To nie koniec epidemii. Ludzie nadal umierają na Covid. Rośnie liczba zachorowań na Opolszczyźnie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123 RF
Codziennie na Opolszczyźnie badania ujawniają ok. 90 nowych zachorowań na Covid 19. W czwartek zmarły dwie osoby, które cierpiały także na inne choroby. Dobra informacja jest taka, że rośnie liczba szczepień.

91 nowych zachorowań ujawniono w województwie w środę, 85 w czwartek. W czwartek powiat prudnicki i miasto Opole przekroczyły po raz pierwszy od wielu miesięcy "wskaźnik 2", czyli ponad dwa nowe przypadki na 10 tysięcy mieszkańców dziennie. Po kilkanaście nowych zachorowań ujawnianych jest codziennie w powiecie nyskim i kędzierzyńskim. Najmniej, bo pojedyncze przypadki w powiecie głubczyckim.

- Na naszym oddziale leży obecnie 21 osób z Covid 19 (na 36 łóżek-przyp. red.) – mówi dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. – To już jest nieco inny wirus, choroba ma w większości przypadków lżejszy przebieg. Jest jednak groźna dla osób starszych i chorujących na inne przypadłości, np. na cukrzycę. W takich okolicznościach zresztą każdy wirus może zabić pacjenta. Ogólna sytuacja epidemiologiczna się pogarsza.

Na drugim w województwie oddziale zakaźnym w Nysie przebywa obecnie 11 pacjentów z Covid 19 na 16 łóżek.

- To pacjenci po 60., a nawet po 90. roku życia – mówi dr Norbert Krajczy, dyrektor ZOZ w Nysie. – Covid jest u nich główną choroba, ale cierpią również hna inne przypadłości, nie byli też zaszczepieni.

Szpitale nie dostają już żadnych dodatkowych pieniędzy w związku z leczeniem Covid-19. Oba nasze oddziały zakaźne nie zakwalifikowały się też do rozdzielanych przez ministerstwo dotacji na remonty i zakup sprzętów. Stale jednak pacjenci covidowi są leczeni przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności, a to jest kosztowne.

- Stan epidemii już nie obowiązuje. Nasz personel nie ma już dodatku covidowego. Wystąpiłem do dyrektora opolskiego oddziału NFZ z wnioskiem o dodatkowe środki na leczenie chorych na Covid-19 - mówi dyrektor Norbert Krajczy.

Równocześnie rośnie też liczba osób przyjmujących drugą dawkę szczepionki przypominającej. W środę zaszczepiło się na Opolszczyźnie 950 osób, w czwartek już 1,6 tysiąca. Elektroniczne skierowania na szczepienie dostały osoby po 60-tym roku życia. Rejestrować można się telefonicznie pod ogólnopolskim numerem 989, a osoby posiadające Internetowe Konto Pacjenta lub profil zaufany mogą to zrobić online. Można też wyszukać na stronie internetowe www.gov.pl/web/szczepimysie dogodną dla nas placówkę medyczną i tam umówić się telefonicznie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska