Od kilku dni do punktów wymazowych, które pobierają materiał do badań w kierunku COVID-19, ustawiają się długie kolejki pacjentów. To osoby, które gorzej się czują lub takie, które miały kontakt z chorymi i chcą mieć pewność, że same nie roznoszą koronawirusa. Pracownicy punktów robią co mogą, by obsłużyć wszystkich zainteresowanych, ale ich możliwości się wyczerpały.
Przykładowo w Strzelcach Opolskich pobieranych jest ok. 120 próbek dziennie, a w punkcie w Krapkowicach ok. 100.
- W związku ze zwiększoną liczbą pacjentów wydłużyliśmy godziny pracy punktu, a także wprowadziliśmy dodatkowy dzień pracy w soboty - mówi Marcin Misiewicz, prezes Krapkowickiego Centrum Zdrowia. - Ale nie możemy pobierać więcej próbek niż 100 dziennie, bo wyczerpały się możliwości laboratorium, które wykonuje dla nas badania PCR-RT.
Podobne kłopoty występują także w innych częściach kraju - tylko wczoraj wykonano w Polsce 179,5 tys. testów (z czego 3,8 tys. na Opolszczyźnie). Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że rozwiązaniem problemu będzie otwarcie nowych punktów do badań na COVID-19 w aptekach. Mają tam być wykonywane tzw. testy antygenowe, które choć są mniej dokładne niż testy PCR-RT, to dają szybciej wyniki.
- Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe - poinformował Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.
Na Opolszczyźnie to apteki (stan na styczeń 2022):
- Apteka "Pod Lipami", Leśnica, ul. Narutowicza 2, tel. 774615314
- Apteka Zdrowie, Prudnik, ul. Łangowskiego 2, tel. 774360738
- DOZ Apteka. Dbam o Zdrowie Południowa, Brzeg, ul. Brzechwy 3, tel. 774111865
- Apteka Gemini - Kluczbork Punkt szczepień COVID, ul. Grunwaldzka 20, tel. 774033549
Badania w aptekach będą bezpłatne - chętni, którzy będą je chcieli wykonać, zostaną na miejscu poproszeni o wypełnienie ankiety.
Dane pacjentów będą rejestrowane w systemie - chodzi o to, by w razie wykrycia zakażenia, sanepid mógł skierować taką osobę na kwarantannę. Pacjenci będą mogli poznać swój wynik przez Internetowe Konto Pacjenta i aplikację „MojeIKP”.
W trakcie badania placówka musi natomiast bezpieczeństwo - zarówno personelowi, jak i innym osobom, które przychodzą kupić leki.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?