Terrorysta Państwa Islamskiego ISIS działał w Katowicach, Rudzie Śl., Rybniku! Współpracował z dżihadystami zaangażowanymi w zamach w Paryżu

Aleksander Król

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Terrorysta ISIS Mourad T. zatrzymany w Rybniku. W Rybniku, Katowicach i Rudzie Śląskiej przebywał przez kilka miesięcy i współpracował z terrorystami odpowiedzialnymi za zamach w Paryżu. Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył Mourada T. - obywatela Maroka o udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym – międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS). Prokuratura krajowa skierowała dziś akt oskarżenia do sądu.

Terrorysta ISIS w Rybniku

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył Mourada T. - obywatela Maroka o udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym – międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS). Chodzi o przestępstwo z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Katowicach - informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

TERRORYSTA ISIS ZŁAPANY NA ŚLĄSKU PLANOWAŁ PODŁOŻENIE BOMBY. W TELEFONIE MIAŁ ZDJĘCIA OBIEKTÓW

Ustalono osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na skutek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Katowicach.

Oskarżony Mourad T. brał udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym – międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS)

W toku postępowania ustalono, że oskarżony Mourad T. od grudnia 2014 roku do września 2016 roku w Katowicach, Rudzie Śląskiej, a także na terenie krajów Unii Europejskiej takich jak: Austria, Grecja, Węgry, a także w Serbii oraz Turcji, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, brał udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym – międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS). Jej celem było między innymi poważne zastraszenie wielu osób z krajów Unii Europejskiej.

Pod koniec 2014 roku do miejscowości Edirne w Turcji przyjechało szereg osób, co do których ustalono, że brały udział w działalności ekstremistów religijnych. Wśród tych osób był także jeden z najaktywniejszych przedstawicieli ISIS działających w Europie – Abedlhamid Abbaoud. Był on zaangażowany między innymi w wysyłanie bojowników i zwiadowców do krajów Zachodniej Europy, a także w organizację zamachów w Paryżu w 2015 roku. Abdelhamid Abbaoud, z którym współpracował oskarżony Mourad T., został zabity przez francuską policję w zasadzce w Saint Denis w dniu 18 listopada 2015 roku. Był podejrzewany o organizowanie zamachów w Paryżu w dniu 13 listopada 2015 roku oraz o organizację zamachu na pociąg THALYS relacji Amsterdam – Paryż. Abbaoud pełnił bardzo ważną rolę w ISIS. Zajmował się wysyłaniem bojowników i zwiadowców do krajów Europy zachodniej oraz wysyłaniem młodych muzułmanów na szkolenia wojskowe w Syrii. Sam osobiście wielokrotnie występował w materiałach propagandowych ISIS.

W miejscowości Edirne w Turcji byli także Abu Khalid Al-Baljiki (Soufiane Amghar) oraz Abu Z-Zubayr Al-Baljiki (Khalid Ben Larbi) – dwójka terrorystów zabitych 15 stycznia 2015 roku w obławie w Verviers w Belgii. Wśród nich był również oskarżony Mourad T., który regularnie kontaktował się z tymi osobami, spotykał się z nimi i podejmował wspólnie z nimi działania związane z działalnością terrorystyczną. Między innymi w telefonie użytkowanym przez Mourada T. ujawniono pliki ze zdjęciami z instrukcjami dotyczącymi tworzenia urządzeń wybuchowych – inicjowanej przy użyciu telefonu komórkowego, wytworzonej metodą chałupniczą, bomby, a także zdjęć obiektów wobec których materiały wybuchowe miały być użyte.

Oskarżony Mourad T. był współpracownikiem werbownika ISIS

Z materiałów śledztwa wynika ponadto, że oskarżony Mourad T. był współpracownikiem werbownika ISIS – Abdelhamida Abbaouda. Oskarżony pełnił rolę zwiadowcy Abbaouda

Czytaj także:
Katowicka ABW zatrzymała Dawida D. Planował zamach terrorystyczny

W końcu grudnia 2014 roku oskarżony, wspólnie z innymi osobami zaangażowanymi w działalność terrorystyczną, udał się w podróż z zamiarem nielegalnego przedostania się do Grecji, a docelowo do Niemiec. Mourad T. z Grecji, przez Macedonię i Serbię, dostał się na Węgry. Z Węgier przedostał się on do Austrii. Stamtąd oskarżony przyjechał przez Czechy do Polski do Rybnika, gdzie został zatrzymany 5 września 2016 roku. Od tego czasu, na wniosek prokuratora, stosowany jest wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Oskarżony Mourad T. posługiwał się fałszywymi danymi

Podróżując po Europie oskarżony Mourad T. posługiwał się fałszywymi danymi co do swojej tożsamości. W Serbii podał, że jest Syryjczykiem, urodził się w miejscowości Halab, nazywa się Mourad Sultan, a jego data urodzenia to 11 listopada 1995 roku. W rzeczywistości urodził się on 22 stycznia 1990 roku w Casablance w Maroku. Miał on przy tym pełną świadomość, że przekraczając nielegalnie granice krajów Unii Europejskiej powinien przedstawiać się, jako osoba młodsza niż w rzeczywistości był, a także że jest Syryjczykiem. Była to wiedza powszechna wśród nielegalnych imigrantów. Dlatego też podróżując nielegalnie z Turcji do Grecji pozostawił w Turcji swój paszport u zaufanej osoby.

Oskarżony Mourad T. podał nieprawdziwą datę urodzenia. Wyłudził przez to poświadczenie nieprawdy

Po przybyciu do Wiednia w Austrii 7 lutego 2015 roku oskarżony Mourad T., w trakcie postępowania w przedmiocie przyznania prawa do stałego pobytu (azylu), podał nieprawdziwą datę swojego urodzenia (22 listopada 1996 roku). Wyłudził on przez to poświadczenie nieprawdy i podstępnie wprowadził w błąd osoby uprawnione do wystawienia dokumentu. W wyniku tego Federalny Urząd do Spraw Obcokrajowców i Azylu wydał mu 7 lutego 2015 roku kartę uprawniającą do pobytu oraz poświadczającą tożsamość.

Tym poświadczającym nieprawdę dokumentem oskarżony Mourad T. posługiwał się od 22 czerwca 2015 roku do 15 marca 2016 roku w Wiedniu, Katowicach i Rudzie Śląskiej.

Prokuratura zarzuciła mu popełnienie przestępstw z art. 272 kodeksu karnego oraz z art. 273 kodeksu karnego.

Ujawnione zostały narkotyki

W toku postępowania ustalono ponadto, że przebywając w Polsce w Rybniku, wbrew przepisom ustawy, oskarżony posiadał środki odurzające w postaci 0,41 grama marihuany oraz 1,3 grama haszyszu. Środki te zostały przez niego nabyte w Austrii i przewiezione samochodem do Polski.

Do nielegalnego posiadania przez oskarżonego środków odurzających i substancji psychotropowych doszło także w trakcie jego pobytu w Austrii. Ustalono, że posiadał on co najmniej 3,1 grama marihuany oraz 4 sztuki tabletek MDMA.

Prokuratura zarzuciła mu popełnienie przestępstw z ustawy z 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii – dwóch z art. 62 ust. 1 oraz jednego z art. 55 ust. 2.

Ścisła współpraca państw Unii Europejskiej

Akt oskarżenia przesłany do Sądu w tej sprawie jest pierwszym w Polsce, dotyczącym bezpośredniego współpracownika tak ważnej w strukturze ISIS osoby.

Postępowanie prowadzone przeciwko Mouradowi T.

Postępowanie prowadzone przeciwko Mouradowi T. było bardzo trudne dowodowo. Śledztwo miało charakter międzynarodowy. Czynności prowadzono na terenie wielu krajów Unii Europejskiej. Przy kompletowaniu materiału dowodowego pomocne były również ustalenia dotyczące działalności ISIS poczynione przez organy wymiaru sprawiedliwości państw Unii Europejskiej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM "Dobrze zaprojektowane" Red. Anny Dudzińskiej

Materiał oryginalny: Terrorysta Państwa Islamskiego ISIS działał w Katowicach, Rudzie Śl., Rybniku! Współpracował z dżihadystami zaangażowanymi w zamach w Paryżu - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bo w PRL służby dbające o bezpieczeństwo kraju były fachowcami. Za co otrzymały nagrodę - zrobiono z nich gangsterów i dano kopa w d... I teraz mamy. Nawet cienkie ciento staranowało rządową limuzynę.

R
Rudzianin

Jak to jest polska nie przyjmuje imigrantow a w rudzie ślaskiej jest ich pelno jak we francji.sadze ze politycy co innego mowia a co innego robia w kazdej kwestii

h
hu hu hurysa

Obiecanych katoliczek cichodajek zwanych 72 hurysami.

E
Edek

Żadnych opalonych inżynierów w Polsce i nie będzie kłopotu.

H
Holka

Jak to się stało,ze nikt w Rybniku nie widział tego araba?

F
F53

I BEDZIE PO SPRAWIE.!!! TO BYDŁO NIC NIE UMIE ROBIC POZA TYM SYFEM KEBABOWSKIM.... A CIMNOTA POLSKA DAJE IM ZAROBIC.

h
hans

Obawiam się, że nasze służby nie dały rady tak jak to przedstawia się w artykule (niestety). Zatrzymanie jest efektem pracy innych służb, które przekazały informację naszym agentom, którzy dokonali formalnego zatrzymania po to aby unieszkodliwić faceta, bo był faktycznie bardzo groźny. To wynika chociażby z treści artykułu, że inne służby nad nim pracowały. Natomiast na pytanie, jak to się stało, ze facet znalazł się w Rybniku, Katowicach i Rudzie Śląskiej, trzeba odpowiedzieć na pytanie, co łączy te trzy miasta. Generalnie nie łączy je prawie nic. Łączy je tylko jedna rzecz... Kebab poproszę.

D
Dagmara

Prawda jest taka że jakby rządziło PO to takie przypadki albo gorsze były by codziennością, już wolę ten PiS niż lewaków

w
www

W Rudzie szukał K.Mejera

G
Gość

Co z tego, że PiS sobie mówi, że nie ma u nas żadnego zagrożenia, bo nie przyjmujemy nachodźców, skoro ci mogą sobie ot tak, na lewych papierach "uchodźcy", wjechać do Polski i za zasiłek pobierany w którymś państwie zachodnim, żyć sobie tutaj jak pączek w maśle? Jak widać terroryści też idą tym tokiem rozumowania. Oczywiście, nasze służby tym razem dały radę. Ilu jednak podejrzanych typów nadal sobie bezstresowo żyje w "bezpiecznej" Polsce, bez naszej wiedzy?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3