Testy antygenowe na koronawirusa w przychodniach POZ. Lekarze rodzinni dostaną nowe narzędzie do szybkiego testowania pacjentów

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Karol Makurat/Reporter
Testy antygenowe w najbliższych tygodniach trafią do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o to, by móc szybko testować pacjentów.

Testy antygenowe obecnie są wykorzystywane w szpitalnych oddziałach ratunkowych, w izbach przyjęć oraz karetkach pogotowia ratunkowego. Obok testów molekularnych, są podstawą do stwierdzenia, że pacjent jest chory na COVID-19.

W Polsce jest już milion takich testów, które są rozdzielane między placówki, a spodziewana jest dostawa kolejnego miliona.

Test antygenowy wykrywa białka (antygeny) obecne na powierzchni wirusa, wytwarzane w trakcie infekcji, dlatego sprawdza się jedynie u osób z objawami. Przy małej ilości wirusa w organizmie test może dać wynik fałszywie ujemny. Z drugiej strony to badanie szybsze i tańsze w porównaniu z testem molekularnym i nie wymaga wysokospecjalistycznej aparatury. Daje wynik do kilkunastu minut od pobrania materiału z nosa, gardła czy z nosogardzieli.

- Ministerstwo Zdrowia będzie przekazywało w najbliższych tygodniach testy antygenowe również do podstawowej opieki zdrowotnej, by tymi testami antygenowymi, które da się przeprowadzić w ciągu 15 minut, testować również pacjentów, którzy nie do końca może mają objawy, ale zgłaszają się do POZ z pewnymi problemami zdrowotnymi - wyjaśnił na konferencji rzecznik resortu.

Lekarze POZ do tej pory zlecili 1 mln 190 tysięcy badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska