Przepusty dla żab i wiadukty dla łosi
Każda duża inwestycja drogowa wiąże się z koniecznością budowy przejść dla zwierząt. Jedne to niewielkie przepusty dla gadów, płazów, gryzoni, inne to tunele, z których z powodzeniem mogą korzystać dziki i sarny. Są też potężne wiadukty nad drogami, zadarnione i porośnięte roślinnością, z których, jak pokazują badania naukowców, zwierzęta korzystają najccętniej.
Liczba przejść dla zwierząt w naszym kraju sięga kilku tysięcy. A dzięki temu, że autostrady i drogi ekspresowy zaczęły być budowane stosunkowo późno, Polska znalazła się w gronie europejskich liderów, jeżeli chodzi ochronę zwierząt przed skutkami inwestycji drogowych.
Przejścia dla zwierząt to spory wydatek
Na budowę przejść dla zwierząt przeznacza się niemałe pieniądze. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, aż 11 proc. wydatków na inwestycje drogowe stanowią koszty budowy urządzeń ochrony środowiska, z czego 6,5 proc. przeznacza się na przejścia dla zwierząt. Najdroższe są tzw. zielone mosty. To potężne konstrukcje, które w najwęższym miejscu mają nawet kilkadziesiąt metrów szerokości. Najbardziej spektakularnie wyglądają z lotu ptaka.
Na niektórych przejściach dla zwierząt zamontowane zostały fotopułapki. Zobaczcie najciekawsze zdjęcia udostępnione przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad:
Wideo: Wilk w psiej budzie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?