Tężnia powstanie w Tarnowie Opolskim u zbiegu ulic Kościuszki i Kopernika

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak będzie wyglądała altana z solanka, która powstanie w Tarnowie Opolskim.
Tak będzie wyglądała altana z solanka, która powstanie w Tarnowie Opolskim. UG Tarnów Opolski
Władze Tarnowa Opolskiego porozumiały się z dyrekcją (znajdującej się na terenie gminy) firmy Lhoist, zajmującej się produkcją wapna i wyrobów wapienniczych, i ta ostatnia sfinansuje budowę tężni solankowej.

- Filozofią naszej firmy jest bycie jak najbliżej całego naszego otoczenia, chcemy być nie tylko dostarczycielem podatków czy miejsc pracy, ale również żyć w zgodzie z naturą i mieszkańcami - mówi Piotr Biskup, prezes zarządu Zakładów Wapienniczych Lhoist w Tarnowie Opolskim. - Stąd nasze zaangażowanie w ten prozdrowotny projekt.

Koszt tężni to 300 tysięcy złotych. W tym roku zakład wapienniczy da na ten cel 100 tysięcy złotych. To pieniądze między innymi na zakup działki pod nią.

- Chodzi o pięcioarowy teren u zbiegu ulic Kościuszki i Kopernika niedaleko naszej szkoły podstawowej w Tarnowie Opolskim - precyzuje wójt Mutz. - Teren należy do Agencji Nieruchomości Rolnych, jesteśmy już po rozmowach i nie będzie problemów z jego zakupem.

Dlaczego gmina wybrała tę działkę? - Jest w urokliwej i zielonej okolicy, w tle widać starodrzew, to najlepsze miejsce na ten cel - dodaje Krzysztof Mutz.

Gmina miała dwie koncepcje tężni. Obie można zobaczyć na stronie internetowej gminy Tarnów Opolski. Przez ostatnie kilkanaście dni mieszkańcy głosowali na jedną z nich. W sumie oddano nieco ponad 300 głosów.

- Wygrał projekt w formie altany - tłumaczy Magdalena Chudowska, wicewójt Tarnowa Opolskiego. - Szczerze mówiąc i nam wydawał się on lepszy. Po pierwsze altana jest zadaszona, więc z tężni będzie można korzystać nawet w razie niepogody, jest też większa i jednorazowo będzie mogło korzystać z niej więcej osób.

Konstrukcja tężni będzie drewniana, natomiast ściany wykonane zostaną z tarniny. To właśnie po nich spływać będzie solanka, tworząc leczniczą mgiełkę, która pomocna jest w leczeniu między innymi chorób górnych dróg oddechowych, alergii, infekcji, nadciśnienia.

- A chcę wszystkim przypomnieć, że tarnina jest jednym z symboli naszej gminy, mamy ją nawet w naszym herbie - mówi wójt Krzysztof Mutz. - Oprócz walorów leczniczych, tężnia będzie miała również i te promocyjne.

Otwarcie i oddanie do użytku altany z solanką zaplanowane jest na kwiecień przyszłego roku. Korzystanie z tężni będzie darmowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska