Terror w Smolarni. Bracia G. na razie się uspokoili

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Najbardziej z powodu agresji braci G. ucierpiała 75-letnia pani Antonina, chora na demencję. Marek Pietruszka jest jedną z osób, która zdecydowała się jej pomóc.
Najbardziej z powodu agresji braci G. ucierpiała 75-letnia pani Antonina, chora na demencję. Marek Pietruszka jest jedną z osób, która zdecydowała się jej pomóc. Radosław Dimitrow
Przestali zaczepiać ludzi, a na ulicach Smolarni widać więcej policyjnych patroli.

To efekt szeregu publikacji demaskujących nie tylko brutalne zachowanie czwórki braci ze Smolarni, ale także bezsilność miejscowej policji i braku wsparcia ze strony gminnego ośrodka pomocy społecznej.


Czterech braci terroryzuje mieszkańców Smolarni pod Krapkowicami

Przypomnijmy.

Czwórka braci G. w wieku 14-20 lat od około roku dla zabawy terroryzowała, biła i niszczyła mienie mieszkańców wsi.

Ludzie byli zastraszeni do tego stopnia, że zaczęli zaopatrywać się w pistolety gazowe. Najbardziej z powodu agresji braci G. ucierpiała 75-letnia pani Antonina, chora na demencję.

Bandyci wybili jej w oknach wszystkie szyby, zrobili dziury w dachu, tłukąc dachówki, i próbowali spalić jej dom.

- Po tym, jak o sprawie zrobiło się tak głośno, we wsi jest bezpieczniej - mówi Werner Uliczka, sołtys Smolarni. - Bracia G. przestali wyzywać i zaczepiać ludzi. Prawie wcale nie widać ich na ulicy. Chyba ukryli się w domu i czekają, co się teraz wydarzy.

- Widziałem też, że w domu braci pojawili się policjanci - dodaje Marek Pietruszka ze Smolarni, który jako pierwszy zdecydował się przerwać milczenie w tej sprawie. - Być może pomogła też petycja przeciwko G., którą w minionym tygodniu dostarczyliśmy na komendę. Podpisało ją 50 mieszkańców, czyli właściciele wszystkich domów we wsi...

Mieszkańcy częściej widują także w Smolarni policyjne patrole. Wcześniej radiowozy pojawiały tu rzadko - prawdopodobnie dlatego, że wieś leży około 19 kilometrów od komendy w Krapkowicach.

Problemem jest wciąż sytuacja pani Antoniny. Przez szpary między deskami, którymi zabite są okna w jej domu, przedostaje się zimne powietrze. Tymczasem noce są coraz chłodniejsze.

Od czasu publikacji w nto gminni urzędnicy są obrażeni na dziennikarzy.

Zapytaliśmy w poniedziałek Bronisława Kurpielę, wójta Strzeleczek, czy gminny OPS w końcu pomoże 75-letniej pani Antoninie. Wójt nie chciał jednak rozmawiać z nami telefonicznie. Zażyczył sobie, żeby dziennikarz pojawił się u niego w gabinecie osobiście.

Otwarcie pomoc deklarują za to mieszkańcy Smolarni. Ustalili, że społecznie uporządkują posesję staruszki i naprawią część zniszczeń wyrządzonych przez braci G. Schorowana kobieta nie jest w stanie tego zrobić na własną rękę.

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kozak

a gdzie mężczyzni z tej miejscowości????? żeby nie poradzić sobie z łepkami??? zawsze na wioskach są jakieś ,,wyrwidęby,, no zgadać się zlać po ryjach i po sprawie, no szok

a
adam

to jest skandal żeby nie pomóc staruszce

G
Gość

Pisanie tutaj daje dużą ulgę ,dziękujemy NTO

N
NANA

pier.....lone GLINKI

G
Gość
Wójcie Stzeleczek zakop się ze wstydu a najlepiej to podaj się do dymisji. "Trafił swój na swego.." - 75 letnia ołmuśka i 20 letni bandziory na całą Polskę. Kończ waść wstydu oszczędź.
I jeszcze takie pytanie, co ma do rzeczy to, że ona jest zameldowana w Niemczech? Czy znaczy to, że Niemra i można ją prać?

Szukasz wstydu u strzelczańskiego wójta ? Nikt nie jest w stanie wyprodukować takiej świecy, przy wypalaniu której byłbyś w stanie doszukać się u niego chociażby najmniejszego rumieńca wstydu. Co do zakopania się w gruncie miałby o wiele większą szansę, ponieważ niejedną głęboką dziurę w ziemi po sobie już zdążył zostawić ... .
A
Adaś

Wójcie Stzeleczek zakop się ze wstydu a najlepiej to podaj się do dymisji. "Trafił swój na swego.." - 75 letnia ołmuśka i 20 letni bandziory na całą Polskę. Kończ waść wstydu oszczędź.
I jeszcze takie pytanie, co ma do rzeczy to, że ona jest zameldowana w Niemczech? Czy znaczy to, że Niemra i można ją prać?

G
Gość

Wójt gminy strzeleczki wypowiada się na całą Polskę że trafił swój na swego.Tak trafiła bezbronna sama 75 letnia kobieta na bandę 20 letnich oprawców ,proszę panie wójcie więcej się już nie kompromitować,a jak pan nie wie co mówić to proszę pamiętać że milczenie jest złotem.

k
kolo
te pajace by muśały mieszkać umnie wiosce to tylko raz bycoś takiego zrobili bo drugim razem balibyśe gwarantuje
Padłem ze śmiechu jak zobaczyłem tych "terroystów".W latach 80 na dyskotekę przychrodzili koleżkowie którzy zaczepiali i bili naszych.Po dwóch kolejnych akcjach miarka sie przebrała w nocy gdy koleżkowe wracali zadowoleni w dwudziestu ruszyliśmy na nich,czterdziestu, biegliśmy w glanach w ciszy. Jak wpadliśmy na koleżków t wszyscy spier... przez pola i żywopłoty, ci co zostali oberwali tak że ledwo szli.Nasza miejscowosc była tak wielka jak Smolarnia.Mielismy już zawsze spokój .Do Facetów w Smolarni, jesteści e ciury, tchórze i wystraszone doopki.widać że rządza wami kobiety w sumie nie żal mi takich ŻAŁOSNYCH dziamdziaków.
k
koleś

te pajace by muśały mieszkać umnie wiosce to tylko raz bycoś takiego zrobili bo drugim razem balibyśe gwarantuje

d
don_j

Do tej pory o sprawie czytałem tylko w mediach lokalnych, dzisiaj zobaczyłem sprawę w Telewizji i do tej pory jestem w szoku.

Tytuły gazet " 4 braci terroryzuje wioske " zadziałały na moją wyobraźnie ( media wygrały ) wyobrażałem sobie 4 karków w skórach bujających po wsi i rozwalających wszystko co popadnie.

Tymczasem dzisiaj po obejżeniu dokumentu w postaci wideo ogranęło mnie dziwne uczucie, mianowicie jakieś chude patyki, z ręką szeroką jak linijka terroryzuje wieś. Przypuszczam, że mój 11-letni kuzyn naklepał by im wszystkim naraz. Przecież oni jak siedzieli to garby mieli większe niż ten dzwonnik z Notre coś tam. MASAKRA!!!

Żałuję, że nie jestem blisko, bo bym sam pojechał na miejsce i pokazał terrorystą parę szcztuczek, jednocześnie jest mi wstyd za wszystkich młodych typów mieszkających w okolicy, bo żeby z braćmi zrobić porządek wiele nie trzeba. Nie potrafię uwierzyć, że żaden Koziro z Golfem czy zajechaną Bejcą nie podjechał i nie nastukał im. Wstyd!!

Nie chce oceniać, czy sprawa została nagłośniona, bo Samarytanin zachciał rozgłosu, ale jak widzę jak Patyczak idzie z fuckiem przy głowie do kamery to ręce same opadaja.

Podsumuje, wstyd mi za wszystkich cwaniaków, którzy do tej pory nie uporządkowali terrorystów ze Smolarni. Szkoda Omy, która na starość ma nerwy, a czy ona taka, czy inna, jakie to ma znaczenie, na starość większość z nas ma różne jazdy.

G
Gość
Ja znam ty jak widać nie doczytałeś, że jednostkami SC są również jednostki samorządu terytorialnego czyli urzędy gmin...głupolu

Służba cywilna – współcześnie w Polsce, zespół urzędników administracji rządowej. Służba cywilna działa w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa w urzędach administracji rządowej. Zwierzchnikiem korpusu służby cywilnej jest Prezes Rady Ministrów (art. 153 Konstytucji RP). W jego skład wchodzą urzędnicy szczebla centralnego (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa, urzędy centralne), jak również przedstawiciele rządowej administracji terenowej – niezespolonej i zespolonej (urzędy wojewódzkie, wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii, regionalne dyrekcje ochrony środowiska, wojewódzkie i powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego, komendy policji, komendy państwowej straży pożarnej, kuratoria oświaty, urzędy skarbowe, izby skarbowe, urzędy kontroli skarbowej, urzędy statystyczne, wojskowe komendy uzupełnień, wojewódzkie sztaby wojskowe, urzędy górnicze itp.). W skład służby cywilnej nie wchodzą pracownicy samorządu terytorialnego.
Korpus służby cywilnej dzieli się na pracowników służby cywilnej i mianowanych przez Szefa Służby Cywilnej urzędników służby cywilnej. Pojęcie członka korpusu służby cywilnej oznacza zarówno pracowników jak i urzędników służby cywilnej.
Podstawą prawną działania służby cywilnej jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2008 r. Nr 227, poz. 1505 z późn. zm.).
Pracownikiem służby cywilnej (funkcjonariuszem publicznym) może zostać osoba, która spełnia łącznie następujące wymogi:
posiada obywatelstwo polskie
korzysta z pełni praw obywatelskich
nie była karana
posiada kwalifikacje zawodowe wymagane w służbie cywilnej
cieszy się nienaganną opinią w sensie moralnym i etycznym

O stanowiska pracy w służbie cywilnej mogą ubiegać się także, poza obywatelami polskimi, obywatele Unii Europejskiej oraz obywatele innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli dyrektor generalny urzędu, upowszechniając informacje o wolnych stanowiskach pracy, wskaże, za zgodą Szefa Służby Cywilnej, takie stanowiska. Osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego może zostać zatrudniona na stanowisku pracy, na którym wykonywana praca nie polega na bezpośrednim lub pośrednim udziale w wykonywaniu władzy publicznej i funkcji mających na celu ochronę generalnych interesów państwa. Warunkiem zatrudnienia takiej osoby jest posiadanie przez nią znajomości języka polskiego potwierdzoną dokumentem określonym w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.
Kandydaci do pracy w służbie cywilnej wyłaniani są w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru na wolne stanowiska pracy. Dyrektor generalny każdego urzędu ma obowiązek upowszechniać informacje o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej, w kierowanym przez siebie urzędzie, umieszczając ogłoszenia w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu, a także poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Biuletynie Informacji Publicznej urzędu.
m
moher

tez dzis tam bylem nie widzialem zadnego.poczekamy...

o
opole

nie pojęte, że 4 gówniarzy zastraszyło całą wioskę (rozumiem,że pojedynczych mieszkańców da się sterroryzować), ale jak policja i prawo są niewydolne, to zebrać kilkunastu chłopów z wioski i braciom G. wytłumaczyć, ich metodami.
2 pytania:
czy w wiosce mieszkają same dzieciaki i starcy?
czemu policja nic nie zrobiła od takiego czasu wiedząc, że wioska jest zastraszana?

i
iohn

Moze by tak zrobic zbiorke na odbudowe do starszej pani, a z tymi gowniarzami to trzeba im porzadnie wpier... co im sie odechce glupo

A
Ala

Huligani ze Smolarni zrobcie z nimi porzadek

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3