Tłumy na Dniu Otwartym w fabryce Neapco w Praszce [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Dni otwarte w fabryce Neapco w Praszce.
Dni otwarte w fabryce Neapco w Praszce. Neapco Europe
W ciągu kilku godzin fabrykę podzespołów motoryzacyjnych odwiedziło 1200 osób. To jeden z największych zakładów pracy na Opolszczyźnie.

Okazją do zorganizowania dnia otwartego w Neapco był jubileusz 60-lecia fabryki podzespołów motoryzacyjnych w Praszce.

Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego w Praszce uruchomiono w 1957 roku. Fabryka w swojej 60-letniej historii kilka razy zmieniała nazwę właściciela.

Najpierw było Polmo (1957-1995), później POL-MOT (1995-1998) i Visteon (1998-2007), Tedrive (2007-2010), a od 2010 r. właścicielem jest amerykański holding Neapco.

- Z okazji 60-lecia zakładu zorganizowaliśmy dzień otwarty fabryki. Pracownicy z rodzinami oraz mieszkańcy regionu mogli zobaczyć zakład od wewnątrz - mówi Karol Stróżyk, dyrektor personalny w Neapco. - Fabryka w tym jedym dniu była wyłączona z ruchu. Każdy wydział produkcyjny był prezentowany przez technologa, który opowiadał o realizowanych procesach, maszynach i produktach.

W ciągu pięciu godzin zakład odwiedziło ponad 1200 osób.

Była także grupa byłych dyrektorów zakładu w Praszce: Henryk Wasilewski, Bogdan Nykiel, Lucyna Falis, Bronisław Szymański, Józef Smolnik, Ryszard Kubski, Włodzimierz Sobieraj, Ryszard Szymański, Jolanta Langner, Marek Czyżewski, Franciszek Ratajski, Maria Gadomska oraz Zbigniew Gorczyński.

Neapco to fabryka podzespołów motoryzacyjnych. Produkuje głównie półosie napędowe do czołowych marek świata, najwięcej do Fordów, BMW i Mercedesów. Ma także własną odlewnię i narzędziownię.

W fabryce pracuje aktualnie 1035 osób, a zatrudnienie regularnie rośnie. Dodatkowe 200-300 osób pracuje w firmach kooperujących.

Początkowo fabryka mieściła się przy ul. Fabrycznej w Praszce. W latach 70. zbudowano nowe, większe hale produkcyjne przy ul. Kaliskiej.

Po rozbudowie zakład zatrudniał prawie 5 tysięcy ludzi! Polmo nazwano żywicielką Praszki. Niemal całe miasto żyło z zakładu. Specjalnie dla Polmo budowano bloki, przedszkola i szkoły. Planowano, że Praszka będzie dwa razy większa, dlatego powstało osiedle mieszkaniowe i druga parafia na Makowym Wzgórzu.

Z tych planów nic nie wyszło. Po upadku ZSRR w Praszce skończyła się era kamaza, do którego Polmo produkowało hamulce.

Zakład odbił się jednak od dna. Dzisiaj jest renomowanym producentem półosi napędowych.

Mimo dynamicznego rozwoju przyszłość Neapco w Praszce stoi jednak pod znakiem zapytania. Problem w tym, że amerykaski holding nie jest właścicielem hal i gruntów w Praszce. Należą do poprzedniego właściciela zakładu Tedrive. Umowa dzierżawy kończy się w 2020 r.

Neapco ma trzy wyjścia: wyprowadzkę do Wielunia lub Olesna (to rekomendują im firmy konsultingowe), wykupienie fabryki w Praszce lub podpisanie nowej umowy dzierżawy.

Załoga czeka na decyzję szefów zakładu już ponad dwa lata! Zwlekanie z decyzją może oznaczać, że Neapco najchętniej zostałoby w Praszce.

Olesno i Wieluń w przeciwieństwie do Praszki mają jednak tereny inwestycyjne włączone do strefy ekonomicznej.

Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że Amerykanie chcą odkupić nieruchomość w Praszce, ale Tedrive podobno podyktował zaporową cenę.

Opolskie info 07.07.2017

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska