Telekomunikacja Polska i PKP Cargo na czele ukaranych

Edyta Hanszke ehanszke@nto.pl 077 44 32 587
Łączna wysokość kar nałożonych przez UOKiK w 2008 roku wyniosła ponad 95 mln złotych. (fot. logo UOKiK)
Łączna wysokość kar nałożonych przez UOKiK w 2008 roku wyniosła ponad 95 mln złotych. (fot. logo UOKiK)
Ponad 33 miliony złotych od początku 2009 roku wpłacili przedsiębiorcy do budżetu państwa. To kary nałożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Spłatę kar rozpoczęli rynkowi potentaci – m.in. Telekomunikacja Polska i PKP Cargo.

Zgodnie z prawem za łamanie prawa prezes UOKiK może nałożyć karę do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu przedsiębiorcy za:

  •  praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów,
  • ograniczające konkurencję
  • oraz przeprowadzenie koncentracji bez zgody organu antymonopolowego.

Do 50 mln euro firma może zapłacić za:

  •  nieudzielanie lub podanie nieprawdziwych informacji w toku postępowania
  • a także za brak współdziałania w trakcie kontroli przeprowadzanej przez UOKiK.

Kara finansowa grozi również za niewykonanie decyzji prezesa Urzędu – maksymalnie 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki oraz za wprowadzenie na rynek produktów niebezpiecznych – do 100 tys. zł.

Łączna wysokość kar nałożonych przez UOKiK w 2008 roku wyniosła ponad 95 mln złotych.

W ub.r. sięgały one blisko 38 mln, a w latach 2005-2007 – łącznie wpłacono ok. 17 milionów.  Przedsiębiorcy są zobowiązani do spłaty kary, do budżetu państwa, w terminie 14 dni od daty uprawomocnienia się decyzji.

Sama Telekomunikacja Polska w kwietniu i maju br. zapłaciła łącznie ponad 23 mln zł, a w listopadzie ub.r. 20 mln zł. Dlaczego?

Kolejnym rynkowym potentatem, który musiał zapłacić znaczną kwotę, jest monopolista na rynku kolejowych przewozów towarowych – PKP Cargo.

Nie każde rozstrzygnięcie Urzędu, stwierdzające niedozwoloną praktykę oznacza sankcję finansową. Niezbędna jest jednak współpraca przedsiębiorcy z Urzędem. Taką możliwość daje m.in. program leniency – podmiot, który przyzna się do udziału w kartelu i dostarczy dowodów na jego istnienie może liczyć na zmniejszenie, a nawet całkowite odstąpienie od kary.

Efektem współdziałania z Urzędem może być też decyzja zobowiązująca do zaniechania zakwestionowanych działań, bez sankcji finansowej. Od 2004 roku, tylko w sprawach dotyczących naruszenia konkurencji, Urząd wydał ponad 40 tego typu decyzji – to najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie