Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejviz to malownicza wioska jak z bajki, położona niecałe 40 km od Nysy. Zimą wygląda przepięknie

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Malownicza osada leży niespełna pół godziny drogi od Głuchołaz. Przez wysokie położenie utrzymują się tam specyficzne warunki klimatyczne. To raj dla narciarzy biegowych.
Malownicza osada leży niespełna pół godziny drogi od Głuchołaz. Przez wysokie położenie utrzymują się tam specyficzne warunki klimatyczne. To raj dla narciarzy biegowych. Marcin Żukowski
Gdy za naszymi oknami nie widać już śniegu, wystarczy godzina jazdy samochodem, aby przenieść się do zimowej krainy. Rejviz to malownicza i senna osada będąca obecnie częścią miasta Zlate Hory. Według oficjalnych danych w 2005 roku mieszkało tam tylko 65 osób, dlatego poza sezonem turystycznym wieś może sprawiać wrażenie wyludnionej. Za to zimą i latem przebywa tam nawet 900 gości.

Na przestrzeni dziejów nazwa miejscowości zmieniała się wielokrotnie, ale zachowywała podobne brzmienie. Początkowo miejsce nosiło nazwę Reihwiesen, co w tłumaczeniu oznacza łąki ułożone w szeregu. Krajobraz opisany w nazwie został zachowany.

Rejviz znajduje się na wysokości 750-899 m n.p.m., czyli porównywalnej z Kopą Biskupią (889 m n.p.m.), przez co klimat tam panujący jest specyficzny. Zimy są śnieżne, a rozległe łąki stwarzają warunki idealne do uprawiania narciarstwa biegowego. Z kolei latem można zaznać tam przyjemnego chłodu.

Szczególnie idąc szlakiem do Wielkiego Jeziora torfowego (cz. Velké mechové jezírko) wiodącym po specjalnej kładce zbudowanej z desek i bali. Akwen i otaczające go lasy to teren objęty ochroną w ramach rezerwatu przyrody.

W miejscowości bez problemu można znaleźć pensjonat lub restauracyjkę. Większość zabudowań znajduje się przy jednej ulicy.

To droga łącząca Zlate Hory i Jesenik. Jest to też bardzo dobry węzeł rowerowych i pieszych szlaków turystycznych. Te drugie wiodą m.in. do Jesenika, Zlatych Hor, na pobliskie szczyty Zlatý Chlum (891 m n.p.m.) i Poprzeczną Górę (Příčný vrch 975 m n.p.m.), a nawet do schroniska Švýcárna pod szczytem Pradziada (1491 m n.p.m.).

Najszybszy dojazd z Nysy prowadzi przez Głuchołazy i Zlate Hory. Natomiast najkrótsza droga z Opola to ta przez Prudnik i Jarnołtówek.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto