Te długi przedawniają się od lutego 2024 roku! Tych zobowiązań nie będziesz musiał spłacać 16.07.2024

MS
Czy wiesz, że niektórych długów nie musisz spłacać, bo przedawniają się już w lutym 2024 roku? Podpowiadamy, o jakich zobowiązaniach najczęściej mowa oraz, gdzie można sprawdzić swoje zadłużenie.Szczegóły wszystkich długów, które się przedawniają przedstawimy w naszej galerii >>>
Czy wiesz, że niektórych długów nie musisz spłacać, bo przedawniają się już w lutym 2024 roku? Podpowiadamy, o jakich zobowiązaniach najczęściej mowa oraz, gdzie można sprawdzić swoje zadłużenie.Szczegóły wszystkich długów, które się przedawniają przedstawimy w naszej galerii >>>pexels.com/Mikhail Nilov
Czy wiesz, że niektórych długów nie musisz spłacać, bo przedawniają się już w lutym 2024 roku? Podpowiadamy, o jakich zobowiązaniach najczęściej mowa oraz, gdzie można sprawdzić swoje zadłużenie.

Czym jest przedawnienie długu?

Przedawnienie długu to sytuacja, w której upływa określony czas, po którym wierzyciel traci prawo do dochodzenia swojej należności przed sądem. Innymi słowy, jest to prawne ograniczenie czasowe, po którym dług przestaje być prawnie egzekwowalny. Czas przedawnienia może zależeć od rodzaju długu, np. od umowy kredytowej, umowy o pracę lub umowy cywilnej. Może również zależeć od kategorii wierzyciela, takiej jak banki, instytucje finansowe, przedsiębiorstwa lub osoby prywatne.

W większości systemów prawnych określa się ramy czasowe dla przedawnienia, które są zazwyczaj wyrażone w latach. Po upływie tego okresu wierzyciel nie ma już prawnego środka przeciwko dłużnikowi w celu odzyskania długu za pośrednictwem sądu. Oznacza to, że dłużnik nie jest prawnie zobowiązany do spłaty długu, choć moralnie nadal może być odpowiedzialny za spłatę.

Te długi przedawniają się od lutego 2024. Zobacz czego nie musisz spłacać

Zobacz jakie długi przedawniają się od lutego 2024 roku. Szczegóły w naszej galerii

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nie płacisz rachunków za prąd? Czy ten dług się przedawni?

Przedawnienie długu nie oznacza, że można świadomie zalegać z płatnościami lub unikać spłaty zobowiązań licząc na to, że po upływie okresu przedawnienia dług zniknie automatycznie.

W praktyce wierzyciele mają różne środki do odzyskania swoich należności. W przypadku opóźnień w płatnościach za usługi publiczne, takie jak prąd, gaz, woda czy czynsz, wierzyciel (np. dostawca usług publicznych lub zarządca nieruchomości) może podjąć różne działania, takie jak odłączenie usług lub zgłoszenie sprawy do egzekucji komorniczej.

Zaleganie z płatnościami może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak odłączenie usług, wprowadzenie ograniczeń, obciążenie dodatkowymi opłatami, wniesienie pozwu sądowego lub rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego. Egzekucja komornicza może skutkować zajęciem majątku dłużnika w celu zaspokojenia wierzyciela. Dług może również rosnąć w wyniku naliczania odsetek za opóźnienia lub kar umownych, co może znacznie zwiększyć ostateczną kwotę do spłacenia.

Gdzie sprawdzić przedawnienie długu?

Najszybciej tę informację można pozyskać z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Raport kosztuje niecałe 50 zł. Czasami jednak pomimo przedawnienia długi wciąż widnieją w rejestrze. W takiej sytuacji można wystąpić z żądaniem o ich usunięcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te długi przedawniają się od lutego 2024 roku! Tych zobowiązań nie będziesz musiał spłacać 16.07.2024 - Głos Szczeciński

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska