To był morderczy wysiłek. Młodzi i Waleczni Obywatele na podium żołnierskiego biegu [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Na zdjęciu od lewej:_Jarosław Woliwoda (prezes stowarzyszenia MIWO) oraz Krzysztof Szczepański na biegu GF Point 2019. WM ASG
Jarosław Woliwoda z Odcinka zajął drugie, a Krzysztof Szczepański z Praszki trzecie miejsce w ogólnopolskim biegu na orientację GF Point. Drugie miejsce w kategorii drużynowej zajęła grupa Noname Praszka, którą tworzą: Waldemar Bartkowski, Tomasz Miąsik, Bartłomiej Belka i Michał Glinka. Wszyscy biegli w żołnierskim umundurowaniu.

GF Point to bieg na orientację, organizowany co roku w górach w Mieroszowie (Sudety) zimą.

Zawodnicy startują w umundurowaniu wojskowym, kamizelce taktycznej (która waży ponad 2 kg), 10-kilogramowym plecakiem i repliką broni (to kolejne 2,5 kg).

Dystans biegu to w zależności od kategorii od 25 do 45 kilometrów.

Oprócz samego biegu po drodze wykonują różne zadania: strzelanie z broni, składanie i rozkładanie broni palnej, zjazd na linie. Muszą się także wykazać umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy.

Jarosław Woliwoda i Krzysztof Szczepański pokonali dystans 30 kilometrów w nieco ponad 8 godzin.

- Gruba warstwa śniegu w górach zdecydowanie podniosła poziom trudności - mówi Krzysztof Szczepański. - Były miejsca, gdzie trzeba było brnąć w śniegu! Śnieg utrudniał też orientację, zasłaniając drogi.

Jarosław Woliwoda i Krzysztof Szczepański są członkami Sekcji Pro, która wchodzi w skład stowarzyszenia Młodzi i Waleczni Obywatele w Praszce.

Stowarzyszenie to działa na terenie gmin Praszka oraz Rudniki od 2015 roku.

- Formalnie, bo nieformalnie działamy od 2005 roku - dodaje Krzysztof Szczepański. - Zainteresowanych zapraszamy do dołączenia do nas. Nie robimy niczego, czego i Ty też nie zrobisz!

Zainteresowani mogą kontaktować się mailowo: [email protected].

Aby zostać członkiem grupy MIWO, trzeba mieć ukończone 18 lat, być niekarany, a także przejść test sprawnościowy i szkolenia.

W tym samym biegu na orientację GF Point 2019, tylko kategorii Team, miejsce na podium wywalczyli także inni mieszkańcy Praszki: Waldemar Bartkowski, Tomasz Miąsik, Bartłomiej Belka i Michał Glinka, którzy tworzą drużynę Noname Praszka.

Zajęli II miejsce w kategorii drużynowej. Do pokonania mieli ponad 50-kilometrową trasę, podzieloną na dwa etapy: nocny i dzienny.