W ciągu kilku godzin fabrykę podzespołów motoryzacyjnych odwiedziło 1200 osób. To jeden z największych zakładów pracy na Opolszczyźnie.

Okazją do zorganizowania dnia otwartego w Neapco był jubileusz 60-lecia fabryki podzespołów motoryzacyjnych w Praszce.

Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego w Praszce uruchomiono w 1957 roku. Fabryka w swojej 60-letniej historii kilka razy zmieniała nazwę właściciela.

Najpierw było Polmo (1957-1995), później POL-MOT (1995-1998) i Visteon (1998-2007), Tedrive (2007-2010), a od 2010 r. właścicielem jest amerykański holding Neapco.

- Z okazji 60-lecia zakładu zorganizowaliśmy dzień otwarty fabryki. Pracownicy z rodzinami oraz mieszkańcy regionu mogli zobaczyć zakład od wewnątrz - mówi Karol Stróżyk, dyrektor personalny w Neapco. - Fabryka w tym jedym dniu była wyłączona z ruchu. Każdy wydział produkcyjny był prezentowany przez technologa, który opowiadał o realizowanych procesach, maszynach i produktach.

W ciągu pięciu godzin zakład odwiedziło ponad 1200 osób.

Była także grupa byłych dyrektorów zakładu w Praszce: Henryk Wasilewski, Bogdan Nykiel, Lucyna Falis, Bronisław Szymański, Józef Smolnik, Ryszard Kubski, Włodzimierz Sobieraj, Ryszard Szymański, Jolanta Langner, Marek Czyżewski, Franciszek Ratajski, Maria Gadomska oraz Zbigniew Gorczyński.

Neapco to fabryka podzespołów motoryzacyjnych. Produkuje głównie półosie napędowe do czołowych marek świata, najwięcej do Fordów, BMW i Mercedesów. Ma także własną odlewnię i narzędziownię.

W fabryce pracuje aktualnie 1035 osób, a zatrudnienie regularnie rośnie. Dodatkowe 200-300 osób pracuje w firmach kooperujących.

Początkowo fabryka mieściła się przy ul. Fabrycznej w Praszce. W latach 70. zbudowano nowe, większe hale produkcyjne przy ul. Kaliskiej.