Nasza Loteria

Te osoby będą zwolnione z płacenia abonamentu RTV w 2024. Taka będzie wysokość opłaty abonamentowej

JK
Osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości posiadanych odbiorników w domu czy samochodzie stanowiącym ich własność.Przejdź dalej i zobacz, kto jest zwolniony z opłat abonamentowych na 2024 rok >>>
Osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości posiadanych odbiorników w domu czy samochodzie stanowiącym ich własność.Przejdź dalej i zobacz, kto jest zwolniony z opłat abonamentowych na 2024 rok >>>Pexels/zdjęcie ilustracyjne
Znana jest wysokość opłat za abonament radiowo-telewizyjny, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2024 roku. Opłatę za abonament RTV muszą wnieść wszystkie osoby, które posiadają odbiornik radiowy lub telewizyjny. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła również listę osób zwolnionych z opłaty abonamentowej. Sprawdź, kto nie musi płacić abonamentu RTV oraz ile wynoszą zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż miesiąc.

Spis treści

Te osoby muszą opłacać abonament RTV

Obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych dotyczy każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się co najmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości posiadanych odbiorników w domu czy samochodzie stanowiącym ich własność.

Jedną opłatę bez względu na liczbę posiadanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym budynku bądź zespole budynków wnoszą również publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Czternasta emerytura - mamy nowe wyliczenia netto. Taki przelew dostaniesz na konto we wrześniu

Pozostałe podmioty zobowiązane są do uiszczenia opłat za każdy posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny, włącznie z tymi, które znajdują się w samochodach służbowych.

Warto pamiętać, że opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

Zwolnienia z opłat abonamentowych - lista uprawnionych

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych zwolnione z opłat abonamentowych są pewne grupy osób. Warunkiem korzystania ze zwolnień jest przedstawienie w placówce pocztowej dowodu osobistego i dokumentów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych oraz złożenie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ww. zwolnień.

Zwolnienia od opłat abonamentowych przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia.

Lista osób zwolnionych z płacenia abonamentu RTV jest bardzo długa. Sprawdź, czy jesteś uprawniony do korzystania ze zwolnienia. W galerii poniżej prezentujemy, kto nie będzie musiał płacić abonamentu RTV w 2024 roku!

Tyle wyniesie abonament RTV w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 r. miesięczna opłata za radioodbiornik wyniesie 8,70 złotych. W skali roku abonent zapłaci 104,40 złotych. Opłata za miesiąc użytkowania odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego będzie wynosiła 27,30 zł. Rocznie odbiorca poniesie koszt 327,60 zł.

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.

Należy pamiętać, że opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Opłata może być uiszczona z góry za cały rok lub za wybrane kolejne miesiące. Wtedy odbiorcom przysługuje zniżka z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

W galerii poniżej prezentujemy wysokość opłat abonamentowych z uwzględnieniem zniżek.

Jak zapłacić za abonament RTV?

Opłaty z tytułu abonamentu należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta. W celu dokonania opłaty abonamentowej niezbędna jest znajomość 26-cyfrowego numeru rachunku bankowego abonenta, nadanego podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi.

Opłaty abonamentowe można wnosić we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. bez pobierania dodatkowych opłat. Wpłat można dokonywać również w pozostałych instytucjach finansowych. Abonament RTV można opłacić na kilka sposobów:

  • w placówce pocztowej
  • na Platformie Płatności na stronie Poczty Polskiej
  • e-przelewem

Kontrole abonamentu RTV - zasady

Wszystkie odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają rejestracji w celu pobierania opłat abonamentowych za ich używanie. Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej. Podczas kontroli pracownicy mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty.

Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Podczas wykonywanej kontroli niezbędne jest ustalenie czterech elementów:

  • obecności urządzenia
  • gotowości urządzenia do natychmiastowego odbioru programu telewizyjnego lub radiowego
  • rejestracja (lub jej braku) urządzenia
  • okresu używania (odbiorca ma 14 dni na rejestrację)

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te osoby będą zwolnione z płacenia abonamentu RTV w 2024. Taka będzie wysokość opłaty abonamentowej - Express Bydgoski

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak
dobre to , nie ma jak to Polska sprawiedliwość, pasożyt , który nie pracuje może , bo ma takie prawo , oglądać telewizję do woli , bez opłat , natomiast ktoś ciężko pracuje i ledwo starcza mu na chleb musi bulić
G
Gość
14 września, 1:14, Clara Alice:

I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. I absolutely didn’t think it was conceivable, ( a61p) but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

Visit This Website ══════► W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m

https://zyciewniemczech.de/abonament-radiowo-telewizyjny-obowiazkowy-w-niemczech-kompletny-poradnik-po-polsku/

G
Gość
5 września, 14:26, Marek Major:

Mogę powiedzieć tak. Wstrzymałem haracz kosztem nieoglądania byleczego i propagandy

https://holandia.org/rundfunkbeitrag-jak-wyglada-oplata-radiowo-telewizyjna-w-niemczech/

G
Gość
Jaka kara za niepłacenie abonamentu RTV w Niemczech?

W Niemczech za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego grożą bardzo surowe kary, włącznie z karą pozbawienia wolności. Jeśli zignoruje się wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV, ryzykuje się zajęciem konta lub wejściem na pensję. W gorszych przypadkach może dojść do zajęcia mienia.

https://polskiobserwator.de/aktualnosci/co-grozi-za-nieplacenie-abonamentu-rtv-kara-grzywny-kara-pozbawienia-wolnosci/
C
Clara Alice
I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. I absolutely didn’t think it was conceivable, ( a61p) but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

Visit This Website ══════► W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska