Teraz jazda szynobusem to przyjemność. Opolska kolej się...

  Teraz jazda szynobusem to przyjemność. Opolska kolej się modernizuje

  Archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Trzecia całkowicie zmodernizowana jednostka elektryczna będzie jeździć po torach Opolszczyzny

  Trzecia całkowicie zmodernizowana jednostka elektryczna będzie jeździć po torach Opolszczyzny ©Archiwum

  Trzecia całkowicie zmodernizowana jednostka elektryczna będzie jeździć po torach Opolszczyzny. W tym roku trafi do nas jeszcze jedna taka. Potem zarząd województwa trochę zmieni kierunek rozwoju. W planach jest zakup kolejnych szynobusów.
  Trzecia całkowicie zmodernizowana jednostka elektryczna będzie jeździć po torach Opolszczyzny

  Trzecia całkowicie zmodernizowana jednostka elektryczna będzie jeździć po torach Opolszczyzny ©Archiwum

  Wielu pasażerów nawet nie podejrzewa, że nowoczesne składy to w rzeczywistości stare jednostki elektryczne. Ich wygląd oraz jakość podróżowania tak się zmieniła, że niektórzy biorą je za nowe jednostki - mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim.

  Za 7,3 mln złotych urząd marszałkowski wyremontował trzecią już jednostkę elektryczną. To dawne EZT, czyli składy, w których podróż dla osób wrażliwych na hałas była koszmarem.

  - W tych starszych jednostkach nie tylko jest głośno, ale także strasznie trzęsie, rzeczywiście wyremontowane składy to zupełnie inna jakość podróży - mówi pan Tomasz, mieszkaniec Kędzierzyna, który często jeździ "nowymi" pociągami.

  - To wszystko dlatego, że ze starej jednostki zostaje właściwie tylko szkielet - tłumaczy Bartłomiej Horaczuk. - Cały układ jezdny jest w nich zmieniony, wnętrza są wyciszone, mają wygodniejsze fotele. Wszystko wygląda o wiele estetyczniej, są nawet gniazdka elektryczne, do których podróżni mogą podłączać swoje urządzenia elektroniczne. Rzeczywiście jeździ się tymi składami o wiele wygodniej.

  W nowych pojazdach są także toalety z tzw. obiegiem zamkniętym. Nie ma już tych słynnych zapadek, za pomocą których "oczyszczało" się sedes.

  Toalety są także przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
  Nowy skład - który przeszedł już odbiór techniczny - będzie niebawem kursował na głównych trasach regionu: Kędzierzyn-Opole - Brzeg - Wrocław, oraz Kluczbork - Namysłów - Wrocław.

  W tym roku urząd marszałkowski wyremontuje jeszcze jedną taką jednostkę.
  To oznacza, że województwo będzie dysponować w sumie 15 składami (11 szynobusów i 4 jednostki elektryczne).

  Po kilku latach przerwy zarząd regionu wraca także do kupowania kolejnych szynobusów. Jest to związane przede wszystkim z planami modernizacji niezelektryfikowanych linii kolejowych: Opole - Nysa, Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg.

  - Te linie będziemy remontować wspólnie z PLK, m.in. za pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 - tłumaczy dyrektor Horaczuk. - Na pierwszy rzut ma pójść odcinek między Opolem a Nysą. Po remoncie chcielibyśmy, aby tę trasę obsługiwały właśnie dwa nowo zakupione szynobusy. Miałyby być to większe pojazdy od dotychczasowych, tzw. trzyczłonowce.


  Już w połowie kwietnia tego roku ma dojść do spotkania przedstawicieli urzędu marszałkowskiego i Polskich Linii Kolejowych. Mają oni ustalić termin rozpoczęcia remontu. - Chcielibyśmy aby prace ruszyły w 2015, a skończyły się w kolejnym roku - słyszymy w urzędzie marszałkowskim.

  Gdyby ten plan się powiódł, za dwa lata podróż z Opola do Nysy nie będzie przypominała obecnej. Teraz na pokonanie całej trasy szynobus potrzebuje około 80 minut, potem czas przejazdu skróci się o około 30 minut.

  - Opole - Nysa to najpopularniejsza wśród pasażerów linia niezelektryfikowana w regionie. Jednocześnie jest ona w najgorszym stanie technicznym. Stąd jej remont planujemy na początek - tłumaczy Bartłomiej Horaczuk.

  Plany remontów i zakupów szynobusów nie przekreślają kolejnych modernizacji jednostek elektrycznych.

  Do 2020 roku zarząd województwa zamierza zamówić kolejne cztery takie składy.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (18) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo