej pory gmina nie miała takiego obiektu.

Ocena sytuacji ekonomicznej

Inwestycje w 2009 roku wyniosły 4 mln zł, co stanowiło 17 proc. wszystkich wydatków budżetu (Dąbrowa miała 15 proc.).

W 2009 roku urząd gminy złożył 4 wnioski o dofinansowanie projektów z Unii. Wszystkie otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 4,4 mln zł. W ciągu ostatnich trzech lat władzom gminy udało się zrealizować w sumie 8 wniosków (na 10 złożonych) i pozyskać w ten sposób z UE ponad 9 mln zł (budowa kanalizacji w ramach projektu ISPA zaczęła się w 2005 roku, całość kosztowała 14 mln zł). Cztery ze złożonych wniosków jest w tej chwili ocenianych (w tym warta 21 mln budowa kanalizacji - drugi etap).

Na terenie gminy zarejestrowanych jest 515 firm, co w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców daje wskaźnik 52,5 (w gminie Dobrzeń Wlk. to 66,9, w Dąbrowie 59).

Dochody gminy w 2009 roku wyniosły 21 mln zł, wydatki 23 mln zł.

Zadłużenie w 2009 r. wyniosło 6,9 mln zł, co daje 29 proc. budżetu.

Ocena sytuacji społecznej

Na kulturę gmina wydała w 2009 roku 1,1 mln zł (4,8 proc. wydatków) a na sport 250 tys. zł (1,1 proc. budżetu).

Na tysiąc mieszkańców przypadają tu 23,4 miejsca w przedszkolach (jest ich w sumie 230). W ocenionych przez nas gminach Dobrzeń Wlk., Dąbrowa i Niemodlin ten wskaźnik wynosi kolejno: 22, 23 i 27. Wyniki testów szóstoklasistów to 22 pkt. (średnia wojewódzka to 22,5 pkt.). Wyniki testów gimnazjalnych to 29,5 pkt. w części humanistycznej i 26,1 pkt. w części matematyczno-przyrodniczej (średnia wojewódzka to odpowiednio 31,2 i 25,4 pkt.)

Gminny Ośrodek Kultury prowadzi m.in. trzy zespoły taneczne, zajęcia sportowe, a także pracownię do nauki na odległość. Jest też Gminna Biblioteka Publiczna z czterema oddziałami, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej administrujący m.in. oczyszczalnią ścieków i likwidowanym wysypiskiem śmieci.

Wójt

Imię: Zygmunt
nazwisko: Cichoń
Wykształcenie: wyższe
Rządzi: 9. rok

Styl zarządzania: administrator

Z uwagi na niewielki budżet w wielu sprawach ma związane ręce. Na remonty czekają drogi, kanalizacji od lat nie może się doczekać kilka wsi. Zdaniem wielu, wójtowi czasami brakuje przebojowości. W ubiegłym roku jego dobrym posunięciem było poddanie pod dyskusję tematu szkoły w Raszowej, w której - jako mieszkaniec wsi - nie zabierał głosu.

Ocena

Niewielka gmina pozbawiona terenów inwestycyjnych, oddalona nieco od Opola nie ma zbyt wielu możliwości na wybicie się ponad przeciętność.

Od lat największym problemem jest zły stan dróg i budowa kanalizacji (inwestycja rozpoczęta dopiero w trakcie trzeciej kadencji wójta). Co więcej, prawdopodobnie razem z kolejnym etapem budowy kanalizacji gmina będzie musiała przekazać opolskiemu WIK-owi własną oczyszczalnię ścieków.

- Po co ją budowaliśmy, skoro teraz oddajemy? - pytają niektórzy radni. Okazuje się, że innego wyjścia nie ma. Zgodnie z przepisami główny wnioskodawca projektu (WIK) musi być właścicielem zakładu. Jeśli gmina nie odda oczyszczalnie nie będzie miała kanalizacji.

Budujący się tu opolanie cenią sobie sieć szkół i spokój. Dzięki unijnym pieniądzom rozbudowuje się baza sportowa (hala i boisko w Kątach Opolskich).

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaktom
widać, że generalnie dużo narzekamy tak ogólnie (jak większość Polaków )
a można przyjąć myślenie amerykańskie i wtedy kryterium pozytywne takie :
Pierwszy Kandydat na Wójta Pan Cichoń
ma największe doświadczenie w rządzeniu Gminą i to jest fakt bezsporny.
więc WYBIERAMY
Drugi Kandydat na Wójta Pan Damboń
jest bardzo zaangażowany w sprawy Gminy
i jest to dobra prognoza.
więc WYBIERAMY
Trzeci Kandydat na Wójta Pan Mutz nie jest powiązany w żaden sposób z Gminą
jest to świeża krew.
więc WYBIERAMY

Informacja dla Pana Obiektywnego :
- nazwisko Pana Mutza pojawia się na forum NTO od dawna ( poprawne i nie poprawne )

pozdrawiam
k
kaczuszka

Oj zapomniałam , że teraz po Amerykańsku:) ale nie da się czytać tego, co tu nie którzy wypisują Z całym szacunkiem jaktom

j
jaktom
no nie mogę Pan Dambon "bardzo zaangażowany w sprawy gminy" - gdzie ? kiedy ?. Jest mi nawet wiadomo ,że jak na sesji było głosowanie za drogą rowerową z Nakła do Tarnowa to on był przeciw!!!!!- Radny z Nakła!!!! Wszyscy wiemy jak tam się jedzie - jak widać rowerzystów itd.
Proszę jaktom nie pisz takich.......
[/quot
Kaczuszko bardzo Cie proszę !Bez narzekań ,rozliczeń.
to miała być KAMPANIA AMERYKAŃSKA - SZKLANKA DO POŁOWY PEłNA
Nie można odmowić Panu Damboniowi zaangażowania a już sama kampania wyborcza jest wyrazem zaangażowania
Ale możemy przyjąć inne kyterium np.

OBIETNICE WYBORCZE KANDYDATÓW np .
kto obiecał kanalizację .......
kto obiecał basen ........
kto obiecał remont dróg......
kto obiecał obwodnicę .......
kto obiecal bezpłatny internet.......
i też będziemy mieli co wybierać CO KTO LUBI !

Kaczuszko PO Amerykansku
Same POZYTYWY!
I Spoko!
Sam SPONTAN!
Jest Demokracja !
Jest Dobrze!
Bedzie Lepiej !
k
kaczuszka

no nie mogę Pan Dambon "bardzo zaangażowany w sprawy gminy" - gdzie ? kiedy ?. Jest mi nawet wiadomo ,że jak na sesji było głosowanie za drogą rowerową z Nakła do Tarnowa to on był przeciw!!!!!- Radny z Nakła!!!! Wszyscy wiemy jak tam się jedzie - jak widać rowerzystów itd.
Proszę jaktom nie pisz takich.......

a
andree
Nikt nie ma , nie widać Pana Wójta wcale ,ani na plakatach ,nie ma ulotek nie widać reklamy w prasie?
Nie znamy jego programu wyborczego , nie wypowiada się na żadnym forum(oficjalnie).
Być może zrezygnował?
A może jest pewny swojej wygranej ,że nie potrzebuje zabiegać o nasze głosy ,bynajmniej o mój nie zabiega
i szkoda mu czasu i kasy na kiełbaskę wyborczą?
W całej 9-letniej kadencji Pana Wójta widziałem raz na jednym spotkaniu przedwyborczym chyba 8 lat temu podczas spotkania z rodzicami w szkole w Tarnowie Opolskim.
Ponoć są spotkania w wąskim gronie w Mniejszości Niemieckiej ale czy ten elektorat mu wystarczy?
Trzeba mieć olbrzymie zaufanie do wyborców by nawet nie przedstawiać im Programu , Planów Działania
chyba że nie ma się go wcale .
A może zakłada że mu się uda niewielkim nakładem wygrać, chociaż w dzisiejszych czasach kampania wyborcza jest wymogiem czasów i by coś zrobić trzeba mieć poparcie środowiska , radnych a samo bycie nie wystarcza.
Pan Wójt wystawił swoje grono zaufanych, lojalnych urzędników i pracowników gminnych , sołtysów kandydujących do Rady w tych wyborach i liczy tylko na nich.
Zakłada ,że w godzinach urzędowania załatwią sprawy i Gminy i Rady i jest pewne ,że zawsze na Radzie będą głosować po myśli Szefa,bo nie wypada inaczej -100 % poparcie każdej uchwały Pana Wójta.

A może my wyborcy tym Panom podziękujemy -bo to jest niemoralne ?

A listę otwierają :

Pan z Kosorowic pracownik Oczyszczalni
Pan z Tarnowa Opolskiego pracownik Komunalki

--można dopisywać dalej

jeszcze do listy
Pan Sołtys Tarnowa Opolskiego
j
jaktom

widać, że generalnie dużo narzekamy tak ogólnie (jak większość Polaków )
a można przyjąć myślenie amerykańskie i wtedy kryterium pozytywne takie :
Pierwszy Kandydat na Wójta Pan Cichoń
ma największe doświadczenie w rządzeniu Gminą i to jest fakt bezsporny.
więc WYBIERAMY !!!!
Drugi Kandydat na Wójta Pan Damboń
jest bardzo zaangażowany w sprawy Gminy
i jest to dobra prognoza.
więc WYBIERAMY!!!!
Trzeci Kandydat na Wójta Pan Mutz nie jest powiązany w żaden sposób z Gminą
jest to świeża krew.
więc WYBIERAMY!!!!

a
andree
Niestety ale to nie Wójt typuje kandydatów do Rady. Pan z Tarnowa ma swój komitet . Inaczej jest z Panem z Kosorowic ale to jest innym temat ten Pan od zawsze startuje. I to jest już koniec jeżeli chodzi o kandydatów do rady jak to napisano "urzędników".Nie wie, co chcecie jeszcze wymieniać . Trzeba się najpierw przyjrzeć kandydatom a potem ZNOWU oczerniać obecnego Wójta.
Nie mam zamiaru nikogo oczerniać (chociaż rusz stół a nożyce się odezwą )i nie chodziło tu o obecną władzę ale o ogół również o kandydatów z konkurencyjnych komitetów.
Każdy Radny związany z Gminą czy jako urzędnik, czy pracownik komunalki, czy oczyszczalni bądź sołtys będzie postrzegany jako człowiek Wójta obojętnie którego ( dlatego w różnych loteriach i konkursach nie mogę startować pracownicy organizatora i ich rodziny i to jest zasadne )
To nie jest zarzut do Wójta a do moralności tych kandydatów.
m
mieszkaniec gminy

Niestety ale to nie Wójt typuje kandydatów do Rady. Pan z Tarnowa ma swój komitet . Inaczej jest z Panem z Kosorowic ale to jest innym temat ten Pan od zawsze startuje. I to jest już koniec jeżeli chodzi o kandydatów do rady jak to napisano "urzędników".Nie wie, co chcecie jeszcze wymieniać . Trzeba się najpierw przyjrzeć kandydatom a potem ZNOWU oczerniać obecnego Wójta.
To już wolę takich kandydatów niż Pana obecnego Radnego( bezradnego) z Osiedla Pana Smaronia, który nie ma pojęcia o tym co mówi. Po wczorajszym zebraniu jestem zdruzgotany jego poziomem rozmowy. Przez całe cztery lata nic nie zrobił dla osiedla , a teraz się nagle obudził. Sam na siebie bicz kręci - GDZIE SĄ PANA CZYNY PANIE MICHALE- skoro lubi Pan tak wszystkich rozliczać. My tez Pana rozliczymy .... mam nadzieję że ludzie nie dadzą Panu znowu szansy się wykazać. Pana swój czas już zmarnował.

a
andree
Pan Wójt wystawił swoje grono zaufanych, lojalnych urzędników i pracowników gminnych , sołtysów kandydujących do Rady w tych wyborach i liczy tylko na nich.
Zakłada ,że w godzinach urzędowania załatwią sprawy i Gminy i Rady i jest pewne ,że zawsze na Radzie będą głosować po myśli Szefa,bo nie wypada inaczej -100 % poparcie każdej uchwały Pana Wójta.

A może my wyborcy tym Panom podziękujemy -bo to jest niemoralne ?

A listę otwierają :

Pan z Kosorowic pracownik Oczyszczalni
Pan z Tarnowa Opolskiego pracownik Komunalki

--można dopisywać dalej

Zgadzam się z przedmówcą winien być ustawowy zakaz kandydowania na Radnych urzędników Gminy , pracowników jednostek budżetowych i Spółek podległych władzom gminnym .Nie ma urzędnika który zagłosuję przeciwko swojemu przełożonemu czyli Wójtowi albo przyjdzie z interwencja do Pana Wójta,
a kiedy to ma robić w godzinach urzędowania może nawet ze skargą na swoją prace ?
Jakieś chore to jest.
To samo dotyczy Sołtysów w końcu reprezentują za pieniądze władze w terenie to mają mieć tez podwójną gażę za tą sama robotę ?
j
jaktom
jaktom, spotkanie z P. Cichoniem jest jutro (poniedziałek) o 18 w Domu Kultury w Tarnowie Opolskim. a było już w budynku Mniejszości Niemieckiej w środę.

A dziękuję .
Szkoda że nikt nie wie o terminie no i w dzień roboczy a pora wczesna,
a informacja spóźniona bo wielu ma już zaplanowane zajęcia.

A konkurencja ma lokal w niedzielę tydzień przed wyborami w najlepszy czas wyborczy!!!!
Czyżby ktoś oddawał pole Walkowerem ?
bo czas i pora taka by jak najmniej wyborców uczestniczyło ?
e
enigma

jaktom, spotkanie z P. Cichoniem jest jutro (poniedziałek) o 18 w Domu Kultury w Tarnowie Opolskim. a było już w budynku Mniejszości Niemieckiej w środę.

D
Don Chichot
Patrząc na to od strony mieszkańca Tarnowa Opolskiego - brnącego w błocie codziennie (...)

Zgadzam się z przedmówcą. Proszę mi wskazać choć jedno osiedle nowych domków jednorodzinnych w Tarnowie czy Walidrogach, które dorobiło się drogi z prawdziwego zdarzenia. O starszych niewyasfaltowanych ulicach w T.Op. to aż szkoda gadać...

Inna sprawa to ile osób będzie jeszcze musiało być poszkodowanych (lub zginąć pod kołami tir'ów) by Pan Wójt wylobbował w Zarządzie Dróg Powiatowych by przedłużono chodnik od ulicy Korczaka do ogródków działkowych???
Jedna z mieszkanek ulicy Klimasa była tak nachalna (codzienne telefony), że w końcu wymieniono dziurawy pas jezdni przed jej posesją. Pan Wójt tak nie potrafi?
j
jaktom
przepraszam cię Ozonie, ale ja nie mam grafiku obecnego wójta gdzie on będzie na zebraniach czy spotkaniach.

Nikt nie ma , nie widać Pana Wójta wcale ,ani na plakatach ,nie ma ulotek nie widać reklamy w prasie?
Nie znamy jego programu wyborczego , nie wypowiada się na żadnym forum(oficjalnie).
Być może zrezygnował?
A może jest pewny swojej wygranej ,że nie potrzebuje zabiegać o nasze głosy ,bynajmniej o mój nie zabiega
i szkoda mu czasu i kasy na kiełbaskę wyborczą?
W całej 9-letniej kadencji Pana Wójta widziałem raz na jednym spotkaniu przedwyborczym chyba 8 lat temu podczas spotkania z rodzicami w szkole w Tarnowie Opolskim.
Ponoć są spotkania w wąskim gronie w Mniejszości Niemieckiej ale czy ten elektorat mu wystarczy?
Trzeba mieć olbrzymie zaufanie do wyborców by nawet nie przedstawiać im Programu , Planów Działania
chyba że nie ma się go wcale .
A może zakłada że mu się uda niewielkim nakładem wygrać, chociaż w dzisiejszych czasach kampania wyborcza jest wymogiem czasów i by coś zrobić trzeba mieć poparcie środowiska , radnych a samo bycie nie wystarcza.
Pan Wójt wystawił swoje grono zaufanych, lojalnych urzędników i pracowników gminnych , sołtysów kandydujących do Rady w tych wyborach i liczy tylko na nich.
Zakłada ,że w godzinach urzędowania załatwią sprawy i Gminy i Rady i jest pewne ,że zawsze na Radzie będą głosować po myśli Szefa,bo nie wypada inaczej -100 % poparcie każdej uchwały Pana Wójta.

A może my wyborcy tym Panom podziękujemy -bo to jest niemoralne ?

A listę otwierają :

Pan z Kosorowic pracownik Oczyszczalni
Pan z Tarnowa Opolskiego pracownik Komunalki

--można dopisywać dalej
s
samouczek

przepraszam cię Ozonie, ale ja nie mam grafiku obecnego wójta gdzie on będzie na zebraniach czy spotkaniach.

s
samouczek
Skoro nie umiesz wprost zapytać Wójta na zabraniu które się skończyło ok. 2 godzin temu
tylko anonimowo próbujesz jątrzyć to dla twojej anonimowej wiadomości :
-kostka jest własnością PRZYWÓR czyli także Proboszcza
-to Rada Sołecka zarządza tym materiałem
-Rada Sołecka została wybrana przez mieszkańców Przywór czyli też przez "samouczków"
-Policja niczego nie stwierdziła!! desperat wezwał policję i tylko się ośmieszył
-każda umowa podpisywana z samorządem jest ogólnie dostępna wystarczy podjechać do UG i sobie ją kserąć
ale do tego trzeba mieć odwagę cywilną
-kontakty do Radnych z Przywór i Pani Sołtys są ogólnie dostępne wystarczy zadzwonić i zapytać ale do tego
też trzeba mieć tę odwagę co wyżej
-uśmieszki na takich tematach sa nie na miejscu
-ciekawa jest szybka wizyta pana desperata który od pół roku nie mógł sie pojawić
w Przyworach żeby zakończyć albo chociaż nadzorować roboty na parkingu, a tu proszę
ludzie się zmobilizowali i dla dobra wsi zaczęli coś robić i wpada ten ignorant
i zaczyna ubliżać wszystkim, kto zadzwonił do niego?? "samouczek"?
Jak tak ma wyglądać działanie na rzecz Wsi to ci dziękujemy na wstępie!!
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3