Telepracę wykonujesz poza biurem

Dorota Richter
Potrzebny jest tylko komputer z dostępem do internetu.

Telepracownik zawiera umowę o pracę, umowę -zlecenie lub o dzieło, z tą różnicą, że swoje obowiązki będzie wykonywał poza zakładem pracy, na przykład w domu.

Do komunikacji między pracownikiem a pracodawcą i innymi współpracownikami wykorzystuje się przeważnie internet i telefon.

Zapewnienie sprzętu, jego ubezpieczenie oraz wszystkie koszty związane z instalacją, serwisem czy eksploatacją i konserwacją należą do obowiązków pracodawcy.

Dodatkowo musi on zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i szkolenia w zakresie obsługi sprzętu. Chyba że oboje ustalili inaczej.

W odrębnej umowie można określić, m.in. sposób potwierdzania obecności pracownika na stanowisku pracy oraz sposób i formę kontroli jego obowiązków przez pracodawcę. Do takich kontroli pracodawca ma bowiem prawo.

Czy telepracownik jest tak samo traktowany jak każda inna osoba na podobnym stanowisku? Tak. Tutaj nie ma prawa do dyskryminacji. Telepracownik, tak jak wszyscy inni, ma prawa m.in. do szkoleń podnoszących jego kwalifikacje zawodowe czy awansów.

Zdaniem wielu osób, telepraca pozwala pracownikom łatwiej pogodzić obowiązki służbowe z życiem osobistym. A to zaleta takiego zatrudnienia, zwłaszcza dla kobiet. Poza tym zyskujemy czas i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na dojazd do firmy.

Pracodawcy też na tym korzystają - m.in. poprzez redukcję kosztów wynajmu pomieszczeń biurowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska