Teren w Choruli zostanie uprzątnięty

Materiał partnera zewnętrznego
Pracami zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.
Pracami zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.
Samorząd Gminy Gogolin nie jest odpowiedzialny za pojawienie się skupisk i plam asfaltu na terenie byłej wytwórni mas asfaltowych w Choruli. Jednakże, jako obecny właściciel działki, intensywnie pracuje z poprzednim zarządcą terenu - Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Opole (GDDKiA) nad odpowiedzialną naprawą zaistniałej sytuacji.

Plamy asfaltu, o których mowa to historyczne zanieczyszczenie po byłej wytwórni mas asfaltowych. Należy podkreślić, że w chwili eksploatacji i likwidacji zakładu działka stanowiła własność Skarbu Państwa.

Ostateczną likwidację obiektów (rozbiórkę i rekultywację) przeprowadzono w 2014 roku. W 2015 r. działka została przekazana z zarządu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Opole w ręce Starostwa Krapkowickiego.

Następnie w 2016 r. działka decyzją Wojewody Opolskiego została skomunalizowana i jej właścicielem stała się Gmina Gogolin.

W roku 2019 wystąpiły „wysięki” na gruncie w postaci kałuż plastycznej, najprawdopodobniej asfaltowej masy, a o problemie samorząd gminy Gogolin niezwłocznie poinformował Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Opole (GDDKiA), w celu przeprowadzenia badań i ustalenia zasięgu zanieczyszczenia.

Pierwsze ustalenia

W grudniu 2019 roku Gmina Gogolin wykonała rozpoznawczy wykop, polegający na usunięciu gruntów nasypowych znajdujących się w komorze zlikwidowanego zbiornika na asfalt.

Ujawniono duże ilości materiałów bitumicznych w mieszaninie z piaskiem, żwirem, gliną, które aktualnie zalegają w formie hałd ziemnych.

GDDKiA w Opolu wykonała badania terenowe (11 odwiertów geotechnicznych, 7 profili gruntowych georadarem), w celu określenia zasięgu zanieczyszczenia oraz koniecznych do wykonania prac.

Na tym etapie nie stwierdzono występowania materiału bitumicznego poza obszarem likwidowanych zbiorników. W żadnym z otworów badawczych nie dowiercono się do poziomu wód gruntowych. Świadczy to o braku migracji materiału bitumicznego poza obszar zbiorników asfaltu.

Obecne działania

W celu niedopuszczenia powtórnie do niewłaściwej rekultywacji terenu, obecne działania należało starannie zaplanować i w odpowiedni sposób wykonać, tak, aby maksymalnie zminimalizować zagrożenie dla środowiska i ludzi. 7 maja br. odbyło się spotkanie kierownictwa Urzędu Miejskiego w Gogolinie z przedstawicielami GDDKiA, podczas którego ustalono, że laboratorium GDDKiA w Opolu wykona kontrolne badania na obecność smoły w skupiskach asfaltu z wykopów kontrolnych i porówna wyniki z analizami wykonanymi w 2015 r.

To umożliwi kwalifikację odpadów do odpowiedniej grupy. Następnie GDDKiA podejmie działania polegające na wywiezieniu zanieczyszczonej asfaltem ziemi oraz usunięciu pozostałości asfaltu z wykopów. Prace zostaną wykonane przez zakład Techbud sp. z o. o. z Opola do lipca br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska