To najważniejsza konferencja WSZiA

Ewa Sobkowiak
W wypełnionej po brzegi auli zasiedli pracownicy instytucji społecznych, naukowcy, studenci i emeryci, a różnica wieku między najmłodszym a najstarszym słuchaczem wynosiła przeszło 60 lat.
W wypełnionej po brzegi auli zasiedli pracownicy instytucji społecznych, naukowcy, studenci i emeryci, a różnica wieku między najmłodszym a najstarszym słuchaczem wynosiła przeszło 60 lat. Ewa Sobkowiak
- Życie nie kończy się po "50" - przekonywali uczestnicy konferencji nt. starości, którą po raz 7. zorganizowała uczelnia.

Motywem przewodnim tegorocznej ogólnopolskiej konferencji był wątek kobiety i czasu, a przesłaniem próba zainspirowania różnych środowisk społecznych do większego zainteresowania się realiami funkcjonowania kobiet w jesieni życia, ich możliwościami, potrzebami i oczekiwaniami.

W wypełnionej po brzegi auli zasiedli pracownicy instytucji społecznych, naukowcy, studenci i emeryci, a różnica wieku między najmłodszym a najstarszym słuchaczem wynosiła przeszło 60 lat.

Mówiono o sukcesach rodzinnych i społecznych kobiet, o ich zdrowiu i autopercepcji, ale też o przemijaniu, chorobie i umieraniu. - Wiedza na temat procesów starzenia się jest ważna z perspektywy zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet - mówi dr Krystyna Marcinowska-Łangowska, wykładowca z WSZiA i uczestnik konferencji. - Ważne jest, żeby uświadamiać kobietom, że poczucie starości zależy od nich samych. Że w wieku 50 lat, z nadejściem menopauzy nie kończy się życie, bo na każdym etapie, w każdym wieku, czekają nas radości i pozytywne niespodzianki - dodaje.

- W codziennym, zabieganym życiu kobietom brakuje czasu na uświadamianie sobie własnych marzeń, potrzeb i pragnień - twierdzi dr Zofia Halska z Uniwersytetu Opolskiego. - Dlatego trzeba je pobudzać do myślenia o sobie, i tym samym o zmianach, jakie je czekają z racji upływającego czasu - dodaje.

Interesującym uzupełniłem konferencji była krótka opowieść podróżniczki Ewy Sobkowiak na temat obrazu kobiety obieżyświata oraz wystawa jej fotografii pokazująca codzienne życie indyjskich kobiet.

W przerwie konferencji można było również oglądnąć rękodzieła uczestników
Kędzierzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inspirującą wystawę obrazów pt. "Kobieta pędzlem malowana" autorstwa seniorki Danuty Żalik z Kędzierzyna-Koźla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska