To najdłuższa linia w Europie. Krzysztof Strzoda sfotografował taśmociąg łączący Kopalnię Margli Kredowych Folwark z Cementownią Górażdże

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Prawdopodobnie jest to najdłuższy taki taśmociąg w Europie, ma 9 kilometrów. Znajduje się koło Opola.
Prawdopodobnie jest to najdłuższy taki taśmociąg w Europie, ma 9 kilometrów. Znajduje się koło Opola. Krzysztof Strzoda
Fotografik Krzysztof Strzoda w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizował projekt w dziedzinie sztuk wizualnych pt. "Linia.9km". Sfotografował słynny taśmociąg biegnący pod Opolem.

- Najważniejsza cześć projektu "Linia. 9km", czyli fotograficzna, jest już zakończona. Dwadzieścia odbitek stykowych w technice platynotypii w formacie ok. 60x40cm gotowych - informuje Krzysztof Strzoda.

Od lipca opolski fotografik realizował w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt w dziedzinie sztuk wizualnych pt. „Linia.9km".

Celem projektu było przygotowanie dzieła w dziedzinie sztuk wizualnych, składającego się z z cyklu fotograficznego i fotokastu, będącego wynikiem poszukiwań twórczych związanych z wykorzystaniem linii jako elementarnego składnika kompozycyjnego w sztuce we współczesnym pejzażu.

Tytułową linię stanowi znajdujący się w województwie opolskim taśmociąg łączący Kopalnię Margli Kredowych Folwark z Cementownią Górażdże. Prawdopodobnie jest to najdłuższy taki taśmociąg w Europie, ma 9 kilometrów, stąd tytuł projektu.

Finalny projekt będzie składał się w części fotograficznej z zestawu 20 fotografii wykonanych w technice hybrydowej - z cyfrowych prac. Po autorskim procesie postprodukcji powstają wielkoformatowe negatywy cyfrowe i finalnie naświetlane stykowo analogowe wielkoformatowe odbitki w historycznej technice platynotypii w formacie ok. 60x40cm, na własnoręcznie przygotowywanych przez autora papierach światłoczułych.

- Dodatkowo w zakres wykonania wchodzi przygotowanie utworu audiowizualnego w postaci fotokastu - dodaje Krzysztof Strzoda.

Krzysztof Strzoda to artysta fotograf, twórca audiowizualny, fotograf Fédération Internationale de l’Art Photographique, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i „Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej”, działający także w ramach Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego, grupy „FOTOGRAFY” i innych grup twórczych.

Jest stypendystą Marszałka Województwa Ślaskiego w dziedzinie kultury, beneficjent programu „Lokata w Kulturę” (Katowice Miasto Ogrodów), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych.

Zobaczcie najlepsze zdjęcia XXIV Oleskiego Konkursu Fotograficznego.

Oleski Konkurs Fotograficzny 2022. Ja i Ty, czarne i białe o...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska