Teresa Chudala i Szczepan Bryś nagrodzeni w wojewódzkim konkursie liderów społeczności wiejskiej

fot. Radosław Dimitrow, archiwum/BES
fot. Radosław Dimitrow, archiwum/BES
Teresa Chudala od 10 lat prowadzi świetlicę wiejską w Rozmierzy, Szczepan Bryś od 1994 r. jest sołtysem Żywocic.

Pod lupą

Pod lupą

Tegoroczny konkurs na "Najaktywniejszego lidera lokalnego społeczności wiejskiej" rozstrzygnięto podczas spotkania mikołajkowego w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. - Jego celem jest uhonorowanie i nagrodzenie osób szczególnie zasłużonych w pracy społecznej na rzecz mieszkańców wsi, zwrócenie uwagi na wkład wolontariuszy w rozwój edukacji, kultury i sztuki na terenach wiejskich. To szczególnie podziękowanie za zaangażowanie i pracę wśród dzieci - mówi Stanisława Grabska - Mędrala z OODR.
Zwycięzca z województwa jest nominowany do ogólnopolskiego konkursu "Kryształowa Koniczyna" o nagrodę im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evansa, organizowanego przez Fundację Edukacyjną 4H. W tym roku opolską kandydatką do tej nagrody była Bernadeta Poplucz z Lubieszowa w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Znalazła się w finałowej szóstce.

Sala wiejska w Rozmierzy w minioną niedzielę wypełniona była do ostatniego miejsca, gdy miejscowy zespół teatralny "Tradycja" wystawiał sztukę Fredry.

Kieruje nim Teresa Chudala, od dziesięciu lat świetlicowa. - Wiecznie uśmiechnięta, pełna energii, społecznik z prawdziwego zdarzenia - mówią o niej mieszkańcy wsi.

- To młodzież mnie mobilizuje, żeby ciągle coś robić - tłumaczy i wymienia stałe imprezy w kalendarzu: dzień babci, dziadka i dziecka, jasełka, Minilista Przebojów, Sylwester, a teraz jeszcze przedstawienia teatralne.

- Nie liczy wolnego czasu, który poświęca na prace społeczne, nie obraża się, gdy ktoś zwróci jej uwagę - ocenia Grażyna Waz ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury. - Robi to wszystko z nieskrywaną pasją.
Do tego świetlicowa lubi się uczyć. Ukończyła m.in. kurs dla wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży, szkolenie nauczycieli świetlic socjoterapeutycznych, szkolenie "Dziecko w rodzinie alkoholowej".

Prowadzi też teatrzyk lalkowy, który otrzymał wyróżnienie na wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach, współpracuje przy organizowaniu półkolonii. Otrzymała nagrodę marszałka województwa opolskiego dla Twórców i Animatorów Kultury, a przez radę miejską w Strzelcach Opolskich została uhonorowana za działalność na rzecz edukacji i kultury na wsi.

Więc trudno się dziwić, że w tym roku zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie dla najaktywniejszych liderów wiejskich.

Trzeci był Szczepan Bryś - od 1994 roku sołtys Żywocic. Doceniono go za to, że organizuje szkolenia dla rolników z nowoczesnych technologii, był inicjatorem budowy kaplicy, chodnika, utwardzenia ulic oraz budowy placu zabaw dla dzieci we wsi.

Jest organizatorem wielu imprez kulturalnych: od 30 lat Balu Rolników, Majowej Biesiady, a dla dzieci: Pikniku na Florydzie, wyjazdów na narty, kuligów, ognisk.
]
- Jako wiceprzewodniczący rady miejskiej wiele razy podejmował i forsował tematy ważne dla naszych wsi - mówi o nagrodzonym Mieczysław Kożuch, sekretarz gminy Krapkowice. - Dożynki w Żywociach też są zawsze świetnie zorganizowane.

Szczepan Bryś o tym, co dobrego zrobił mówi, że to historia, chwalić się nie lubi i ważniejsze są dla niego sprawy do załatwienia. - Mam nadzieję, że uda się wybudować w końcu salę gimnastyczną, wyremontować remizę i dwie ulice. Niczego bym sam nie zrobił, gdyby nie pomagali mi członkowie rady sołeckiej, mieszkańcy, a ostatnio także członkowie Odnowy Wsi - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska