To koniec Porozumienia na Opolszczyźnie. Jaka przyszłość czeka Marcina Ociepę?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Odejście Marcina Ociepy z Porozumienia oznacza, że dotychczasowe struktury partii na Opolszczyźnie, której był liderem, przestają istnieć, ponieważ wszyscy dotychczasowi członkowie złożyli już rezygnacje.
Odejście Marcina Ociepy z Porozumienia oznacza, że dotychczasowe struktury partii na Opolszczyźnie, której był liderem, przestają istnieć, ponieważ wszyscy dotychczasowi członkowie złożyli już rezygnacje. Mateusz Majnusz / Nowa Trybuna Opolska
Po tym, jak premier zdymisjonował Jarosława Gowina, a Porozumienie opuściło obóz Zjednoczonej Prawicy, teką wiceministra w MON rzucił także dotychczasowy poseł tej partii i prawa ręka Gowina – opolski poseł Marcin Ociepa. Okazało się jednak, że premier dymisji Ociepy nie przyjął i choć nadal pozostaje on posłem bezpartyjnym, zadeklarował, że pozostanie w klubie parlamentarnym PiS.

- Z tych list zostałem wybrany posłem i dla mnie było bardzo ważne, aby wziąć pod uwagę ten fakt, że zostałem wybrany głosami wyborców PiS. Oczywiście mandat poselski jest wolny i każdy ma prawo zmienić klub, jaki reprezentuje, ale powinna być to ostateczność – wyjaśnia wiceminister Marcin Ociepa.

Jak tłumaczy, powód jego odejścia z Porozumienia jest wynikiem niezgody z dotychczasową linią partii, która zamiast jednoczyć, wolała iść na kurs kolizyjny z PiS.

Oznacza to również, że dotychczasowe struktury partii na Opolszczyźnie, której Ociepa był liderem, przestają istnieć, ponieważ wszyscy członkowie złożyli już rezygnacje.

- Od kilku miesięcy Porozumienie prowadziło politykę konfrontacji z PiS, co moim zdaniem było zupełnie niepotrzebne. Informowałem o tym zarówno Jarosława Gowina oraz swoich już byłych kolegów z partii, że powinniśmy budować mosty porozumienia, a nie wyolbrzymiać różnice między nami - mówi Ociepa.

Ociepa: Porozumienie zmierza do koalicji z Tuskiem

Podobnego zdania była także czwórka posłów Porozumienia, którzy wraz z Ociepą zawiązali parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa i rozwoju "Polska OdNowa". Znaleźli się w nim Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek oraz Andrzej Gut-Mostowy. Liderem został Marcin Ociepa, który jak poinformował na konferencji prasowej, w przyszłości zespół ma stać się podwaliną pod nowe stowarzyszenie.

- Nasza aktywność ma być sygnałem dla innych parlamentarzystów, że merytoryczna współpraca nadal jest możliwa. Zapraszamy do nas wszystkie osoby, dla których ważne są ideały wolnorynkowej centro-prawicy – podkreśla.

Zdaniem Ociepy, jego była już partia „zmierza niechybnie do nawiązania koalicji centro-lewicowej z Donaldem Tuskiem na czele”, do czego on sam i jego koledzy nie chcą przykładać ręki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska