"Teren zamknięty". Wystawa prac Bartłomieja Trzosa w GSW w Opole

Anna Konopka
Anna Konopka
Bartłomiej Trzos podczas piątkowego wernisażu w GSW.
Bartłomiej Trzos podczas piątkowego wernisażu w GSW. Anna Konopka
Ekspozycja, którą od wczoraj można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu jest nagrodą dla artysty za Salon Jesienny 2011.

Bartłomiej Trzos swoją najnowszą twórczość prezentuje na wystawie pt. "Teren zamknięty".

- Są tu prace graficzne wykonane techniką druku cyfrowego. Pojawiają się również malarstwo, rysunek i zamocowane na ścianie obiekty - 12 drewnianych kostek - mówi Bartłomiej Trzos. - Nie zabraknie moich ulubionych motywów miejskich, jednak powoli odchodzę od przedstawiania miasta w tradycyjny sposób. Teraz wolę kłaść nacisk na formę abstrakcyjną, stąd widać więcej plam i kolorów - dodaje.

Na wystawie zobaczymy również wielkoformatowy rysunek (8 na 1,5 metra). Przedstawia on 8 geometrycznych obiektów graficzno-rysunkowych.

Jak przyznaje opolski artysta, który jest związany z Instytutem Sztuki UO, tytuł wystawy może działać dość przekornie.

- Teren zamkniętym może być wszystko, np. może to być teren budowy czy nawet obszar związany z miastem. Mimo że jest to wystawa oczywiście otwarta dla wszystkich i wszystkich zapraszam na jej oglądanie, to jest ona moją bardzo osobistą wypowiedzią, która płynie z wnętrza. To także mój prywatny teren zamknięty - kończy Bartłomiej Trzos.

O wystawie opolanina napisał również Kazimierz Ożóg w katalogu wystawy.

Oto fragment tekstu Metropolis XS: "Pierwszym skojarzeniem, które towarzyszy lekturze dzieł Trzosa, jest to, że mamy przed sobą osobę snującą opowieść o mieście. Bez cienia wątpliwości jest on zwierzęciem miejskim. Tę cechę wyczuwamy natychmiast, stykając się z jakimkolwiek cyklem jego prac. Brak tu szerokich przestrzeni, odległych perspektyw, rozmalowanych pól czy nieboskłonów z chmurami. Stałym punktem odniesień dla dotykanych przez niego tematów pozostaje miasto: wspólnota, zbiór budynków, anonimowych postaci, układów dających szansę na przemieszczanie się, podróże, drogę. Miasto Trzosa jest szarą dżunglą, zbiorem elementów w sposób nieprzerwany interesujących i inspirujących go. Ów pozorny tylko porządek objawia się w postaci zaułków, sfer pomijanych i nieokreślonych, niezdefiniowanych i wymykających się próbom racjonalnego opisu. Wraz z wyczuwalną anonimowością nosi znamię dżungli właśnie: swoistej zwierzęcości i nagłości przeczuwanego ataku."

Ekspozycja w Galerii Sztuki Współczesnej jest otwarta do 27 stycznia. Galeria jest czynna codziennie od 10 do 18. Bilety kosztują 4 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy). W niedzielę jest wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska