Tłumy na promocji książki prof. Barbary Kubis

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na zdjęciu od lewej prof. Barbara Kubis, prof. Adam Suchoński i dr Aleksander Woźny.
Na zdjęciu od lewej prof. Barbara Kubis, prof. Adam Suchoński i dr Aleksander Woźny. Krzysztof Ogiolda
Wykonaniem "Dumki kresowej" rozpoczęła się w wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej prezentacja książki prof. Barbary Kubis z Instytutu Historii UO "Losy Polaków wysiedlonych z Kresów Wschodnich II RP (1944-1945)".

- Interesuję się tematyką kresową, gdyż pochodzę ze Stanisławowa - mówi autorka - opracowałam kolejne pamiętniki, te pisane sercem nośniki pamięci o kresach. Ten drugi tom wspomnień (pierwszy ukazał się w 2009 roku) zawiera relacje Kresowian zarówno z Wileńszczyzny, jak i z Wołynia z przyjazdu na ziemie zachodnie i północne.

Prowadzący spotkanie prof. Adam Suchoński przypomniał, że pani profesor jako dziecko przyjechała do Opola wraz z rodzicami z kresów. Podkreślił pieczołowitość, z jaką prof. Barbara Kubis i konsultant w zakresie historii wojskowości, dr Aleksander Woźny opracowali teksty pamiętnikarskie, sprawdzając i opatrując przypisami każde nazwisko i nazwę.

Wręczając autorce książkę symbolicznie "ochrzcił ją" ziarnem, by owocowała w domach czytelników i przywracała pamięć o kresach.

- Z dzieciństwa pamiętam, jak czarownie brzmiały dla nas kresowe nazwy: Czeremosz czy Kołomyja - mówiła pani profesor. - Po II wojnie światowej Kresowianie zostali wywiezieni, wypędzeni i tu, na Śląsku zaczynali nowe życie i leczyli rany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska