Taryfikator grzechów i pokut, żonaci księża i dziewica Maryja. Czy wiesz, w co wierzysz?

ak
Czy wiesz, w co wierzysz? Wiele rzeczy w Kościele katolickim jest uznawanych za oczywistości, a często niewielu z nas wie, kiedy i w jakich okolicznościach zostały wprowadzone. Dlaczego wierzymy w to, w co wierzymy i podejmujemy pewne praktyki? Zobacz w naszej galerii!
Czy wiesz, w co wierzysz? Wiele rzeczy w Kościele katolickim jest uznawanych za oczywistości, a często niewielu z nas wie, kiedy i w jakich okolicznościach zostały wprowadzone. Dlaczego wierzymy w to, w co wierzymy i podejmujemy pewne praktyki? Zobacz w naszej galerii! rawpixel / unsplash.com
Czy słyszałeś o katalogu grzechów i taryfikatorze pokut? Czy wiesz, że papież jest nieomylny, a niektórzy księża w Kościele katolickim mają żony? No i dlaczego chodzisz do kościoła w niedzielę, skoro Bóg mówił o świętowaniu soboty? Zobacz, kiedy i skąd w katolicyzmie wzięły się rzeczy, które dziś uznajemy za oczywiste!

Kościół katolicki ma swoje praktyki i dogmaty, a część z nich jest znana nie tylko duchownym, teologom i najbardziej zaangażowanym wiernym, ale także osobom, które z Kościołem nie mają wiele wspólnego. Niemal każdy słyszał o spowiedzi czy celibacie, a w kontekście wprowadzonego niedawno zakazu handlu w niedzielę nietrudno przypomnieć sobie o święceniu tego dnia przez katolików, jednak czy na pewno wiemy kiedy i dlaczego zostały ustalone rzeczy, w które dziś wierzymy? Zobacz skąd wzięły się rzeczy, które dziś dla katolików są oczywiste!

Spowiedź, celibat i inne oczywistości. Czy wiesz, w co wierzysz?

Żyjąc w Polsce nie trzeba być szczególnie zaangażowanym w życie Kościoła, nie trzeba być nawet katolikiem, by wiedzieć o rzeczach podstawowych, np.:

  • istnieniu spowiedzi i obowiązku podejścia do niej przynajmniej raz w roku
  • celibacie obowiązującym duchownych
  • świętowaniu niedzieli
  • zwierzchniczej władzy papieża
  • przekonaniach związanych z osobą Maryi
Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są święta nakazane, kiedy trzeba iść na mszę.

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są św...

Dlaczego w niedzielę chodzimy do kościoła? Skąd się wzięła spowiedź, celibat i inne praktyki?

Chociaż wystarczy w niedzielę wyjść na spacer, by zobaczyć, że tego dnia do kościoła idzie o wiele więcej ludzi niż w ciągu tygodnia, a niemal każdy serwis informacyjny w okresie przed Wielkanocą wspomni o nabożeństwach i tworzących się kolejkach do spowiedzi, nie zawsze wiemy, dlaczego tak jest. Często sami praktykujący katolicy nie mają pełnej świadomości tego, dlaczego pewne rzeczy w Kościele wyglądają tak, a nie inaczej. Czy wiesz, w co wierzysz i dlaczego robisz to, co robisz? Sprawdź w naszej galerii skąd wzięły się i kiedy powstały jedne z najbardziej oczywistych w Kościele praktyki, twierdzenia i dogmaty!

Quiz PIerwsza Komunia Święta

Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz roz...

Kościelny savoir vivre. Jak zachować się w kościele?

Wideo

Materiał oryginalny: Taryfikator grzechów i pokut, żonaci księża i dziewica Maryja. Czy wiesz, w co wierzysz? - Gazeta Współczesna

Komentarze 46

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wierzę w PIS i jego idealną władzę

G
Gość
2018-06-01T07:55:13 02:00, sw:

Szczególnie podziwiam te karkołomne teksty w gazecie, byłym organie wiodącej partii, a wydawanej teraz przez niemiecki koncern, tyczące spraw religijnych. Co za troska, o koszty komunii, o to ile dać na kolędę, teraz wiedzą lepiej jak klasyfikować grzechy.. zainteresowania wręcz szokujące.. Tak was martwi religijność Polaków ?

Jebnij się w głowę czymś cięższym, to czym się już uderzyłeś było za lekkie i przeżyłeś

G
Gość
Zauważyłem, że Gazeta Wrocławska ostatnio coraz częściej dobiera tematy artykułów tak, żeby wywołać jak największą agresję w komentarzach. Czy to planowa polityka niemieckiego właściciela tego brukowca?
S
Sylas33
SPOTKANIE Z PANEM JEZUSEM

Wg ewangelii Św. Jana Apostoła.

Przyszedł do Pana Jezusa w nocy pewien człowiek.
RZEKŁ MU NIKODEM:
JAKŻE SIĘ MOŻE CZŁOWIEK NARODZIĆ ,
> GDY JEST STARY? - Jan3,4
> Nikodem chciał poznać Jezusa, o którym słyszał, ze czyni wiele cudów.
> To było dowodem, że Bóg był z Nim.
> Nikodem przyszedł do Jezusa w nocy.
> Nie chciał, by wiedziano o tym, ponieważ piastował wysokie stanowisko.
> TAKICH NIKODEMÓW, KTORZY BOJĄ SIĘ JAWNIE PRZYZNAC DO JEZUSA JEST WIELU. Ale Pan Jezus ich z tego powodu nie odtrąca.
> Jednak nie wystarczy interesować się osobą Jezusa ani wierzyć, że jest nauczycielem, który przyszedł od Boga. On sam bowiem powiedział :
> TYLKO TEN KTO SIĘ NARODZI NA NOWO, UJRZY KRÓLESTWO BOZE.
> Każdy człowiek winien narodzić się na nowo – w sensie duchowym.

Dziwić się trzeba, że Jezus tego nie powiedział w rozmowie np. z Samarytanką, lub z Zacheuszem lub innymi, którzy byli jawnymi grzesznikami. Oszuści, złodzieje, prostytutki, cudzołożnicy muszą rozpocząć nowe życie.

> ALE CZŁOWIEK POKROJU NIKODEMA, RELIGIJNY, SPEŁNIAJĄCY POWINNOŚCI RELIGIJNE OD DZIECKA, UCZONY W PIŚMIE, POWAŻANY, CHYBA NIE POTRZEBUJE NOWEGO NARODZENIA ???
> Niestety tak myśli wielu.

> Ludziom urodzonym, w tradycji chrześcijańskiej, ochrzczonym w wieku niemowlęcym, po I Komunii św. potrzebne są niewątpliwie jakieś małe poprawki, żeby wejść do Królestwa Bożego.
Żeby jednak nikt tak nie myślał, Jezus powiedział Nikodemowi, Dostojnikowi, człowiekowi mądremu, zacnemu, szlachetnemu, pobożnemu, że musi narodzić się na nowo.

WSZYSCY POTRZEBUJEMY NARODZENIA NA NOWO; nie tylko oszuści, wszetecznice i bezbożni, ale też zacni, porządni i chodzący nawet do kościoła ludzie.
Ktoś spyta - JAK CZŁOWIEK MOŻE SIĘ NA NOWO NARODZIĆ, TO PRZEWYŻSZA NASZE ZROZUMIENIE, tak jak wszelkie działanie Ducha Bożego.

Przy cielesnym narodzeniu nikt nas nie pyta, czy chcemy przyjść na ten świat.
> PRZY NOWYM NARODZENIU POTRZEBNA JEST NASZA WŁASNA DECYZJA ,ci co tego nie przeżyli, usłyszą gdy staną kiedyś prze Bogiem "Mogliście lecz nie chcieliście !".
NOWE NARODZENIE JEST NIE TYLKO POTRZEBNE, LECZ NIEZBĘDNE.
W końcu to nie ktoś tam, ale sam Syn Boży - Jezus Chrystus powiedział :
>(ewangelia Jana. 6:37) "Wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do mnie, a tego, który do mnie przychodzi, nie wyrzucę precz;"

> Drzwi niebios otworzą się tylko dla tych, którzy przeżyli NOWE NARODZENIE
JEŚLI SIĘ KTO NIE NARODZI Z WODY I Z DUCHA, NIE MOŻE WEJŚC DO KRÓLESTWA BOŻEGO"

Jedyny pośrednik - Jezus

Obj. 3:20
20. Oto stoję u drzwi i kołaczę; jeśli ktoś usłyszy głos mój i otworzy drzwi, wstąpię do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze mną

Jan. 14:6
6. Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.

Jan. 10:6
6. Tę przypowieść powiedział im Jezus, lecz oni nie zrozumieli tego, co im mówił.

Hebr. 7:25
25. Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nimi.

Filip. 2:9-11
9. Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię,
10. Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią
11. I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca.

1 Tym. 2:5
5. Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,

Dz.Ap. 4:12
12. I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.

1 Jan. 2:1-2
1. Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.
2. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata.

TAK WIEĆ NIE POTRZEBUJEMY KSIĘŻY ANI ZMARŁYCH SWIETYCH JAKO POŚREDNIKÓW, JEZUS W ZUPELNOŚCI WYSTARCZY, ON JEST TYM DO KTOREGO ZAWSZE MOŻEMY PRZYJŚĆ I NIGDY NAS NIE ODRZUCI! Ale zr
p
podpis
i cały elektorat pisu
G
Gość
jedne bzdury zastąpili lub uzupełnili drugimi bzdurami
o
ochrzszczona
w kończącym się miesiącu ustanowił wielki łojciec narodu polskiego - grzech zaniedbania. Szarlatan Rydzyk wezwał wszystkich polskich katolików do informowania swoich znajomych i członków rodzin o obowiązkowe przeznaczenie 1% od rozliczanego podatku na jego fundację Nasza Przyszłość. Ci wierni kościoła katolickiego, którzy tego nie uczynią będą mieli grzech zaniechania. Pieniądze te uzyskane z odpisu podatkowego mają być przeznaczone na kształcenie religijne i patriotyczne młodzieży. Łojciec powiedział, że po śmierci będzie można się pochwalić tą wpłatą Jezusowi!!!
w
wro
Brak elementarnej wiedzy autora tego tekstu jest porażająca. A wystarczy sięgnąć do zwykłej encyklopedii a nie wypisywać bzdur.
G
Gruszki
Nie wierzę w zabobony. Nie moje problemy. Btw gazeta wroclawska to organ kurii?
L
Lucyper
A najbardziej w szczebel przyśnionej drabiny .........hi hi hi hihi,większość wyznawców nie potrafi policzyć do dziesięciu
n
nieczytaty parobek
i to ludzie uczeni wierzą w takie przepowiednie wymyślone przez jakiś nieuków, tak jak kiedyś w Kacmajora co niby miał leczyć rękami.
L
Lucyper
Głupich nie sieją
G
Gość
TOW SEKRETARZ BUSSEK TRZYSTA LAT PRzED KALI FATem DElPHINA MAKARONA
g
gosciu
a co z grzechami dla cywili?
g
gosciu
jest 500 lat za Lutrem.
Dodaj ogłoszenie