Tężnia w Głuchołazach nie ma pozwolenia na użytkowanie. Nie musi?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Tężnia solankowa w Głuchołazach.
Tężnia solankowa w Głuchołazach. Archiwum/KS
Tężnia solankowa w Głuchołazach połączona z 15 metrową drewnianą wieżą widokową, nie ma wydanego pozwolenia na użytkowanie. Zdaniem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego – przepisy tego nie wymagają.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Nysie nie prowadził procedury związanej z wydaniem pozwolenia na użytkowanie tężni solankowej w Głuchołazach. Potwierdza to Marek Cygan, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Według jego wyjaśnień tężnia solankowa należy do kategorii VIII (inne budowle) obiektów budowlanych wymienionych w prawie budowlanym. Ta kategoria nie jest wymieniona w artykule 55 ust. 1 prawa budowlanego jako obiekt, który wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Tężnia solankowa w parku szpitala nr 2 w Głuchołazach została uruchomiona w lipcu ubiegłego roku i cieszyła się do końca sezonu bardzo dużą popularnością. Inwestorem tężni był zarząd powiatu poprzedniej kadencji, a pozwolenie na jej budowę wydał w październiku 2016 roku starosta powiatowy w Nysie.

Tężnia solankowa w Głuchołazach.

Tężnia solankowa w Głuchołazach, pierwsza na Opolszczyźnie, ...

Sprawa budzi jednak wątpliwości nowego zarządu powiatu, który wystąpił do nadzoru budowlanego o przygotowanie opinii prawnej, czy taka budowla nie powinna zostać odebrana i skontrolowana przez nadzór budowlany i uzyskać pozwolenia na użytkowanie. Starostwo przygotuje też ekspertyzę techniczną stanu tężni.

- Prawdopodobnie trzeba będzie wykonać dodatkowe zabezpieczenia – barierki, bo obecne mogą być za niskie dla bezpieczeństwa ludzi – mówi starosta Andrzej Kruczkiewicz. - Mamy przykład Paczkowa, dlatego bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Tężnia będzie oczywiście w sezonie letnim pracowała, choć mogą być prowadzone dodatkowe prace zabezpieczające.

Wicestarosta Jacek Chwalenia dodaje, że obecnie nie ma np. określonej maksymalnej liczby osób, które mogą bezpiecznie jednocześnie wejść na wieżę.

W Paczkowie we wrześniu 2018 roku zawalił się fragment drewnianego tarasu widokowego na murach miejskich. Jedna osoba poniosła śmierć. Prokuratorskie śledztwo w tej sprawie jest nadal prowadzone. Dotychczas nikt nie usłyszał zrzutów.

FLESZ - Co pracownik może robić na zwolnieniu lekarskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska