Te zabytki gminy Pawłowiczki są absolutnymi perełkami

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Kościół pątniczy św. Brykcjusza w Gościęcinie jest jednym z najbardziej znanych zabytków gminy.
Kościół pątniczy św. Brykcjusza w Gościęcinie jest jednym z najbardziej znanych zabytków gminy. Wikimedia
Pawłowiczki to niezwykle ciekawa gmina o sporej liczbie zabytków. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.

Znajdujące się w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim sympatyczna gmina Pawłowiczki liczy niewiele ponad 7 tys. mieszkańców, którzy zamieszkują 22 sołectwa. Największymi są Pawłowiczki (1100 mieszkańców), Ostrożnica (950 mieszkańców) i Gościęcin (660 mieszkańców). Tak duża liczba sołectw przekłada się znaczną ilość zabytków.

Najbardziej znany jest z pewnością kościół pątniczy pw. św. Brykcjusza w Gościęcinie. Jest on administracyjnie przypisany do tego sołectwa, chociaż w rzeczywistości znajduje się w połowie drogi między Gościęcinem a Kózkami. Kościół jest absolutną perełką, a do znajdującego się przy nim „cudownego” źródełka przybywają tłumy pielgrzymów. Ze źródełkiem związana jest legenda, według której wytrysnęło ono z ziemi, kiedy spragniony św. Brykcjusz odpoczywał w tym miejscu w trakcie wyprawy misyjnej.

Pierwsza wzmianka o istnieniu kapliczki św. Brykcjusza i cudownego źródełka pochodzą już z 1594 r. Kilkadziesiąt lat trwało, zanim wybudowany w tym miejscu kościół. Stało się to dopiero po wojnie trzydziestoletniej. Wzniesiono go w latach 1651-1661. Niedaleko znajduje się pustelnia sprzed 1870 r., a także kaplica i studnia ze źródłem.

To oczywiście nie jedyny zabytek w gminie. Duże wrażenie robi rzymskokatolicki kościół św. Apostołów Andrzeja i Jakuba w samych Pawłowiczkach. Świątynia została wybudowana w stylu barokowym i góruje na wzniesieniu przy wyjeździe w kierunku Kędzierzyna-Koźla. Generalnie Pawłowiczki mają ciekawą historię, która sięga XII w. W 1302 r. została wspomniana w dokumencie papieża Bonifacego VIII jako własność cystersów z Jemielnicy. Przez wieki miejscowość zmieniała właścicieli.

W 1812 r. został zbudowany klasycystyczny dwór przy obecnej ulicy Ogrodowej. Niestety, już nie istnieje. Pobliskie ruiny budynków gospodarczych często są mylnie nazywane „ruinami dworu”, jednak jest to błąd.

W samych Pawłowiczkach warte uwagi są jeszcze domy mieszkalne pochodzące z XVIII i XIX w. Znajdują się one w zachodniej części miejscowości przy ul. Magnoliowej i Jedności Narodowej.

W okolicznych sołectwach znaleźć można również niezwykle urokliwe dworki i pałace. Te znajdują się w Grudyni Małej, Grudyni Wielkiej, Jakubowicach, Borzysławicach, czy Milicach.

Ciekawostką jest mauzoleum Gerharda von Sass, znajdujące się w Borzysławicach. Słynny komendant Koźla, który unowocześnił tamtejszą twierdzę, był również związany z Borzysławicami. Chciał stworzyć z nich duże miasto, jednak śmierć przerwała jego ambitne plany. Kto wie, może dziś to Borzysławice byłyby siedzibą gminy zamiast Pawłowiczek?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska