- Cieszę się, że gwara wciąż jest używana w naszym lokalnym środowisku, a takie imprezy jak ta pozwalają ją ocalić od zapomnienia - mówi Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego.
Zobaczcie, jakie jest najlepsze śląskie słowo:
To było już szóste Święto Gwary Śląskiej w Gorzowie Śląskim z konkursem „Od bajtla do starzika", czyli od dziecka do dziadka.
Konkurs organizowany jest przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim i mogą w nim wziąć udział wszyscy mieszkańcy.
Celami konkursu są kształtowanie tożsamości regionalnej i lokalnej, popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego, a także pobudzanie aktywności twórczej i integracja pokoleń.
Uczestnicy śląskiego konkursu prezentowali w amfiteatrze w Gorzowie Śląskim piosenki, monologi i skecze. Rzecz jasna, po śląsku! Występowali wszyscy: od maluchów do dorosłych, a raczej od bajtli do starzików.
Małych i dużych Ślązaków oceniało jury w składzie: Łucja Pollok, Gabriela Skowron i Marian Grajcarek. Jury dawało punkty za autentyczność gwary, regionalne stroje oraz oryginalne rekwizyty.
Partnerami VI Święta Gwary Śląskiej w Gorzowie Śląskim byli: Śląski Ogród Zoologiczny oraz Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Śląską imprezę prowadził Leonard Malcharczyk.
Godka śląska jest coraz popularniejsza, a Ślązaków jest coraz więcej
W spisie powszechnym z 2021 roku aż 585 700 osób wskazało śląską identyfikację narodowo-etniczną. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań został przeprowadzony na terenie Polski w dniach od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.
Coraz popularniejsza jest też godka śląska. Kiedyś wyszydzana, dzisiaj wskazywana często jako najpiękniejsza gwara śląska.
Święto Gwary Śląskiej zorganizowano w amfiteatrze w Gorzowie Śląskim.
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?