Te zdjęcia robią wrażenie! Z potężnego zamku nad Osobłogą zostały ruiny. Dzieło zniszczenia dokonało się w XVIII w

Dominik Skibiński
Podczas pobytu w okolicy warto odwiedzić także inne atrakcje ziemi osobłoskiej, chociażby zamek w Slezskich Rudolticach czy cmentarz żydowski w Osoblasze.
Podczas pobytu w okolicy warto odwiedzić także inne atrakcje ziemi osobłoskiej, chociażby zamek w Slezskich Rudolticach czy cmentarz żydowski w Osoblasze. Dominik Skibiński
Nieopodal wioski Bohušov, na zalesionym wzgórzu nad rzeką Osobłogą, znajdują się rozległe ruiny średniowiecznego zamku Fulštejn. Potężna niegdyś warownia została zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej i dziś należy do największych atrakcji turystycznych okolicy. Z Głubczyc to zaledwie piętnaście minut jazdy, a z Prudnika dwadzieścia pięć.

Inicjatorem budowy zamku był biskup ołomuniecki Bruno z Schauenburka, który podjął się zasiedlenia opustoszałej po najeździe tatarskim okolicy. Twierdza powstała w miejscu dawnego grodu słowiańskiego plemienia Gołęszyców. W 1255 r. zamek otrzymał jako lenno rycerz Herbord, protoplasta rodu Fulštejnów. W ciągu życia przyszło mu brać udział w dwóch wielkich bitwach i dwukrotnie przegrać.

W 1241 r. jako młody rycerz walczył u boku księcia Henryka Pobożnego w bitwie z Tatarami pod Legnicą, zaś w 1278 r. uczestniczył w wielkiej bitwie pod Suchymi Krutami, której stawką był tron Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W jej trakcie siły króla czeskiego Przemysła Ottokara zostały zmasakrowane przez wojsko Rudolfa Habsburga, a połowa rycerzy zginęła. Poległ także król. Sam Herbord stracił syna i dostał się do niewoli, z której pomógł mu się wydostać biskup Bruno.
Rycerz powrócił na zamek i jakiś czas później zmarł. Po śmierci Herborda władza na Fulštejnie przeszła na młodszego syna. W 1476 r. twierdzę zdobyły wojska władcy Węgier Macieja Korwina, toczącego boje o rządy w Czechach. Oblężenie doprowadziło do zniszczenia zamku, który odbudowano. 150 lat później, w trakcie wojny trzydziestoletniej, warownię zaatakowali Szwedzi, którzy zdobyli ją i wysadzili. Dzieło zniszczenia dokonało się w XVIII w. Dziś Fulštejn to spokojne miejsce, nieczęsto odwiedzane przez turystów. Do naszych czasów przetrwały pozostałości dwóch wież, mostu, bramy i wałów. Wstęp do ruin jest bezpłatny.

Do zamku najłatwiej dojść spod bohušovskiego pensjonatu „Pod Dębami”, przeprawiając się przez rzekę po nowiutkim moście. Spacer zajmuje niecałe dziesięć minut. Można również zaparkować samochód na końcu campingu i przeprawić się przez płytką Osobłogę, przy okazji mocząc nogi. Po drodze miniemy „chatkę z piernika”, będącą w rzeczywistości magazynem. Nie da się ukryć, że łąki i lasy otaczające Fulštejn są pięknym miejscem na spacery. Bohušov dysponuje bazą noclegową w postaci kempingu z dwudziestoma chatkami i kilkoma boiskami. Podczas pobytu w okolicy warto odwiedzić także inne atrakcje ziemi osobłoskiej, chociażby zamek w Slezskich Rudolticach czy cmentarz żydowski w Osoblasze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska