Tłumy na Zimowym Lesie Sztuki w Teatrze Ekostudio: "Sztuka zawsze stawia pytania" [zdjęcia]

Anna Konopka
Anna Konopka
Zimowy Las Sztuki w Ekostudio. Małgorzata Kowalcze prezentuje nagrodzony obraz.
Zimowy Las Sztuki w Ekostudio. Małgorzata Kowalcze prezentuje nagrodzony obraz. Anna Konopka
Udostępnij:
W poniedziałkowy wieczór (19.02) opolanie po raz kolejny przechadzali się po "artystycznym lesie" zapoznając się z pracami artystów z całej Opolszczyzny. Tym razem, 11. wystawa Zimowego Lasu Sztuki została zorganizowana pod hasłem "Dziwne", a udział w niej wzięło ponad 60 twórców. Autorzy najciekawszych prac otrzymali nagrody, tzw. Eko Liście. W kategorii liryka wygrał obraz "Na drugim brzegu" nawiązujący do tradycji starych bajek Małgorzaty Kowalcze. Rzeźba "Świat" Jarosława Michała Chyca została doceniona w kategorii dramat, a instalacja multimedialna "Pętla życia” Sebastiana Onufszaka w kategorii epika. Ekspozycję można oglądać codziennie od godz. 18.06 w Ekostudio do czwartku włącznie. Wstęp wolny.

Zimowy Las Sztuki to jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Opolu. Nic też dziwnego, że od jedenastu lat opolanie chętnie biorą udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Otwarcie wystawy to za każdym razem prezentacja prac młodych i zdolnych, a także dojrzałych i uznanych już twórców z regionu.

Jedną z docenionych prac był obraz "Na drugim brzegu" Małgorzaty Kowalcze z Opola, która tworzy m.in. ilustracje do bajek, scenografie teatralne.

- W temacie bajek czuję się swobodnie, zamykam się w tym świecie. Mój obraz ukazuje dojrzałą kobietę i konika na biegunach. Praca nawiązuje do tęsknoty za dzieciństwem, które minęło, do świata bajek i marzeń, a także ciepłych i stonowanych skojarzeń - opowiadała malarka.

- Nie podoba mi się fakt, że dziś do bajek wkracza agresja przypominam więc ich "starą szkołę". Każdemu życzę aby żył w świecie bajek właśnie w takim starym stylu - podkreślała.

Pozostałe wyróżnienia zdobyli wywodzący się z Opola, a mieszkający dziś w Monachium - Sebastian Onufszak. Artysta zajmuje się grafiką komputerową, a na wystawie pokazał instalację multimedialną. Na wyświetlaczu specjalnego projektora pokazują się obrazy nawiązujące do życia człowieka - od narodziń, po śmierć.

Ciekawa była również nagrodzona rzeźba Jarosława Michała Chyca z Opola, który pokazał dążenia człowieka do osiągania kolejnych celów. Nawiązywały do tego wspinające się po drabinie skomplikowane w formie postacie przypominające i człowieka, i zwierzę.

Każda edycja Zimowego Lasu Sztuki ma też swoje hasło przewodnie. W tym roku to: "dziwne".

- Każdy artysta inaczej odczuwa co jest, było czy będzie dla niego dziwne. Sztuka nie jest jednoznaczna, zawsze stawia pytania - mówił Andrzej Czernik, dyrektor Teatru Ekostudio, pomysłodawca wystawy.
Na ekspozycji, której otwarcie poprzedził dźwiękowo-świetlny spektakl, oglądać można do czwartku ponad 60 prac, m.in. rzeźb, obrazów, instalacji.

- Dla mnie dziwne jest też to, że Zimowy Las Sztuki trwa już tyle lat. Organizując pierwszą wystawę 11 lat temu, sądziłem, że będzie to jednorazowe wydarzenie - żartował Andrzej Czernik.

- Cieszę się, że w teatrze możemy się spotkać i rozmawiać o sztuce. Są ludzie, którzy chcą wystawiać sztukę, bawić się nią i są tacy, którzy chcą ją oglądać. Będę robił wszystko żeby to trwało.

Jaki jest charakter tegorocznego "Lasu"?

- Każda edycja jest inna, pokazuje co nas otacza. Były już ekspozycje szokujące, ale i stonowane. Jedenasta wystawa jest taka osadzona i ... dziwna - posumował z uśmiechem szef Ekostudio.

Na uczestników wernisażu czekał też performance, tzw. teatr 1. obrazu w wykonaniu Mariana Szczerby. Całość zakończyła premiera muzyczna i koncert "Dziwne fantazje".

Kuratorem wystawy jest Andrzej Lach, reżyserem dźwięku Andrzej Czernik, a za kompozycję świateł odpowiada Grzegorz Cwalina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie