Na przełomie sierpnia i września w dwóch opolskich miastach będzie możliwość obejrzenia sztuki teatralnej pt. „Pokonać piekło” w wykonaniu artystów Teatru Nie Teraz. Wstęp na spektakle jest bezpłatny.
- W sobotę 31 sierpnia prezentacja odbędzie się w Brzegu w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Początek o godz. 19.00.
- Natomiast w niedzielę 1 września o godz. 19.30 okazja do zapoznania się z przedstawieniem będzie w Otmuchowie, w tamtejszym kinie „Podzamcze”.
Przypadająca w 2022 roku 75-rocznica urodzin „kapelana Solidarności” bł. ks. Jerzy Popiełuszko stała się inspiracją do kolejnej pracy teatralnej Teatru Nie Teraz. Drugą inspiracją jest jakże uzasadniony rosnący kult trzeciego patrona Polski, jezuity, św. ojca Andrzeja Boboli – czytamy w liście pochodzącego z Opolszczyzny Tomasza A. Żaka, reżysera sztuki i dyrektora Teatru Nie Teraz.
Warto wspomnieć, że czas prezentacji nie jest przypadkowy, bowiem jesienią tego roku przypada 40. rocznica zamordowania "kapelana Solidarności".
„Pokonać piekło” to wyobrażenie spotkania dwóch wielkich polskich duchownych.
Sztuka teatru pozwala przekraczać czas i przestrzeń, daje możliwość spotkania, które w rzeczywistości nie mogłoby się zdarzyć. To przekraczanie udowadnia, że istnieje naturalna ciągłość wiary oraz polskości wpisanych w życie i męczeństwo bohaterów tego dramatu. Jednocześnie uświadamia nam, że ksiądz Jerzy jest heroicznym kontynuatorem cech etycznych i duchowych, które są niezbędnym lepiszczem polskości, a dla których ojciec Andrzej jest swoistym duchowym przewodnikiem – tłumaczy Tomasz A. Żak.
Reżyser zwraca uwagę, że przedstawienie „Pokonać piekło” jest nie tylko dotykaniem biografii dwóch polskich męczenników, ale też próbą pokazania sił witalnych, które ukryte są w polskości jako takiej.
Sił, dzięki którym można pokonać zło – i to jednostkowe degenerujące nasz naród, ale i to powszechne, a w naszym europejskim kontekście dotycząc przede wszystkim wypierania się Chrystusa – podkreśla artysta.
W przedstawieniu duchowni bohaterowie zabierają publiczność do Rzymu, gdzie ważą się losy świata. Czekając na spotkanie z papieżem rozmawiają o Polsce i o wierze.
Każdy z nich używa argumentów tożsamych z czasem ich życia. Dzięki temu losy Ojczyzny widzimy w dziejowym spektrum – od monarchii i demokracji szlacheckiej po demokrację ludową i totalitarne zniewolenie. Obaj, w swoistym brewiarzowym rytmie – od Nieszporów po Jutrznię, przygotowują specjalne orędzie dla Ojca Świętego, które jeden z nich przedstawi na Watykanie. To polskie orędzie ma dać papieżowi odpowiedź na pytanie, jak naprawić świat… - opisuje fabułę twórca sztuki.
Pierwszy pokaz zaplanowano w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu.